
Fot. Gerhard F. Ludwig.
Fot. Gerhard F. Ludwig.
Rozmowa z udziałem Olgi Tokarczuk i ks. Wacława Oszajcy.
Prowadzenie: prof. Przemysław Czapliński.
Olga Tokarczuk – wybitna prozaiczka i eseistka, uhonorowana wieloma nagrodami, m.in.: Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Fundacji im. Kościelskich oraz Nagrodą Literacką Nike. Ta jedna z najpoczytniejszych polskich pisarek jest też zaangażowaną obrończynią praw zwierząt, a „nasi bracia mniejsi” często goszczą na kartach jej książek – w thrillerze ekologicznym Prowadź swój pług przez kości umarłych Tokarczuk podejmuje polemikę z poglądem, iż zwierzęta to istoty podrzędne, pozbawione duszy, natomiast w zbiorze esejów „Moment niedźwiedzia analizuje m.in. jak religia i filozofia kształtowały nasze postawy wobec zwierząt. I to właśnie ten wątek stanie się przedmiotem naszej dyskusji.
Wacław Oszajca SJ – ksiądz, jezuita, tłumacz, poeta, publicysta, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa UW. Przez kilka lat był związany z Poznaniem jako duszpasterz Jezuickiego Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej w Poznaniu (1988-1992).
Jest autorem wielu książek, (m.in. Zamysł, 1979; „Z głębi cienia” 1981; Ty za blisko, my za daleko. Wybór wierszy 1985), publikacji, wierszy oraz tłumaczeń. Wacław Oszajca znany jest także jako prowadzący i gość programów publicystycznych o tematyce religijnej w radiu i telewizji. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy, w latach 2002-2005 juror Nagrody Literackiej Nike. Publikuje m. in. w „Akcencie”, „Charakterach”, „Gazecie Wyborczej”, „Gościu Niedzielnym”, „Tygodniku Powszechnym”, „W drodze”.
Przemysław Czapliński – prof. w Instytucie Filologii Polskiej (UAM), wybitny literaturoznawca, historyk literatury XX i XXI wieku, przenikliwy i błyskotliwy krytyk, laureat m.in. Nagrody im. Kościelskich oraz Nagrody im. Kazimierza Wyki. W centrum jego zainteresowań badawczych znajduje się konfrontacja literatury z nowoczesnością i wynikające stąd problemy: konflikt modernizacji i tradycji, przemoc nowoczesna (wojna, obozy, Zagłada) jako narzędzie przebudowy człowieka i społeczeństwa, zanik i powrót utopii jako rezultaty kryzysu projektowania przyszłości.
Współpraca
Patroni
Rozmowa odbywa się w ramach programu Z perspektywy żaby.