Poznań: Polski Teatr Tańca „Przyjemność tańca” – rozmównica

Zdjęcie: Poznań: Polski Teatr Tańca „Przyjemność tańca” – rozmównica

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Rozmównica to cykl teoretyczno-praktycznych spotkań wokół sztuki tańca i ruchu. Od tego roku Polski Teatr Tańca zaprasza na nie w soboty, w nowej odsłonie. Panelistami są „ruchowi szowiniści”, czyli osoby, dla których ruch jest miłością i pasją, a także najważniejszym przejawem życia i jego niezaprzeczalnym dowodem.

Do lutowej rozmównicy, zatytułowanej Przyjemność tańca, organizatorzy zaprosili choreografkę i performerkę Martę Ziółek oraz voguerkę Magdalenę Marcinkowska.

Podczas spotkania artystki zastanowią się, kiedy taniec sprawia przyjemność. Jakie musi spełniać warunki? Skąd bierze się radość tańca? Jaka jest jego rola jako narzędzia uwodzenia? Co musi się wydarzyć, aby taniec stał się dla ciała trucizną? W tym kontekście będzie to także rozmowa o współczesnych wariantach choreomanii oraz zrodzonych poza sceną technikach tańca, które mają siłę społecznego protestu: krumpie i voguingu.

W kontekście zbliżającej się premiery Trucizny, w którą zaangażowane są obie artystki, będzie to okazja do rozmowy o procesie pracy nad spektaklem, postawienia pytań o strategie scenicznego i pozascenicznego manifestowania indywidualności, a także o źródła uprawianej przez Ziółek refleksji nad tańcem pozascenicznym, mającym moc budowania wspólnoty i ruchowej empatii.

Marta Ziółek jest absolwentką Wydziału Choreografii w School for New Dance Development w Amsterdamie, praktykującą interdyscyplinarne podejście do tańca i eksplorującą emancypacyjną moc choreografii. Jest autorką takich spektakli, jak m.in. kultowe Zrób siebie i PIXO, TO, Pamela czy Nawiedzenia i ekstazy na placu. Współpracuje z reżyserkami i reżyserami teatralnymi oraz filmowymi – m.in. z Gosią Wdowik, Krzysztofem Garbaczewskim, Krzysztofem Skoniecznym i Leną Frankiewicz. Z Krzysztofem Skoniecznym pracowała przy serialu Ślepnąc od świateł, a także tworzyła choreografię dla Netflixa do serialu Altered Carbon. Aktualnie przygotowuje nowy projekt ONE WOMAN SHOW w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, a niebawem zacznie także pracę nad spektaklem Wenus z kijem w warszawskim Teatrze Studio. Oba projekty będą mieć premierę w 2020 roku w Warszawie. Podczas pracy nad premierą Trucizny w Polskim Teatrze Tańca, Ziółek zastanawia się nad terapeutycznym i destrukcyjnym aspektem tańca jako formy sztuki, odnosząc się do zjawiska średniowiecznej choreomanii i współczesnych tańców społecznych.

W ruchowej części spotkania Magdalena Marcinkowska – jedna z prekursorek voguingu w Polsce, współzałożycielka pierwszego Vogue’owego house’u w Polsce – Kiki House of Army, należąca do Iconic House of Revlon pochodzącego (USA) – zaproponuje praktykę podstawowych dla voguingu póz i sposobów chodzenia. Opowie też o korzeniach tego wywodzącego się z undergroundu stylu tańca oraz o wpisanej weń idei akceptacji inności i różnorodności.

Rozmowa transmitowana będzie na żywo za pośrednictwem portalu Facebook.

Patronem medialnym cyklu rozmównic jest kwartalnik TANIEC.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Poznań: Studio PTT, ul. Kozia 4

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close