Łódź: Teatr Wielki w Łodzi „Wieczór Baletowy Kompozytorów Polskich: Karłowicz | Kilar | Szymanowski” – chor. Conrad Drzewiecki, Jacek Przybyłowicz, Karol Urbański

Zdjęcie: Łódź: Teatr Wielki w Łodzi „Wieczór Baletowy Kompozytorów Polskich: Karłowicz | Kilar | Szymanowski” – chor. Conrad Drzewiecki, Jacek Przybyłowicz, Karol Urbański

Teatr Wielki w Łodzi "Wieczór Baletowy Kompozytorów Polskich: Karłowicz | Kilar | Szymanowski". Plakat: Paweł Dobrzycki

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na tryptyk baletowy, na który składać się będą: Kościelec Wojciecha Kilara w choreografii Jacka Przybyłowicza, Odwieczne pieśni Mieczysława Karłowicza w choreografii Conrada Drzewieckiego oraz Harnasie Karola Szymanowskiego w choreografii Karola Urbańskiego.

Wersja do druku

Udostępnij

Kompozycja Wojciecha Kilara Kościelec 1909 to poemat symfoniczny powstały z okazji 100. rocznicy urodzin Mieczysława Karłowicza, który w 1909 roku zginął tragicznie w Tatrach u stóp Małego Kościelca, a 3 tygodnie wcześniej odniósł triumf wykonaniem Odwiecznych pieśni w Filharmonii Warszawskiej.

„Odwieczne pieśni” to prawdziwie osobista wypowiedź kompozytora, w której uzewnętrznił on również swój indywidualny styl. Mimo, iż poemat ten pod względem brzmieniowym jest nadal bliski utworom późnoromantycznym, to pod wieloma względami odnajdziemy w nim oryginalne, typowo „karłowiczowskie” rysy: szerokooddechowe, liryczne tematy o słowiańskim kolorycie, ciekawe zabiegi w zakresie instrumentacji, czy też przeważające wolne tempo połączone ze swobodnie, choć dynamicznie kształtowaną formą. 

tak pisała o utworze Anna Iwanicka-Nijakowska.

Karol Szymanowski natomiast góralskim folklorem i duchem nasiąkał od najmłodszych lat. Sam kompozytor pisał: … gdy się pojmie prawdziwą góralską pasję do nadawania plastycznych kształtów wszystkiemu, co Górala w życiu otacza, gdy się przeniknie te chropawe, kanciaste, jakby w opornym głazie kute formy, ukazuje się w tej muzyce prawdziwe oblicze nieugiętego, twardego, specyficznie góralskiego „liryzmu”, przedziwna „epickość” spokojnie falującej powierzchni i głęboko na dnie ukryta, teatralna niemal „dramatyczność” treści, znajdująca swój wyraz w tańcu.

Realizatorzy:

kierownictwo muzyczne: Marta Kluczyńska

koordynator choreograficzno-organizacyjny premiery: Jacek Przybyłowicz

Odwieczne pieśni

poemat symfoniczny

kompozytor: Mieczysław Karłowicz

choreografia: Conrad Drzewiecki

przekaz choreograficzny: Dominika Antkowiak

N.O.M. Kościelec 1909

poemat symfoniczny

kompozytor: Wojciech Kilar

choreografia: Jacek Przybyłowicz

reżyseria świateł: Maciej Igielski

Harnasie

balet pantomima

kompozytor: Karol Szymanowski

choreografia: Karol Urbański

scenografia: Wacław Ostrowski

kostiumy: Natasza Pawluczenko

reżyseria świateł: Maciej Igielski

Teatr Wielki w Łodzi "Wieczór Baletowy Kompozytorów Polskich: Karłowicz | Kilar | Szymanowski" - afisz

Teatr Wielki w Łodzi "Wieczór Baletowy Kompozytorów Polskich: Karłowicz | Kilar | Szymanowski" - afisz

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Łódź: Teatr Wielki w Łodzi: Plac Dąbrowskiego

godz. 18:30

Łódź: Teatr Wielki w Łodzi: Plac Dąbrowskiego

godz. 18:30

Łódź: Teatr Wielki w Łodzi: Plac Dąbrowskiego

godz. 17:00

Łódź: Teatr Wielki w Łodzi: Plac Dąbrowskiego

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close