Poznań: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki „Król Edyp” – chor. Jacek Przybyłowicz

Zdjęcie: Poznań: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki „Król Edyp” – chor. Jacek Przybyłowicz

Wersja do druku

Udostępnij

Ta opera-oratorium powstała jako prezent Igora Strawińskiego i Jeana Cocteau dla Siergieja Diagilewa na dwudziestolecie działalności teatralnej. Neoklasyczna partytura Strawińskiego dzieli Króla Edypa na arie, sceny zbiorowe i pieśni chóru, Narrator jako jedyny wypowiada się w sposób zrozumiały dla publiczności, a pozostali uczestnicy tragedii, posługują się łaciną. Dzięki temu autor libretta skupia uwagę na bohaterach o skomplikowanych charakterach, miotanych zrządzeniami fatum i namiętnościami. W Poznaniu spektakl muzycznie realizuje Gabriel Chmura, strona reżyserska oddana została w ręce Jacka Przybyłowicza. Fakt, że reżyseria powierzona została choreografowi, zbliża inscenizację do antycznej chorei, stanowiącej połączenie muzyki, pieśni poetyckiej i tańca, który w spektaklu stanowi narracyjne dopełnienie.

kierownik muzyczny: Gabriel Chmura
reżyseria i choreografia: Jacek Przybyłowicz
dekoracje: Petra Korink
kostiumy: Paweł Grabarczyk
cienie i negatywy: Dominik Lejman
reżyseria świateł: Marc Heinz
kierownik chóru: Mariusz Otto

Projekt jest współorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close