Warszawa/Teatr Wielki – Opera Narodowa: „Balety polskie” z sali prób – spotkanie

Zdjęcie: Warszawa/Teatr Wielki – Opera Narodowa: „Balety polskie” z sali prób – spotkanie

Fot. Maciej Rukasz

Wersja do druku

Udostępnij

Premierę Baletów polskich poprzedzi otwarte spotkanie z choreografami wieczoru baletowego, Robertem Bondarą, Jackiem Tyskim oraz Jackiem Przybyłowiczem. Spotkanie poprowadzi Jacek Hawryluk – Zastępca Dyrektora Redaktora Naczelnego  2 programu Polskiego Radia Fragmenty choreografii zaprezentują tancerze Polskiego Baletu Narodowego: Yuka Ebihara, Maksim Woitiul, Kristóf Szabó, Aneta Zbrzeźniak oraz Patryk Walczak.

Uczestnicy spotkania otrzymają kupon upoważniający do zakupu maksymalnie 6 biletów na spektakle Balety polskie w sezonie 2017/2018 z 30 % zniżką.

 

O spektaklu:

Muzyka Świtezianki Morawskiego i balet Roberta Bondary czerpią inspirację ze znanej Mickiewiczowskiej ballady. Choreograf dotyka w swojej pracy takich tematów, jak wzniosła miłość, zazdrość, manipulacja i podstęp, pożądanie i zdrada, wina i kara, których nie sposób jednoznacznie ocenić. Rozbudowana psychologia postaci (tutaj szczególnie na poziomie relacji między kobietami) przypomina takie wcześniejsze realizacje Bondary na scenie warszawskiej, jak Persona czy Nevermore…?

W balecie Na pięciolinii Jacka Tyskiego usłyszymy muzykę Tansmana zatytułowaną Sextuor. Zobaczymy tu zarysowaną przez choreografa przewrotną historię miłosną, w której zakochują się w sobie uosabiane przez tancerzy instrumenty muzyczne. Ciekawym elementem takiej koncepcji baletu będzie także obecność na scenie postaci samego kompozytora, który na oczach widzów tworzy swoje nowe dzieło. To kolejna już choreografia Tyskiego dla PBN po jego niedawnym Hamlecie.

Interpretacja baletowa II Koncertu skrzypcowego nie jest pierwszą realizacją Jacka Przybyłowicza do muzyki Szymanowskiego na scenie Opery Narodowej. Wcześniej przedstawiał już swoją wizję sceniczna jego III Symfonii „Pieśni o nocy”. Koncepcję nowej pracy choreograficznej Przybyłowicza na blisko pięćdziesięcioosobową grupę tancerzy PBN wyznacza sama muzyka. Ten afabularny balet pełen będzie jednak emocji, wyprowadzonych wprost ze wspaniałego utworu Szymanowskiego.

 

 

Twórcy przedstawienia:

 

Świtezianka

Choreografia: Robert Bondara

Muzyka: Eugeniusz Morawski

Scenografia i kostiumy: Julia Skrzynecka

Światła: Maciej Igielski

 

Na pięciolinii

Choreografia: Jacek Tyski

Muzyka: Aleksander Tansman (Sextour)

Scenografia i światła: Olga Skumiał

Kostiumy: Renata Bonter-Jędrzejewska

Projekcje wideo: Piotr Bednarczyk

 

II Koncert skrzypcowy

Choreografia: Jacek Przybyłowicz

Muzyka: Karol Szymanowski

Scenografia: Boris Kudlička

Kostiumy: Paweł Grabarczyk

Światła: Marc Heinz

Polski Balet Narodowy

Dyrektor: Krzysztof Pastor

Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

Dyrygent: Łukasz Borowicz

 

Teaser spektaklu:  https://youtu.be/KjAGVMmYIBo

Wydarzenie na FB:  https://www.facebook.com/events/1272059713712

Więcej: http://teatrwielki.pl/repertuar/kalendarium/2017-2018/balety-polskie/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Salia prób Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, wejście przez portiernię nr V, ul. Moliera 1.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close