Kraków/„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń 2022”: Jacek Przybyłowicz „Humani corporis fabrica” – słuchowisko choreograficzne

Zdjęcie: Kraków/„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń 2022”: Jacek Przybyłowicz „Humani corporis fabrica” – słuchowisko choreograficzne

Jacek Przybyłowicz „Humani corporis fabrica”. Fot. Bartosz Kruk

W ramach programu Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń 2022 odbędzie się pokaz spektaklu Humani corporis fabrica Jacka Przybyłowicza.

Wersja do druku

Udostępnij

Tworząc choreografię dla duetu dojrzałych, tancerzy Ryszarda Kalinowskiego i Grzegorza Pańtaka, choreograf Jacek Przybyłowicz sięga po inspiracje do początków badań anatomicznych oraz do filozoficznych rozważań nad maszynerią i nad przemijalnością ciała. Humani corporis fabrica to swoisty rodzaj wykładu anatomicznego, „słuchowisko choreograficzne”, do którego głosu udzielił Andrzej Chyra.

Kontekstem dla współczesności jest tutaj czas, gdy rodziła się nowoczesna medycyna, której pierwsze refleksje często komunikowane były w quasi-teatralny i artystyczny sposób. Ten sam czas, gdy na dworach arystokratycznych kształtował się jeszcze inny sposób patrzenia na ciało: taniec teatralny.

Taniec porzucający młodość i perfekcję na stole sekcyjnym jest tutaj obszarem, na przestrzeni którego dokonuje się swoisty proces indywiduacji, przetwarzania wiedzy i doświadczania świata poprzez ciało i jego funkcjonalności.

Widz staje się uczestnikiem swoistego theatrum anathomicum, tancerz oglądany jest przez pryzmat zmieniającej się fizjologii i produktywności, zaś choreografia eksploruje motywy zmęczenia, wyczerpania i przemijalności.

Choreografia i kostiumy/Choreography, costumes: Jacek Przybyłowicz
Taniec: Ryszard Kalinowski, Grzegorz Pańtak
Głos: Andrzej Chyra
Muzyka: Adam Walicki
Tekst, wsparcie dramaturgiczne: Joanna Szymajda
Reżyseria świateł: Ewa Garniec
Oprawa wizualna: beton.
Udział specjalny: Stół stolarski odziedziczony przez Grzegorza po dziadku Janie
Premiera: 2.10.2021, Międzynarodowy Festiwal Ciało/Umysł, Warszawa
Czas trwania: 40 min
Producent: Stowarzyszenie Przyjaciół Kieleckiego Teatru Tańca
Koproducent: Centrum Kultury w Lublinie
Partnerzy: Fundacja Ciało/Umysł, Kielecki Teatr Tańca

W spektaklu wykorzystano cytaty z następujących dzieł:
Historia ciała, tom I i II, red. Georges Vigarello, wyd. słowo/obraz/terytoria
Giorgio Agamben, Nagość, wyd. W.A.B.
Leszek Pokrywka, Milan Cabrić, Piękno ciała, wyd. PWN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Jacek Przybyłowicz „Humani corporis fabrica”. Fot. Bartosz Kruk

Jacek Przybyłowicz „Humani corporis fabrica”. Fot. Bartosz Kruk

Kuratorzy projektu „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”: Paweł Łyskawa, Eryk Makohon
Organizatorzy: Cricoteka, Krakowski Teatr Tańca
Zespół realizujący projekt: Mariusz Gąsior, Maciej Jagoda, Kamil Kuitkowski, Magdalena Lenczowska, Aldona Mikulska, Agnieszka Oprządek, Barbara Pasterak, Anna Rejowska, Aleksandra Trader, Jakub Wydra, Natalia Zarzecka, Izabela Zawadzka, Natalia Żabińska
Identyfikacja graficzna: Wojciech Kołek, Grzesiek Mart

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Kraków: Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2/4

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close