Poznań/Teatr Wielki: George Balanchine „Serenada”, Jacek Przybyłowicz „Infolia”

Zdjęcie: Poznań/Teatr Wielki: George Balanchine „Serenada”, Jacek Przybyłowicz „Infolia”

Fot. Karolina Mełnicka

Wersja do druku

Udostępnij

Na wieczor baletowy składają się dwie choreografie: Serenada George’a Balanchine’a i Infolia Jacka Przybyłowicza.

W 1934 roku, krótko po przybyciu do Nowego Jorku, Balanchine, dotychczasowy tancerz Baletów Rosyjskich Sergiusza Diagilewa, założył niezależny zespół baletowy – School of American Ballet. Serenada była jego pierwszym autorskim dziełem, powstałym  na kanwie Serenady na orkiestrę smyczkową Piotra Czajkowskiego. Na scenie, na błękitnym tle, występuje 28 tancerzy w błękitnych strojach. Towarzyszy im kompozycja Czajkowskiego, której brzmienie zachwyca melodyjnością. Balanchine często podkreślał czszczególny duchowy związek, łączący go z rosyjskim kompozytorem. Obaj studiowali zresztą na tej samej uczelni – konserwatorium w Petersburgu. Od swojej premiery, Serenada podlegała kilku zmianom i wciąż pozostaje jedną z kluczowych pozycji w repertuarze New York City Ballet (w który to zespół przekształcił się School of American Ballet) i jedną z najważniejszych pozycji repertuaru baletowego XX wieku.

Prezentacja tej kompozycji na scenie Teatru Wielkiego jest ważnym wydarzeniem w historii poznańskiego zespołu baletowego: z jednej strony pozwoli pokazać wszechstronne możliwości tancerzy, z drugiej – ma znaczący walor artystyczny i edukacyjny dla publiczności.

Serenada

Choreografia: George Balanchine © The George Balanchine Trust

Muzyka: Piotr Czajkowski, Serenada na orkiestrę smyczkową C-dur, op. 48

Wystąpią: soliści, koryfeje, zespół baletowy Teatru Wielkiego w Poznaniu

Orkiestra Teatru Wielkiego pod batutą Grzegorza Wierusa

***

Infolia, najnowsza chorografia Jacka Przybyłowicza powstała na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu i wyrasta z inspiracji muzyką polskich kompozytorów współczesnych: Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara oraz Prasquala.

Jacek Przybyłowicz zadebiutował jako choreograf, będąc tancerzem baletu Teatru Wielkiego w Warszawie, zdobywając od razu nagrody i wyróżnienia. W roku 1991 wyjechał z Polski, by pracować z zespołami w Niemczech i w Izraelu, m. in. przez wiele lat był związany z jednym z najlepszych zespołów  tańca współczesnego Kibbutz Contemporary Dance Company (Izrael), z którym występował na prestiżowych festiwalach tańca współczesnego na całym świecie. W roku 2002 powrócił do Polski i zrealizował Naszyjnik gołębicy (2003) w Polskim Teatrze Tańca pod dyrekcją Ewy Wycichowskiej. Od tego czasu współpracował z wiodącymi zespołami baletowymi w kraju, m. in. Opery Narodowej, oraz w Czechach i Hiszpanii, prezentując swe choreografie na wielu zagranicznych festiwalach tańca. Przez pięć sezonów artystycznych był zastępcą dyrektora ds. baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Infolia

Choreografia: Jacek Przybyłowicz

Muzyka: Henryk Mikołaj Górecki, Trzy utwory w dawnym stylu, Wojciech Kilar, Koncert fortepianowy – Preludium. Andante con moto, Prasqual, Infolia

Wystąpią: soliści, koryfeje, zespół baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu

TRAILER

Spektakl Infolia został zrealizowany  we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca
w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2015.

Logo IMIT (miniaturka)

 

bilety: kategoria cenowa A (miejsca na parterze: 45/38 zł) – nie dotyczy spektaklu premierowego

Więcej informacji: http://www.opera.poznan.pl/pl/serenada-chor-georges-balanchine-infolia-chor-jacek-przybylowicz

Kasy Teatru czynne pon.-sob. 13:00-19:00, niedziele (w dniu spektaklu) 16:00-18:00, tel. 61 65 90 231.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close