Poznań/SBNT na Malcie 2018: Maria Stokłosa „Wychodząc od działania”

Zdjęcie: Poznań/SBNT na Malcie 2018: Maria Stokłosa „Wychodząc od działania”

Fot. Pat Mic

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach programu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie odbędzie się pokaz spektaklu Wychodząc od działania Marii Stokłosy. W Wychodząc od działania Maria Stokłosa łączy wieloletnie doświadczenie w improwizacji tańca z pracą w obrębie choreografii eksperymentalnej. Improwizacja jest tu postrzegana nie jako intuicyjne działanie, ale jako praktyka wymagającą dyscypliny, podlegająca rygorowi zasad kompozycji oraz refleksji krytycznej. Jest także radykalną formą ekspresji opierającej się na studium nad uwagą, wyobraźnią i ucieleśnieniem. Początek tego projektu wyznacza zaproszenie Marii Stokłosy przez filadelfijską artystką Meg Foley do współpracy nad rozwojem praktyki Action is primary w 2015 roku.

Intencja tej praktyki – “holding what you are doing at the center of what you are doing, even as you let it slip towards new centers” – pozostaje kluczowa w pracy Stokłosy. W Wychodząc od działania artystka tworzy i transformuje zespół zadań ruchowych i performatywnych wykorzystywanych podczas kolejnych pokazów publicznych. Eksplorując możliwości badanej praktyki choreograficznej poddaje ją ciągłej konfrontacji z publicznością. Szczególnie dużo uwagi poświęca samemu udziałowi publiczności. Stokłosa korzysta z wielu strategii „wciągania” widzów w swoją pracę – prosi o pomoc i „wejście na scenę”, angażuje ich w podejmowanie decyzji dotyczących przebiegu pokazu, zachęca do wspólnego destabilizowania relacji widz performer oraz angażuje w sytuacje odnoszące się do różnych relacji między ludźmi. Artystka praktykuje elastyczność i otwartość, dostosowując się do kontekstu w którym występuje.

Dotąd zrealizowane pokazy odbyły się m.in. w Nowym Teatrze w Warszawie, w Komunie/Warszawa, Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej U-jazdowski, w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie z siedzibą w Domu Kultury KADR, Centrum w Ruchu w Wawerskim Centrum Kultury, w Warsaw Dance Department, a także w miejscach dedykowanych innym dziedzinom sztuki, jak na przykład: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, TR Warszawa, Ladom na Otwartym Osiedlu Jazdów (siedziba wytwórni Lado ABC), Rotacyjny Dom Kultury, Otwarta Pracownia Duży Pokój.

W ramach projektu Wychodząc od działania odbyły się dwa wyjątkowe pokazy zrealizowane we współpracy z Nowym Teatrem i TR Warszawa. Artystka pokazała swoją choreografię w scenografii do spektakli Uroczystość w reż. Grzegorza Jarzyny (TR Warszawa) oraz Zew Cthulhu w reż. Michała Borczucha (Nowy Teatr).

Wykonanie: Maria Stokłosa

Obiekty: Alicja Bielawska

***

Bilety dostępne na stronie malta-festival.pl  oraz w Punktach Informacyjnych Starego Browaru.

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2018 - belka (oryginał)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Poznań: Galeria 2, Stary Browar, ul. Półwiejska 42

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close