Poznań/SBNT dla Dzieci 2016: Hanna Kanecka, Aleksandra Bożek-Muszyńska „Dookoła” – instalacja performatywna dla rodzin z dziećmi (próba otwarta)

Zdjęcie: Poznań/SBNT dla Dzieci 2016: Hanna Kanecka, Aleksandra Bożek-Muszyńska „Dookoła” – instalacja performatywna dla rodzin z dziećmi (próba otwarta)

Fot. Maciej Zakrzewski dla Malta Festival Poznań 2016

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach programu SBNT dla dzieci 2016 Art Station Foundation zaprasza na próby otwarte instalacji performatywnej dla rodzin z dziećmi Dookoła, przygotowanej przez Hannę Kanecką i Aleksandrę Bożek-Muszyńską. Projekt skierowany jest do rodzin z dziećmi w wieku 3,5 do 5,5 lat. Próby otwarte są okazją do obserwacji w praktyce wypracowanych podczas przygotowań, metod i koncepcji oraz obserwacji reakcji uczestników. W ten sposób z doświadczenia będą mogły skorzystać zarówno rodziny jak i artyści. Premiera projektu DOoKOŁA jest planowana na styczeń 2017 roku.

Wstęp wolny. Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy, które należy przesyłać na adres e-mail.

DOoKOŁA jest instalacją proponującą choreograficzne, interaktywne, wielozmysłowe doświadczenie najmłodszym widzom i ich opiekunom. Jest uważnie skomponowanym środowiskiem o wielu warstwach percepcyjnych: wizualnej, dotykowej, słuchowej, stymulujących fizyczny ruch i zaangażowanie sensoryczne uczestników. DOoKOŁA rozpościera serię staranie dobranych, wewnętrznie powiązanych zdarzeń, mających na celu pobudzenie ciekawości, stymulację percepcji oraz wciągnięcie w obszar fizycznego działania publiczności.

DOoKOŁA pragnie w sposób artystyczny podjąć krytyczną myśl dotyczącą koncepcji sztuk performatywnych kierowanych do najmłodszych widzów i jest przykładem działania artystycznego postrzegającego taniec i choreografię w jej szerszym znaczeniu – jako jednocześnie artystycznego i społecznego doświadczenia.

Artystki pragną pobudzić specyficzną jakość relacji rodzic – dziecko poprzez skomunikowanie opiekunów z ich własną, wewnętrzną, dziecięcą częścią. Celem pośrednim instalacji jest więc stworzenie sytuacji, w której rodzic będzie miał okazję wzmocnić swoją obecność fizyczną, obudzić ciało reagując na działania/ zjawiska zachodzące w instalacji. Danie okazji rodzicom do pracy z własnymi napięciami przekłada się bezpośrednio na ich dzieci, których główny przewodnik/ przewodniczka po życiu staje się bardziej uważny, komunikatywny, pewniejszy siebie, czuły, responsywny, czujący własne potrzeby – i co za tym idzie „mieszczący” potrzeby dziecka.

 Projekt jest konsekwentnym artystycznie krokiem długotrwałych poszukiwań naukowych i choreograficznych, dotyczących artystycznej pracy z dziećmi, dwóch twórczyń. Zainteresowane sztukami performatywnymi dla najmłodszych odbiorów, zgłosiły się na coaching uczący konkretnych narzędzi w tym właśnie zakresie, zorganizowany przez Art Stations Foundation w ramach Alternatywnej Akademii Tańca 2015. Gdy parę miesięcy później fundacja ogłosiła konkurs na projekt spektaklu dla dzieci od 0-6 lat, ich propozycja okazała się najlepszą spośród zgłoszeń. Realizacja ich projektu, pod artystyczną opieką Daliji Aćin Thelander – jednej z najbardziej oryginalnych twórczyń światowego teatru dla najmłodszych dzieci (autorki chociażby, dobrze znanej w Poznaniu, instalacji Baby Space), będzie okazją do skorzystania z jej ogromnej wiedzy i zaszczepienia innowacyjnych metod kreatywnego działania w artystkach.

pomysł: Hanna Kanecka,

dramaturgia i choreografia: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Kanecka

kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Kanecka, Maciej Zakrzewski

opieka artystyczna: Dalija Aćin Thelander

światła: Łukasz Kędzierski

partner: Społeczne Przedszkole Lipowa Alejka w Poznaniu oraz Fundacja Malta

czas trwania: ok. 50 minut

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Poznań: Studio Słodownia 3, ul. Półwiejska 42

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close