Narodowe Centrum Kultury zaprasza na prapremierę performansu Zaklęcia, która odbędzie się w ramach drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Środkowo-Europejskiej „Eufonie”. To wspólne dzieło stworzone przez kompozytorkę muzyki elektronicznej Aleksandrę Bilińską, wokalistkę Weronikę Grozdew-Kołacińską i choreografa Jacka Przybyłowicza. Widzowie zobaczą w nim także improwizujących tancerzy, a integralną częścią wydarzenia będzie podążanie za artystami po przestrzeni Filharmonii Narodowej.
Performans Zaklęcia powstał na zamówienie Narodowego Centrum Kultury.
O performansie:
„Zaklęcia” to rodzaj współczesnego „misterium dnia codziennego”, które wyrasta z kultu tradycyjnej pieśni ludowej. Jako twórcy, chcemy się przyjrzeć kulturze rodzimej w jej dzisiejszym stanie. Kulturze, którą wyznacza obecność różnych wpływów: pradawnych wierzeń, mitologii Słowian, chrześcijaństwa (w tym katolicyzmu, protestantyzmu i prawosławia), islamu (który dotarł do nas przede wszystkim za sprawą Turków i Tatarów) oraz judaizmu. To wszystko rozkwitło, dając niepowtarzalny obraz jakże bogatej w konteksty rodzimej kultury ludowej. […]
Wizerunek kobiety w kulturze tradycyjnej jest przebogaty. Kobieta to symbol życia i śmierci, spokój i bezpieczeństwo; to ona dba o dom i scala rodzinę. Kobieta jest łączniczką z zaświatami i ich reprezentantką. Może też być wiedźmą lub czarownicą, która posiada wiedzę tajemną, leczy, używa magicznych formuł, rzuca zaklęcia. […]
Spektakl dedykowany jest kobietom i to z ich perspektywy prowadzona jest opowieść. To one są w znacznej mierze twórczyniami pełnego kształtu kultury ludowej – Aleksandra Bilińska, Kobiety niemymi bohaterkami historii (fragmenty tekstu), źródło: www.nck.pl.
Choreografia: Jacek Przybyłowicz
Muzyka elektroniczna: Aleksandra Bilińska
Śpiew: Weronika Grozdew-Kołacińska
Bilety: dostępne online
***
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie” organizowany jest od 2018 roku. Prezentuje muzykę polską i środkowo-europejską w interpretacji wybitnych artystów światowego formatu. Na festiwalowych scenach pojawiają się uznani twórcy z naszego regionu, a także soliści i zespoły z innych części świata prezentujący muzykę różnych epok i stylów.
Program II edycji festiwalu: tutaj
– O kulturowym dziedzictwie naszego regionu możemy opowiadać na wiele sposobów. Jednym z nich jest międzynarodowy Festiwal Eufonie, powołany do życia przez Narodowe Centrum Kultury i ministerstwo kultury, który koncentruje się na muzyce Europy Środkowo-Wschodniej. Różnorodna i fascynująca kultura naszych bliższych i dalszych sąsiadów inspiruje do niezwykłych artystycznych, a w tym wypadku – muzycznych spotkań – podkreśla Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie” organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem Festiwalu jest PKN Orlen S.A.