Wrocław/Opera Wrocławska: „Eufolia | Ambulo” – chor. Jacek Przybyłowicz, Jacek Tyski

Zdjęcie: Wrocław/Opera Wrocławska: „Eufolia | Ambulo” – chor. Jacek Przybyłowicz, Jacek Tyski

materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Pierwszą choreografię (Eufolia) Jacek Przybyłowicz przygotował do muzyki Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego i młodego polskiego kompozytora, tworzącego obecnie w Kolonii, Prasquala, drugą natomiast (Ambulo) ułożył Jacek Tyski do muzyki De Stijl Louisa Andriessena.Wśród realizatorów tego spektaklu znajdują się ponadto Anna Sekuła (kostiumy), Ewa Krasucka (projekcje multimedialne w Eufolii), Piotr Bednarczyk (projekcje multimedialne w Ambulo), Olga Skumiał (reżyseria świateł). W spektaklu wystąpi cały zespół Baletu Opery Wrocławskiej.

„Pisanie o muzyce to jak tańczenie o architekturze, mawiał Frank Zappa. Czy w takim razie, tańczenie muzyki nowej byłoby architekturą starego pisarstwa? W kompozytorskiej awangardzie początku XX wieku porzucenie tonalnej gry napięć i odprężeń zaskakująco zbiegło się w czasie z porzuceniem przenikającego wszystko pulsu. Bohdan Pociej pisał o pulsie oddechu, wyczuwalnym jeszcze w ostatnich partyturach romantyzmu – jeśli tak, to w baletach Strawińskiego złapał on zadyszkę, a w aforyzmach Weberna – niebezpieczny bezdech. Jak tańczyć do muzyki bez rytmu, z rytmem połamanym, zmiennym lub spiętrzonym? (…) Jak to się wiąże ze sobą? Nowoczesna elektronika Prasquala, staropolskie stylizacje Góreckiego, jazzująca energia Andriessena i mistyczne zwolnienie Kilara – nie sposób wyobrazić sobie większych skrajności. Oczywiście kontrast od dawna stanowi sprawdzone spoiwo wielkich form muzycznych i klasycznego ideału «jedności w wielości», lecz wbrew pozorom wszystkie cztery utwory przefiltrowane przez pryzmat ruchu i zatrzymania, repetycji i pauzy, zasłuchania w przeszłość lub zapatrzenia w przyszłość okażą się mieć wiele wspólnego”.

Jan Topolski, Tańczące Madonny, fragment pochodzi z programu spektaklu Eufolia | Ambulo, Opera Wrocławska 2017

 

Eufolia

Choreografia i oprawa plastyczna: Jacek Przybyłowicz

Kostiumy: Anna Sekuła

Projekcje multimedialne: Ewa Krasucka

Reżyseria świateł: Olga Skumiał

Muzyka: Prasqual Eufolia, Wojciech Kilar Koncert fortepianowy, Henryk Mikołaj Górecki Trzy utwory w dawnym stylu

Ambulo

Choreografia: Jacek Tyski

Kostiumy: Anna Sekuła

Projekcje multimedialne: Piotr Bednarczyk

Reżyseria świateł: Olga Skumiał

Muzyka: Louis Andriessen De Stijl

 

Obsada (oba utwory): Zespół Baletu Opery Wrocławskiej

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close