
Paderewski. Fantazja i legenda, fot. Ilja Van de Pavert
Paderewski. Fantazja i legenda, fot. Ilja Van de Pavert
Balet Cracovia Danza z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprasza na spektakl Paderewski. Fantazja i legenda. Będzie to opowieść o Ignacym Janie Paderewskim – nie tylko doskonałym pianiście, kompozytorze, ale przede wszystkim mężu stanu, który miał bardzo duży wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przedstawienie, które pokazuje różne etapy życia gwiazdy największych scen i estrad, bożyszcza publiczności, zostało oparte na niepublikowanych listach Ignacego Jana Paderewskiego do Heleny Górskiej, jego drugiej żony. Utwory Paderewskiego na żywo zagra Adam Wodnicki, uznany za najlepszego interpretatora muzyki tego kompozytora.
Historia opowiedziana tańcem pokaże najważniejsze momenty z życia artysty. Będzie i dziecięca radość, młodzieńcza tęsknota, euforia gwiazdora i… Polska, o której niepodległość postanowił zawalczyć Paderewski na salonach świata. A wszystko to w towarzystwie kobiet: pięknych, ponętnych i mądrych, które odegrały w życiu kompozytora dużą rolę.
Wielkim atutem tego spektaklu jest muzyka Paderewskiego, prezentowana na żywo, w doskonałej interpretacji pianisty, uznanego za najlepszego interpretatora muzyki tego kompozytora – Adama Wodnickiego. To właśnie utwory Paderewskiego nadają odpowiedni rytm i nastrój tej opowieści. Jednocześnie wspólna praca polskiego baletu z pianistą, który od lat 80. mieszka w USA, staje się symbolicznym zwróceniem uwagi na dwa kraje, w których Paderewski żył i działał.
Wstęp wolny
Inscenizacja: Romana Agnel
Choreografia: Romana Agnel, Alina Towarnicka (scena III)
Kostiumy: Bożena Pędziwiatr
Konsultacja muzyczna: Adam Wodnicki
Występują:
Adam Wodnicki – fortepian
Tancerze Baletu Cracovia Danza:
Marta Baranowska – Anna, mieszczka, Amerykanka, szlachcianka
Nikoleta Giankaki – ciotka, mieszczka, Helena, Amerykanka, dama
Małgorzata Nabrzeska – Antosia, mieszczka, Amerykanka, szlachcianka
Dominika Malaga – Amerykanka, dama
Krzysztof Antkowiak – ojciec, berlińczyk, Amerykanin, elegant
Jan Fečko – Babiński, berlińczyk, Amerykanin, salonowiec
Michał Kępka – Ignaś, berlińczyk, Amerykanin, szlachcic
Łukasz Szkiłądź – Ignacy, szlachcic