Sopot/Sopot non-fiction: Fiuk/Gacki/Łabuś – DzikiStyl Company „Uchodźcy. Testigo documentary”

Zdjęcie: Sopot/Sopot non-fiction: Fiuk/Gacki/Łabuś – DzikiStyl Company „Uchodźcy. Testigo documentary”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot non-fiction 2016 zaprasza na spektakl Uchodźcy. Testigo documentary, przygotowanego przez trio Fiuk/Gacki/Łabuś. Temat nowego spektaklu DzikiStyl Company dotyka kwestii wzbudzającej w ostatnich miesiącach ogromne emocje w całej Europie: losu uchodźców, opuszczających swoje rodzinne kraje z powodu wojny czy prześladowań, podróżujących tysiące kilometrów w poszukiwaniu lepszego życia. Tancerze w Uchodźcach. Testigo documentary skupią się jednak nie na kwestiach politycznych, ale dramatycznych losach jednostek, zmagających się z brakiem schronienia, żywności, poczucia bezpieczeństwa. Twórcom zależy na zobrazowaniu jak najbardziej realistycznie i wiarygodnie – za pomocą ruchu – stanów psychicznych towarzyszących ucieczce.

Bezpośrednią inspiracją przedstawienia są zdjęcia oraz rozmowy z Maciejem Moskwą, trójmiejskim fotografem, zdobywcy m. in. nagrody za Zdjęcia Roku w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej Grand Press Photo oraz Grand Prix XIX Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2015 im. Zbigniewa Kosycarza. Moskwa jest członkiem Testigo Documentary, kolektywu dziennikarzy skupiających się na tematach społecznych, politycznych i dotyczących środowiska, które często nie trafiają do mediów mainstreamowych. Urodzony w Gdańsku fotograf konsekwentnie, od wielu miesięcy, dokumentuje masową ucieczkę mieszkańców ogarniętych wojną krajów Bliskiego Wschodu. „Interesują nas historie wyciągnięte przez Macieja Moskwę bezpośrednio od ludzi, którzy znaleźli się w kryzysowej sytuacji, które pod lupą mogą pokazywać prawdę o konflikcie o tamtych miejscach i o nas samych” – deklarują tancerze Dzikiego Stylu.

reżyseria: Patryk Gacki

choreografia, światła, kostiumy: DzikiStyl Company

muzyka: kolaż

wykonanie: Michał Łabuś, Wioleta Fiuk, Patryk Gacki

współpraca artystyczna: Pavel Zuštiak

czas trwania: 60 min.

premiera: 3 czerwca 2016

Grupa Dziki Styl Company założona została przez Wioletę Fiuk i Patryka Gackiego – profesjonalnych tancerzy i choreografów – w 2010 roku. Formacja oficjalnie zadebiutowała na scenie rok później, spektaklem Dzieci innego Boga w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca. Bardzo szybo wykształcił się charakterystyczny styl grupy, łączący techniki tańca modern i breakdance. Dziki Styl przygotował m. in. spektakle 7.2, Qveldriga i Streetwise, prezentowane w ramach kolejnych edycji GFT oraz The Pale Fox, który grany był na deskach Teatru Muzycznego im. Baduszkowej w Gdyni. Założyciele grupy przygotowywali także ruch sceniczny w teatrach dramatycznych, regularnie współpracując przede wszystkim z reżyserem Adamem Nalepą. W 2015 roku do formacji dołączył Michał Łabuś, m.in. dwukrotny mistrz Polski w Hip-Hopie oraz wicemistrz świata w Hip-Hopie, wieloletni solista Bałtyckiego Teatru Tańca. Wystąpił on już w świetnie przyjętym przez publiczność i krytykę Radiu Żelaza, ostatniej przed Uchodźcami produkcji Dzikiego Stylu, której premiera odbyła się w trakcie zeszłorocznego GFT.

Więcej o Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot non-fiction 2016

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Sopot: Scena Kameralna, Teatr Wybrzeże, ul. Bohaterów Monte Cassino 30

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close