Kraków/Polska Sieć Tańca 2018: Kielecki Teatr Tańca „Stymulacja ciała” i „Poza horyzont”

Zdjęcie: Kraków/Polska Sieć Tańca 2018: Kielecki Teatr Tańca „Stymulacja ciała” i „Poza horyzont”

Stymulacja ciała. Fot. B. Kruk

Wersja do druku

Udostępnij

Polska Sieć Tańca to sformalizowana forma współpracy ośrodków, wspierających sztukę tańca w naszym kraju. W ramach programu prezentacji, realizowanych w ramach Sieci w 2018 roku Kielecki Teatr Tańca pokaże spektakle: Stymulacja ciała i Poza horyzont w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

Stymulacja ciała

Stymulacja ciała jest artystycznym opracowaniem i autorskim spojrzeniem choreografów na sceniczny taniec jazzowy jako styl, metodę lekcyjną i formę niepodlegającą dewaluacji mimo zmiennej mody. Ekspresyjny taniec jazzowy zawsze daje radość, a widz będący świadkiem tego fenomenu odczuwa wzrastającą witalność. Choreografia Stymulacja ciała składa się dwóch części: CLASS i DANCE. Na pierwszą część składają się kombinacje przy drążku, a następnie sekwencje wykonywane po diagonalu i w centrum sceny. Kolejność ta ukazuje metodycznie stosowany proces kształtowania techniki i zdolności motorycznych tancerza w stylach tańca jazzowego. Opracowanie artystyczne polega na połączeniu ćwiczeń w spójny ciąg, zastosowaniu rytmiczno-tanecznych łączników oraz budowaniu choreografii w kanonie. Druga część to kompozycja choreograficzna jazzowego tańca scenicznego, w znacznej części oparta na relacji tancerzy wobec siebie. Relacja pomiędzy partnerką i partnerem jest głównym łącznikiem i osią, wokół której rozwija się forma witalnego tańca jazzowego.

Stymulacja ciała – CLASS

choreografia: Elżbieta Szlufik-Pańtak

muzyka: collage z tradycyjnych i rozrywkowych utworów jazzowych

opracowanie światła: Grzegorz Pańtak

czas trwania: 23 minuty

Trailer

Stymulacja ciała – DANCE

choreografia, opracowanie światła: Grzegorz Pańtak

muzyka: Low Deep T

czas trwania: 8 minut + 3 minuty przerwy

Trailer

premiera: 11, 12 grudnia 2015, Kielce

Poza horyzont

W spektaklu Poza horyzont wykorzystana została formuła zespołowego teatru tańca, pozbawionego liniowej narracji, powstającego w oparciu o relacje między tancerzami. Spektakl odznacza się intensywną fizykalnością i ekspresją ruchu, który czerpie ze współczesnych technik i stylów tanecznych.

Słowa symbole

Szli i w dal przed siebie patrzyli.

Śnili o domu, który wciąż stał nad brzegiem. Mijali kraje i lądy zielenią pachnące.

Szli i płakali z radości.

Wracając do miejsca dzieciństwa i wiecznej młodości.

Jacek Przybyłowicz

Trailer

choreografia, oprawa plastyczna: Jacek Przybyłowicz

wykonanie: Joanna Polowczyk, Grzegorz Pańtak, Tomasz Słomka, Marcos De Lima, Krzysztof Dziarmaga, Alicja Horwath-Maksymow, Dawid Kaptur, Anna Kuc, Monika Kuc-Piechota, Pamela Paprota, Marta Rolska, Marta Starostecka, Arkadia Ślósarska, Joanna Wachnienko, Mateusz Wróblewski, Liliia Zakharova, Izabela Zawadzka, Kamil Zdańkowski, Małgorzata Ziółkowska

projekt światła: Grzegorz Pańtak

produkcja: Kielecki Teatr Tańca

premiera: 16 kwietnia 2016, Kielecki Teatr Tańca w Kielcach

czas trwania: 25 minut

Kielecki Teatr Tańca powstał w 1995 roku na bazie dokonań artystycznych prywatnego zespołu Elżbiety Szlufik-Pańtak. Od 2004 roku działa jako miejska instytucja kultury. Spektakle KTT oparte są na tańcu jazzowym i tańcu współczesnym. Teatr współpracuje z choreografami, jak też realizuje koprodukcje z innymi instytucjami. Spektakle KTT były prezentowane na większości polskich scen i za granicą.

www.ktt.pl

Polska Sieć Tańca i Partnerzy (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close