Scena dla tańca 2012/Nowy Taniec w Starym Krakowie: Izabela Chlewińska – „Tralfamadoria”

Zdjęcie: Scena dla tańca 2012/Nowy Taniec w Starym Krakowie: Izabela Chlewińska – „Tralfamadoria”

Fot. Katarzyna Madziała.

Wersja do druku

Udostępnij

Najnowszy spektakl Izabeli Chlewińskiej inspirowany słynną powieścią Kurta Vonneguta. Rzeźnia numer pięć to specyficzna podróż w czasie, a zarazem absurdalna wyprawa w celu poszukiwania sensu w tym, co budzi nasz największy strach. „Zdarza się”. (Rzeźnia numer pięć / Kurt Vonnegut).

Przedstawienie powstało podczas projektu „rezydencja/premiera 2011” w Klubie Żak w Gdańsku. Jego premiera odbyła się podczas Gdańskiego Festiwalu Tańca 2011. Następnie było prezentowane podczas festiwalu Contact Zone w Kaliszu oraz w ramach przedplatformowych prezentacji w Starym Browarze w Poznaniu. W lutym 2012 było prezentowane w Japonii – podczas festiwalu Yokohama Dance Collection EX w Jokohamie oraz w Session House w Tokio.

Spektakl powstał pod wpływem inspiracji literaturą Kurta Vonneguta, filozofią Seneki i osobistą refleksją nad „cudem” śmierci. Powstała mikstura złożona z absurdalnego dowcipu i gorzkiej ironii, zdystansowanego spokoju i mądrości oraz lęku przed nieznanym, niepojętym i prawie magicznym aktem „zniknięcia”. Owo „zniknięcie” to każdy koniec relacji z drugim człowiekiem, każde puste miejsce, jakie po nim zostaje, niezależnie od tego czy nadal „żyje” czy nie.

„Ty jednak, abyś nigdy nie bał się śmierci, nieprzerwanie o niej rozmyślaj”
(Listy moralne do Lucyliusza / Seneka)

Szorstki, a zarazem prześmiewczy język Vonneguta i jego liczne próby podjęcia tematu masakry w Dreźnie podczas drugiej wojny światowej doprowadziły do stworzenia absurdalnej historii o przenoszeniu się w czasie, latających talerzach i w końcu o alternatywnej filozofii życia i śmierci, czasu i braku czasu na obcej / lepszej / innej planecie – na Tralfamadorii. I tak powstał spektakl / wykład, okraszony wyrafinowaną strukturą ruchową, w dźwięku i świetle przenoszącym nas w podróż w czasie o wysublimowanym i osobistym charakterze. Tej filozoficznej wypowiedzi służy tancerz /aktor / performer, a także widz.

Tralfamadoria to inna planeta. To miejsce, gdzie wszystkie chwile, przeszłe, obecne i przyszłe, zawsze istniały i zawsze będą istnieć, a śmierć jest tylko złudzeniem.

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=auSFh7j6X54

Reżyseria, choreografia, opracowanie muzyczne i wykonanie: Izabela Chlewińska

Współpraca artystyczna: Arkadi Zaides

Dramaturgia, tekst, reżyseria świateł: Tomasz Śpiewak

Kostium: Maciej Chojnacki

Premiera:18.06.2011, Klub Żak

Zrealizowano we współpracy z Klubem Żak oraz dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Lidzbark Warmiński / 40 min.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Centrum Kultury ROTUNDA

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close