Poznań/VIII Festiwal wiosny/10. Poznańska Wiosna Baletowa: „Odcienie zieleni”: PBN „The Green” – chor. Ed Wubbe i Kielecki Teatr Tańca „Święto wiosny” – chor. Angelin Preljocaj

Zdjęcie: Poznań/VIII Festiwal wiosny/10. Poznańska Wiosna Baletowa: „Odcienie zieleni”: PBN „The Green” – chor. Ed Wubbe i Kielecki Teatr Tańca „Święto wiosny” – chor. Angelin Preljocaj

Fot. Ewa Krasucka

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Wielki im. Moniuszki zaprasza na wieczór Odcienie zieleni, na który złożą się: spektakl Polskiego Baletu Narodowego The Green w choreografii Eda Wubbe oraz Święto wiosny Kieleckiego Teatru Tańca w choreografii Angelina Preljocaja. Pokaz odbędzie się w ramach 10. Poznańskiej Wiosny Baletowej.

The Green

The Green jest męskim baletem, w którym Ed Wubbe konfrontuje onieśmielającą potęgę fragmentu Pasji Bacha ze znikomością istoty ludzkiej.

Choreografia: Ed Wubbe
Muzyka: Johann Sebastian Bach
Scenografia i światła: Ed Wubbe
Kostiumy: Pamela Homoet
Prapremiera: Scapino Ballet, 15/02/2006
Premiera polska: Polski Balet Narodowy, 25/06/2010
Polski Balet Narodowy. Muzyka z nagrań.
Czas trwania: ca 2:00

Święto wiosny

Premiera Święta wiosny w choreografii Angelina Preljocaj’a miała miejsce w 2001r. w Staatsballett w Berlinie i stała się jedną z najważniejszych interpretacji tego baletu w ostatnich latach. W marcu 2013 roku balet Strawińskiego w tej inscenizacji zrealizował zespół Kieleckiego Teatru Tańca. W surowej, minimalistycznej scenerii siły natury ścierają się z ekspresją fizyczną współczesnego człowieka, przepełnionego agresją i niespełnieniem. Seksualność, będąca główną, pierwotną energią, napędzającą tancerzy, przybiera brutalną formę, a wspólnotę tworzy poczucie siły w grupie, rodzące przemoc. W kolejnych, coraz bardziej sugestywnych obrazach dochodzi do wyodrębnienia Wybranej – u Preljocaja jej adoracja zamienia się w gwałt. Naga dziewczyna tańczy do utraty sił, nie mogąc wydostać się z kręgu tańczących wokół niej chłopców i dziewcząt, przepełnionych pragnieniem wystawionej na pokaz ofiary i śmierci.

Muzyka: Igor Strawiński
Choreografia: Angelin Preljocaj
Asystentka choreografa: Claudia De Smet
Scenografia: Thierry Leproust
Kostiumy: Eric Bergere
Światło: Marion Hewlett
Choreolog: Dany Leveque
Występują: tancerze Kieleckiego Teatru Tańca
Produkcja: Kielecki Teatr Tańca

Organizatorzy pokazu w Poznaniu: VIII Festiwal Wiosny (Fundacja Nuova), Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Pokaz odbędzie się w ramach 10. Poznańskiej Wiosny Baletowej.

Trailer

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close