W ramach drugiej odsłony nowego cyklu Druga Zmiana Performensu Magda Jędra, Anna Steller (Good Girl Killer), we współpracy z Anną Królikiewicz, pokażą instalację ruchową z dźwiękiem i zapachem Lotta i Gula.
Artystki o spektaklu:
Dematerializacja i rozpad to słowa-klucze, od których zaczynamy swoje działanie. W organicznym ruchu powoli stapiamy się, aby stworzyć nową materię. W miarę upływu czasu nasze ciała ulegają transformacji. Zmęczenie, medytacyjny aspekt wykonywania nieprzerwanie jednej czynności, zmaganie się z ograniczeniami ciała, powodują, że przestajemy traktować się jako osobne jednostki, a zaczynamy postrzegać się jako jeden organizm. Wykorzystujemy ziemię i błoto, które dopełniają naturalistyczny i eschatologiczny wymiar naszego działania.
Naszej akcji towarzyszy instalacja dźwiękowa. Są to spreparowane przez nas pamiętniki kobiet, żyjących przed II wojną światową, które zginęły w tragicznych okolicznościach. Interwencja, jakiej dokonuje w spektaklu Królikiewicz poprzez zapach ziemi i słonej wody, ma za zadanie dopełnić innymi środkami metaforę synestetyczną, powiązać obserwowany ruch ciał tancerek z ciałem odbiorcy, na innej niż wzrokowa, pełniejszej płaszczyźnie zmysłów.
***
Projekt Druga Zmiana Performensu zapoczątkował zupełnie nowy cykl prezentacji szeroko pojętej sztuki performance w sopockiej Galerii Dwie Zmiany. Założeniem cyklu jest prezentacja nowych, interesujących zjawisk z pogranicza performansu, tańca, instalacji, poezji, dźwięku. Idea promocji tego rodzaju akcji performatywnych zrodziła się z potrzeby przybliżenia mieszkańcom Sopotu i Trójmiasta tej wciąż mało popularnej formy sztuki. A performans współczesny jest tak szeroką dziedziną i uprawiany jest nie tylko przez artystów związanych z ASP ale także przez muzyków, tancerzy, poetów. Dlatego chcielibyśmy zaprosić do prezentacji swoich akcji twórców zajmujących się tańcem, dźwiękiem, poezją, artystów prezentujących swoje dokonania zarówno na scenach teatralnych, galeriach jak i w klubach, w przestrzeniach nieoczywistych takich jak parki, opuszczone hale itp.
reżyseria i wykonanie: Magda Jędra Anna Steller / Good Girl Killer
interwencja synestetyczna aromatem z serii Absoluty: Anna Królikiewicz
Magda Jędra – tancerka, choreografka, performerka. Zaczęła tańczyć w Gdańskim Teatrze Tańca Melissy Monteros i Wojciecha Mochnieja (1997–1999). W 2005 wraz z muzykami Grzegorzem Welizarowiczem i Zbigniewem Bieńkowskim oraz Anną Steller stworzyli swój pierwszy wspólny spektakl pod tytułem Good Girl Killer, od którego została przyjęta nazwa ich grupy. Jej spektaklom blisko jest do idei performansu i nurtu site-specific. Improwizacja jest dla niej podstawą procesu twórczego, a pracę nad spektaklem rozumie jako poddanie się temu procesowi. W swojej pracy artystycznej lubi posługiwać się jednocześnie odmiennymi stylistykami oraz środkami czerpiącymi zarówno z popkultury , jak i tzw. kultury wysokiej. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za spektakl Good Girl Killer (2006). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wielokrotna stypendystka Miasta Gdańska oraz Samorządu Województwa Pomorskiego. Rezydentka pierwszej wymiany choreografów między Polską a Filadelfią, realizowanej przez Art Stations Foundation w Poznaniu, Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Polski w Nowym Jorku i Dance/USA Philadelphia. Prowadzi zajęcia z techniki tańca współczesnego i improwizacji. Współpracuje z wieloma polskimi twórcami, w tym na stałe z Anną Steller. Mieszka w Gdańsku.
Anna Steller – tancerka, performerka i choreografka. Na scenie występuje od 1993 roku. Od 1993 roku tańczy w Gdańskim Teatrze Dada von Bzdülöw. Od 2003 roku współpracuje z Teatrem Patrz Mi Na Usta. Gościnnie występowała w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni i Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Współzałożycielka zespołu Good Girl Killer (2005), w którym obecnie tworzy wraz z Magdą Jędrą. Od wielu lat tworzy spektakle taneczne, akcje performance oraz performance typu site-specific. Autorka spektakli solowych: Przemieszczenie (2012), Solove (2013) w ramach rezydencji podczas MAAT Festival w Lublinie. Jest laureatką Nagrody specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej (2012) oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za spektakl Good Girl Killer (2007). Jest stypendystką danceWEB (warsztaty w ramach ImPulsTanz Festival w Wiedniu, 2003), programu Visegrad Fund (2015) i stypendystką Alternatywnej Akademii Tańca przy Art Station Foundation (2014). Od wielu lat bierze udział w projektach międzynarodowych z dziedziny tańca jak i sztuk wizualnych: m.in. Telling The Baltic (ART Line projekt), There might be others w choreografii Rebecki Lazier (produkcja Art Station Foundation). Współpracowała m.in. z teatrem 7273 z Genewy, Nigelem Charnockiem, Rafałem Dziemidokiem, Mariolą Brillowską (Hamburg).
Anna Królikiewicz – absolwentka Wydziału Malarstwa ASP Gdańsk (1993), po uzyskaniu w 2010 roku tytułu doktora habilitowanego, zaczęła prowadzić na uczelni Czwartą Pracownię Rysunku. W latach 2001–2003 uczyła w kilku pracowniach na wydziałach Sztuki i Projektowania Graficznego Bilkent University w Ankarze. Zajmuje się monumentalnym rysunkiem i instalacją. Autorka wielu wystaw indywidualnych, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, swoje prace pokazywała m. in. w Nowym Jorku, Istambule, Ankarze, Kolonii, Brukseli, a także w Polsce – w opuszczonym sklepie mięsnym w Sopocie, sali jadalnej zakonu Kartuzów i oliwskim lesie. Laureatka nagród za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne, stypendystka Miasta Sopot. Zajmują ją obszary związane z szeroko pojętą fizycznością ciała i kruchością pamięci, jej ostatnie prace dotyczą zagadnień z fizjologii smaku.
***
Bilety 10 zł ulgowe i 15 zł normalne
Projekt realizowany dzięki Stypendium Artystycznemu miasta Sopot.