Białystok/XIII Festiwal „Kalejdoskop”: Kielecki Teatr Tańca „Monochrome”, „Sen Jakuba”

Zdjęcie: Białystok/XIII Festiwal „Kalejdoskop”: Kielecki Teatr Tańca „Monochrome”, „Sen Jakuba”

Monichrome. Fot. Bartosz Kruk

Wersja do druku

Udostępnij

Festiwal Kalejdoskop jest organizowany przez Podlaskie Stowarzyszenie Tańca, a za jego kształt odpowiadają dyrektorki Joanna Chitruszko i Karolina Garbacik oraz programatorka Anna Królica. W ramach XII edycji festiwalu odbędzie się pokaz dwóch spektakli Kielecki Teatr Tańca jednego wieczoru: Monochrome w choreografii Jacka Przybyłowicza i Sen Jakuba w choreografii Grzegorza Pańtaka.

Monochrome

Spektakl Monochrome stanowi kalejdoskop tanecznych obrazów – afabularnych, ale nie pozbawionych emocji. To one stanowią punkt wyjścia dla choreografii. Są pretekstem do ukazania zależności pomiędzy jednostką a zbiorowością. To spektakl o różnych odcieniach tanecznych relacji osadzonych w monochromatycznej przestrzeni sceny.

Choreografia: Jacek Przybyłowicz
Czas trwania: 30 minut

Jacek Przybyłowicz – choreograf, absolwent Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – pedagogika baletu. W latach 2009-2014 był dyrektorem baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Karierę wykonawcy rozpoczął w Teatrze Wielkim w Warszawie. W 1991 roku wyjechał z Polski. Tańczył w Niemczech i w Izraelu. Przez wiele lat był związany z Kibbutz Contemporary Dance Company, dla którego swe prace zrealizowali min: Mats Ek, Ohad Naharin, Jiři Kyliàn, Emanuel Gat i Rami Beer. Od 2002 roku realizuje swoje spektakle w Polsce i zagranicą m.in. Naszyjnik gołębicy, Barocco, Jesień- Nuembir, Alpha Kryonia Xe, Kilka krótkich sekwencji, III Symfonia Pieśń o nocy, Sześć skrzydeł aniołów. Jest laureatem Pierwszej Nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Choreograficznym. Został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Był trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sen Jakuba

Grzegorz Pańtak o spektaklu:

Inspiracją była muzyka Krzysztofa Pendereckiego pt. „Przebudzenie Jakuba”, czy też „Sen Jakuba” oraz cytat z „Księgi rodzaju”:

A gdy Jakub zbudził się ze snu, pomyślał: «Prawdziwie Pan jest na tym miejscu, a ja nie wiedziałem». I zdjęty trwogą rzekł: «O, jakże miejsce to przejmuje grozą! Prawdziwie jest to dom Boga i brama do nieba!»

28, 16-18. Biblia Tysiąclecia, Wydanie trzecie poprawione

Trailer

choreografia, światło: Grzegorz Pańtak
muzyka: Krzysztof Penderecki
kostiumy: Agnieszka Brzozowska

Grzegorz Pańtak – tancerz, pedagog, choreograf. Wspólnie z Elżbietą Szlufik-Pańtak współtworzył i prowadzi instytucjonalny teatr – Kielecki Teatr Tańca. Jako choreograf zrealizował spektakle teatralne i telewizyjne głównie dla Kieleckiego Teatru Tańca. Współtworzył choreografię i był solistą w spektaklu taneczno-muzycznym Siedem Bram Jerozolimy  Krzysztofa Pendereckiego  (Opera Narodowa 2008). Powstały na jago podstawie film TVP otrzymał nominację do International Emmy® Award w USA (2009). W 2013 wyprodukował w KTT polską prapremierę Święta wiosny Igora Strawińskiego z choreografią Angelina Preljocaja (emisja TVP 2).  Z okazji Roku Chopinowskiego organizował i współtworzył choreografię do programu TVP 2 Chopin4 z opracowaniem muzycznym Włodka Pawlika (2010). Współpracuje z Narodową Operą Izraelską, dla której choreograficznie zrealizował Traviatę i Carminę Buranę w reżyserii Michała Znanieckiego (2014, 2015). Dla Opery Wrocławskiej realizował choreografię do opery Turandot (2008) oraz dla Opery na Zamku w Szczecinie Traviatę (2016) – obie w reżyserii Michała Znanieckiego.

Tańczył gościnnie w Operze Wrocławskiej w Raju Utraconym Krzysztofa Pendereckiego (2008), Turandot Giacomo Pucciniego  (2010) w Teatrze Maryjskim w Petersburgu w Królu Rogerze Karola Szymanowskiego (2009) i Narodowej Operze Izraelskiej – w Traviacie i Carminie Buranie.

Więcej informacji na stronie: festiwal-kalejdoskop.pl oraz na profilu facebookowym: www.facebook.com/festiwal.kalejdoskop.

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Białystok: Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close