Ludzie tańca

Jacek Przybyłowicz

  • choreograf
Zdjęcie: Jacek Przybyłowicz

Jacek Przybyłowicz. Fot. Bartosz Kruk

Wersja do druku

Udostępnij

Jacek Przybyłowicz − tancerz, choreograf. Urodzony 21 czerwca 1968 roku. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1987–1991 tancerz Teatru Wielkiego w Warszawie. Po wyjeździe z Polski do końca swojej kariery wykonawczej tańczył w Niemczech i Izraelu. Przez 7 lat  był tancerzem Kibbutrz Contemporary Dance Company pod dyrekcją Ramiego Be’era. Występował też z Batsheva Dance Company w spektaklu Kyr Ohada Naharina w ramach Yair Shapiro Awards.

Po powrocie do Polski  skupił się wyłącznie na pracy choreograficznej, realizując ponad 20 spektakli m.in. dla Polskiego Baletu Narodowego, Polskiego Teatru Tańca, Kieleckiego Teatru Tańca, Baletu Opery Bałtyckiej, Baletu Opery Wrocławskiej, Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Baletu Opery Nova w Bydgoszczy. Od lat realizuje również swoje spektakle za granicą, m.in. w Dantzaz Kompainia w San Sebastian, Beijing Dance LDTX w Pekinie, Prague Chamber Ballet, Balet Narodni Divadla w Brnie, TanzKompanie Giessen. Jego realizacje w wykonaniu polskich i zagranicznych zespołów były prezentowane na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie, m.in. Czechach, Cyprze, Chinach, Danii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Łotwie, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Rosji, Tunezji, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Węgrzech.

Ważniejsze realizacje: Naszyjnik gołębicy, BaroccoBolero, Jesień – Nuembir, 45, Kilka krótkich sekwencji, Alpha Kryonia Xe, III Symfonia – pieśń o nocy, Sześć skrzydeł aniołów, II Koncert skrzypcowy, Infolia, Gra w karty, Monochrome, Poza horyzont, Globe, Mistic Vapor. Verlorenheit, Sono nero, Solo nr. 6, 3 for 13, Szepty i cienie, Humani Corporis Fabrica. Zrealizował też dwie choreografie solowe dla Viktorii Nowak Solo in Old Style oraz Pauliny Bidzińskiej, z którymi reprezentujące Polskę artystki wygrały Konkurs Młodego Tancerza Eurowizji  kolejno w 2016 i 2018 roku. Wyreżyserowana przez niego w 2013  roku opera Król Edyp z muzyką Igora Strawińskiego została zarejestrowana przez Telewizję Arte na Festiwalu Operowym w Seged.

W latach 2009–2014 piastował funkcję dyrektora Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Współtwórca cyklu popularyzatorsko-edukacyjnego Teren Tańca − Reinterpretacje, organizowanego wspólnie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2010 roku kurator odbywającej się w Teatrze Wielkim  Poznańskiej Wiosny Baletowej.  W latach 2015–2017 był  kuratorem Programu Tańca China – Central & East European Countries (CEEC).

W latach 2014–2018 członek Rady Programowej ds. Tańca Instytutu Muzyki i Tańca, a w latach 2018–2020 jej przewodniczący. Od 2015 roku  wykłada na Wydziale Tańca Uniwersytetu  Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2018–2020 był kuratorem programu Baletu Opery Wrocławskiej.

Zwycięzca I nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Choreograficznym w Teatrze Wielkim w Łodzi. Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Taniec”. Odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close