Warszawa: Międzynarodowy Dzień Tańca 2018 w Instytucie Teatralnym

Zdjęcie: Warszawa: Międzynarodowy Dzień Tańca 2018 w Instytucie Teatralnym

Bogumiła i Piotr Zgorzelscy. Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Sztuki Tańca oraz Instytut Teatralny zapraszają na obchody Międzynarodowego Dnia Tańca 2018.  Program wieczoru obejmuje filmową prezentację fragmentu choreografii Jacka Przybyłowicza, panel dyskusyjny o fenomenie choreografii, a przede wszystkim pokazy taneczne – tak zapowiada się Międzynarodowy Dzień Tańca w Instytucie Teatralnym. Wśród zaproszonych gości między innymi. Wśród zaproszonych gości między innymi: Jacek Przybyłowicz, Anna Hop, Bartosz Zyśk i Zofia Tomczyk. Dyskusję poprowadzi Bożena Kociołkowska, orędzie wygłosi Jacek Przybyłowicz, a wystąpią uczestnicy konkursów tańca współczesnego.

 

Program:

Powitanie gości

Orędzie na 2018 rok Jacka Przybyłowicza – tancerza, choreografa związanego z jednym z najsłynniejszych zespołów tańca współczesnego Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu, który swoje choreografie realizuje w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Chinach, Czechach i na Cyprze.

Prezentacja filmowa fragmentu choreografii Jacka Przybyłowicza

Panel dyskusyjny o fenomenie twórczości choreograficznej

 

Występy laureatów konkursów tańca współczesnego z lat 2016 i 2017:

I. Moira

Choreografia: Ilona Gumowska

Muzyka: Paweł Odorowicz

Tańczą: Emilia Biskupik, Sara Kozłowska

Czas trwania: 10 min.

II. Connection

Choreografia: Zofia Tomczyk

Muzyka: Jambinai – Connection

Tańczy:  Zofia Tomczyk

Czas trwania: 10  min.

III. Equilibrium

Choreografia: Bartosz Zyśk

Muzyka: kompozycja autorska wg koncepcji choreografa

realizacja: Michał Polański; fragment utworu „Bogurodzica” Michał Jacaszek

Scenografia, kostiumy, charakteryzacja: wg pomysłu B. Zyśk

Tańczą: Anna Hop, Bartosz Zyśk – tancerze Polskiego Baletu Narodowego

Czas trwania: 5 min.

Organizator: Fundacja Sztuki Tańca, Instytut Teatralny

Partner wydarzenia: Instytut Muzyki i Tańca,

Scenariusz i realizacja obchodów MDT – Bożena Kociołkowska

Wydarzenie towarzyszące obchodom Międzynarodowego Dnia Tańca:

godz.12.00 – Spotkanie z Terpsychorą przed Teatrem Wielkim – Operą Narodową od strony ul. Moliera przed pomnikiem „W hołdzie polskim artystom baletu”. Spotkanie (którego częścią będzie uroczyste złożenie kwiatów) skierowane jest do artystów, studentów, uczniów, miłośników sztuki tańca, a przede wszystkim mieszkańców Warszawy.

Bożena Kociołkowska – primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie, pedagog i choreograf. Zadebiutowała główną rolą Odetty – Odylii w balecie Jezioro łabędzie. Zatańczyła kilkadziesiąt głównych ról z wielkiego repertuaru baletowego. Wielokrotnie występowała na scenach w kraju i za granicą, w tym w Niemczech, Szwecji, Francji, Czechosłowacji, USA. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina oraz Podyplomowego Studium Obrotu Dziełami Sztuki Profesjonalnej w Szkole Głównej Handlowej.

Pełniła funkcję dyrektora baletu oper w Gdańsku i Łodzi oraz dyrektora artystycznego szkół baletowych w Warszawie i Bytomiu. Zasiadała w jury międzynarodowych konkursów tańca. Jest pomysłodawczynią  wielu  projektów promujących sztukę tańca, m.in festiwalu Dance of the World, I Kongresu Tańca w San Francisco, europejskich Spotkań Młodych Tancerzy, Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego w Bytomiu oraz wielu projektów związanych ze sztuką tańca. Była członkiem Międzynarodowych Warsztatów Tanecznych ITW, w Bonn, przewodniczącą sekcji tańca w ZASP i sekcji choreografów w ZAIKS. Wykładała taniec w Niemczech, USA i Włoszech.

W 2008 roku założyła Fundację Sztuki Tańca, której jest prezesem. Ostatnim projektem organizacji było wzniesienie w 2016 roku rzeźby W hołdzie polskim artystom baletu obok Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. W 2016 roku ukazała się jej biografia Pierwsza Dama Baletu Warszawskiego. Uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami w kraju i za granicą. Promotorka sztuki tańca. W 2017 roku została laureatką Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2018 roku imieniem Bożeny Kociołkowskiej nazwano Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Młodych Tancerzy w Bytomiu.

Jacek Przybyłowicz – absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz specjalizacji Pedagogika Baletu na Akademii Muzycznej w Warszawie. Karierę wykonawczą rozpoczął w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Przed wyjazdem z Polski wygrał II Ogólnopolski Konkurs Choreograficzny w Teatrze Wielkim w Łodzi. Przez wiele lat związany z jednym z najsłynniejszych zespołów tańca współczesnego Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu. Po powrocie do Polski skupił się na pracy choreograficznej. Swoje spektakle realizuje w największych zespołach i teatrach w Polsce, regularnie wystawia je także za granicą, m.in. w Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Chinach oraz na Cyprze.

Członek rady programowej ds. tańca Instytutu Muzyki i Tańca, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „taniec”.

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 2.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close