Wersja do druku

Udostępnij

Dzień przed warsztatem w Instytucie Teatralnym ponownie (poprzedni pokaz odbył się w ramach „Polityk tańca” w maju br.) zostanie zaprezentowane solo Rafała Urbackiego Mt 9,7 (On wstał i poszedł do domu). Spektakl jest mocną wypowiedzią artysty na temat traktowania przez społeczeństwo odmienności i niepełnosprawności, jak również wiwisekcja kategorii  miłosierdzia i światopogląd katolickiego.

O spektaklu

Kiedy po 10 latach stanąłem ponownie na nogach, znajomi z dzieciństwa przestali poznawać mnie na ulicy. Dziwnie chodzi się znowu – jest wyżej i prościej. Od kiedy wstałem, wyraźniej widzę, jak trudno mi poruszać się w niedostosowanym świecie, w którym inność wciąż postrzegana jest jak różnica a nie różnorodność.Gdy tańczę, zapomnij, że nie czuję nóg od połowy ud do czubków palców. Dziękuję Mamie, Iwonie Olszowskiej i Joannie Leśnierowskiej.

Rafał Urbacki

Jest to opowieść  o problemach pojęcia katolickiego miłosierdzia i przedstawianiu niepełnosprawności w naszej kulturze. Mocna wypowiedź choreografa duetu Strzępka/Demirski przekracza tabu styku religii i myślenia o cielesności.

 Witold Mrozek, krytyk, publicysta związany z „Krytyką Polityczną

 

Ważne jest dla mnie wyznanie Urbackiego, że „Bóg go kocha takiego, jaki jest, pomimo że jest sobą niepełnosprawną i gejem”. Bogu, który sam miał ciało, cielesność najwyraźniej nie przeszkadza. Szkoda, że przeszkadza ludziom. (…) Jeśli chce się zostać „pierwszym świętym niepełnosprawnym gejem”, to warto pamiętać, że Bóg sam w świętym czyni to, co czyni święty.

 o. Jacek Prusak, jezuita, redaktor „Tygodnika Powszechnego”, Miesięcznik ZNAK

 

Solo Mt 9,7  było prezentowane m.in.: 20 TanzTage w Berlinie, Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu, Polityki Tańca w Warszawie, Wibracje Taneczne we Wrocławiu.


reżyseria i ruch: Rafał Urbacki

opieka artystyczna: Peter Pleyer

muzyka: Cher, Arka Noego, Bp. Antoni Długosz

światło: Łukasz Kędzierski

animacje: Kacper Lipiński

foto: Raman Tratsiuk

produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

występuje: Rafał Urbacki

bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł

zapisy:  www. mt97.ezapisy.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1, Warszawa

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close