Poznań/„Z perspektywy żaby”: „Religia a zwierzęta” – rozmowa z udziałem Olgi Tokarczuk i ks. Wacława Oszajcy

Zdjęcie: Poznań/„Z perspektywy żaby”:  „Religia a zwierzęta” – rozmowa z udziałem Olgi Tokarczuk i ks. Wacława Oszajcy

Fot. Gerhard F. Ludwig.

Wersja do druku

Udostępnij

Rozmowa z udziałem Olgi Tokarczuk i ks. Wacława Oszajcy.
Prowadzenie: prof. Przemysław Czapliński.

Olga Tokarczuk – wybitna prozaiczka i eseistka, uhonorowana wieloma nagrodami, m.in.: Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Fundacji im. Kościelskich oraz Nagrodą Literacką Nike. Ta jedna z najpoczytniejszych polskich pisarek jest też zaangażowaną obrończynią praw zwierząt, a „nasi bracia mniejsi” często goszczą na kartach jej książek – w thrillerze ekologicznym Prowadź swój pług przez kości umarłych Tokarczuk podejmuje polemikę z poglądem, iż zwierzęta to istoty podrzędne, pozbawione duszy, natomiast w zbiorze esejów „Moment niedźwiedzia analizuje m.in. jak religia i filozofia kształtowały nasze postawy wobec zwierząt. I to właśnie ten wątek stanie się przedmiotem naszej dyskusji.

Wacław Oszajca SJ – ksiądz, jezuita, tłumacz, poeta, publicysta, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa UW. Przez kilka lat był związany z Poznaniem jako duszpasterz Jezuickiego Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej w Poznaniu (1988-1992).
Jest autorem wielu książek, (m.in. Zamysł, 1979; „Z głębi cienia” 1981; Ty za blisko, my za daleko. Wybór wierszy 1985), publikacji, wierszy oraz tłumaczeń. Wacław Oszajca znany jest także jako prowadzący i gość programów publicystycznych o tematyce religijnej w radiu i telewizji. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy, w latach 2002-2005 juror Nagrody Literackiej Nike. Publikuje m. in. w „Akcencie”, „Charakterach”, „Gazecie Wyborczej”, „Gościu Niedzielnym”, „Tygodniku Powszechnym”, „W drodze”.

Przemysław Czapliński – prof. w Instytucie Filologii Polskiej (UAM), wybitny literaturoznawca, historyk literatury XX i XXI wieku, przenikliwy i błyskotliwy krytyk, laureat m.in. Nagrody im. Kościelskich oraz Nagrody im. Kazimierza Wyki. W centrum jego zainteresowań badawczych znajduje się konfrontacja literatury z nowoczesnością i wynikające stąd problemy: konflikt modernizacji i tradycji, przemoc nowoczesna (wojna, obozy, Zagłada) jako narzędzie przebudowy człowieka i społeczeństwa, zanik i powrót utopii jako rezultaty kryzysu projektowania przyszłości.

 
Współpraca

Logo Polskie Towarzystwo Przyrody SALAMANDRA (miniaturka)

Patroni

Belka patroni medialni (miniaturka)

Rozmowa odbywa się w ramach programu Z perspektywy żaby.

Więcej o programie

Tekst kuratorski Anny Królicy

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Poznań: CK ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82, Sala Wielka. WSTĘP WOLNY.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close