Poznań/„Z perspektywy żaby”: „Wprowadzenie do animal studies” – wykład dr Anny Barcz

Zdjęcie: Poznań/„Z perspektywy żaby”: „Wprowadzenie do animal studies”   – wykład dr Anny Barcz

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Wykład w ramach programu Z perspektywy żaby.

Więcej o programie

 

Od prowadzącej:

Jaki jest świat tygrysa? A jaki jest świat z perspektywy żaby? Co tu jest fikcją, a co rzeczywistością?

Moim zadaniem będzie opowiedzieć Państwu, czym zajmują się współczesne studia nad zwierzętami. Wydaje mi się, że ma to związek ze sztuką – czy szerzej rozumianą kulturą, w której pojawiła się określona potrzeba dowiedzenia się czegoś więcej o zwierzętach, wykraczająca daleko poza lekcje biologii czy język zoologii. Stąd obfitość prac artystycznych i tekstów literacko-filozoficznych, które tropią zwierzęta w celach czysto poznawczych, starając się oddać ich zwierzęcy innobyt, albo coś z ich świata przypominającego szczelną monadę (bez okien i drzwi), a do tego potrzebna jest praca wyobraźni. Paradoksalnie, mimo odrębności światów zwierzęcych, najwięcej dzieje się na poziomie afektów i emocji. To one rządzą relacjami ludzi i zwierząt polegających na wzajemnym zbliżaniu się i oddalaniu.

Na wykładzie zaprezentowane zostaną wybrane przykłady wprowadzające i ilustrujące kluczowe idee i przewartościowania w naszym ludzkim sposobie myślenia o zwierzętach.

Nie-ludzie, postludzie, pozaludzie, zwierzęta (w ludziach), antyludzie, nie-miłośnicy zwierząt, niemiłosierni wobec zwierząt, a także nadwrażliwi arcyludzie…

– wszyscy tacy inni i obcy mile widziani!!!

dr Anna Barcz – Instytut Badań Literackich PAN, kierowniczka grantu finansowanego przez NCN Znaczenie studiów nad zwierzętami dla badań nad kulturą w Polsce, organizatorka (wraz z Dorotą Łagodzką) międzynarodowej konferencji naukowej Zwierzęta i ich ludzie. Zmierzch antropocentrycznego paradygmatu? (12-14.03.2014, Warszawa). Podczas wykładu gość programu CK Zamek wyjaśni podstawowe pojęcia z dziedziny animal studies i posthumanizmu.

Tego samego dnia o godz. 20.00 w CK Zamek odbędzie się prezentacja spektaklu What they are instead of? (Jared Gradinger& Angela Schubot).

Tekst kuratorski Anny Królicy

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Hol Balkonowy CK Zamek

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close