Szczecin/Festiwal Tanztendenzen 2018: Nimrod Freed, Tami Dance Company (Izrael) „Tennis – The True Story”/ Katharina Wunderlich (Niemcy) „Insomnia”/ OK Dance Company (Izrael) „Expecting”

Zdjęcie: Szczecin/Festiwal Tanztendenzen 2018: Nimrod Freed, Tami Dance Company (Izrael) „Tennis – The True Story”/ Katharina Wunderlich (Niemcy) „Insomnia”/ OK Dance Company (Izrael) „Expecting”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Festiwalu Tańca Współczesnego Tanztendenzen 2018 Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na pokaz trzech spektakli w tramach jedngo wieczoru: Tennis – The True Story Nimrod Freed / Tami Dance Company z Izraela, Insomnia Kathariny Wunderlich z Niemeic oraz Expecting OK Dance Company z Izraela.

O spektaklach:

Tennis – The True Story

czas trwania: 40 min.


Tenis. Dwóch przeciwników, kort, siatka, rakiety i piłka. Obsesyjna gra stała się  metaforą walki i inspiracją dla choreografów i tancerzy. Żeby przetrwać trzeba zaatakować, obronić i tak raz za razem, w rytm odbijanej piłki, który jest jak nasze życie: każdego dnia odbijamy jakieś piłki – w kontaktach osobistych, społecznych i politycznych. I każdego dnia chcemy osiągnąć sukces, pokonać tego, który stoi naprzeciwko, często wręcz obsesyjnie.

Tancerze z Izraela pokażą trzy różne historie połączone w jeden performans, dla którego muzycznym tłem będą autentyczne dźwięki z tenisowego kortu połączone z muzyką trans i soulową. Występujący na całym świecie choreograf i tancerz Nimrod Freed znany jest jako artysta bezkompromisowy, a jego spektakle cechują  ogromne walory estetyczne, zapewniające widzom ekscytujące przeżycie.

Nimrod Freed – wykładowca na Jerusalem Academy of Dance i Kibutzim College – School of Dance Arts. W 2004 roku, przy wsparciu Danieli i Daniela Steinmetzów, założył Tami Dance Company. Członkami zespołu są znani artyści: scenografka Talia Freed, aktor i tancerz Itzig Gabbai i tancerka Noa Shavit. Spektakle Tami Dance Company są często wkomponowywane w przestrzeń publiczną i pokazywane w wielu krajach Europy, Azji, USA, Australii i RPA.

Insomnia (Bezsenność)
czas trwania: 15 min.


Bezsenność rodzi stany pomiędzy jawą a snem. Które są prawdziwe, a które jedynie złudą? W swoim spektaklu Katharina Wunderlich tworzy letargiczny klimat tego pośredniego świata, przekładając go na codzienne życie, obowiązki kontra potrzeby. Co się stanie, jeśli nie damy sobie rady z wymaganiami świata i nie wybierzemy odpowiedniej drogi? Artystka zadaje pytanie, jak poradzić sobie z presją, by odnieść sukces. Widzowie widzą siebie na styku jawa-sen, jak w życiu: w czasie przejściowym. Wykorzystując projekcje wideo, taniec i dźwięk, artystka tworzy oryginalny taneczny teledysk.

Katharina Wunderlich jest tancerką i choreografką z Berlina. Karierę rozpoczęła w Thoss Tanz Company w Teatrze Kilońskim, następnie tańczyła w Operze Narodowej Hannover i poprzez współpracę z takimi niezwykłymi artystami, jak Stefan Thoss, Mats Ek, Yuki Mori, Omar Rajeh, zespołami Wee Dance, Company Colabs i Felixem Landererem przyswoiła sobie różne style choreograficzne. Jej energetyzujące przedstawienia można było zobaczyć w Holandii, Zimbabwe, Estonii, Meksyku, Gwatemali, a nawet na Syberii. Katharina Wunderlich współpracuje z kompozytorką Caroline Wunderlich. Od 2010 roku choreografia artystki oscyluje na styku tańca współczesnego i eksperymentalnej muzyki na żywo.

Expecting
czas trwania: 24 min.

Kolorowy, dizajnerski świat raz kojarzący się z punkiem, raz z „mydlanymi” historiami rodem z portali społecznościowych. Na scenie zobaczymy czterech wspaniałych półbogów, czy też zbyt pewnych siebie nastolatków. Poruszają się w rozchwiany sposób – czasami synchronicznie, czasami nieregularnie. Czy to mistyczny rytuał, czy może wyraz braku szablonów w życiu uczniów szkół średnich? Najpierw półbogowie zuchwale podbijają scenę, by później popaść w niełaskę i znów powstać. Czołgają się, zakochują, upadają z płaczem. Kwintesencja aberracji. Artyści popadają z jednej skrajności w drugą, aż do emocjonalnego wyczerpania. Przedstawienie do specjalnie skomponowanej muzyki.

Osnat Kelner (OK Dance Company) jest uznaną na świecie choreografką, artystką wizualną i projektantką kostiumów. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych Betzalel w Jerozolimie, posiada też dyplom Fińskiej Akademii Sztuk Pięknych w Helsinkach oraz Shenkar College of Engineering and Design w Izraelu. Osnat Kelner była tancerką, a następnie kierowniczką zespołu Batsheva Dance Company. Przez długi czas pracowała jako performerka dla reżysera Ariela Efraima Ashbela, prowadziła także wiele izraelskich zespołów tanecznych. Obecnie Osnat Kelner jest asystentką choreograficzną Sharon Eyal i Baraka Marshalla, których repertuar realizuje z zespołami tanecznymi w wielu krajach na świecie. Tworzyła produkcje sceniczne do najważniejszych festiwali tańca w Izraelu i zespołów tanecznych w Izraelu, Szwajcarii oraz Holandii.

***

Festiwal Tańca Współczesnego Tanztendenzen – renomowany festiwal tańca współczesnego, który odbywa się od 1993 roku w Niemczech. Tegoroczna edycja będzie pierwszą międzynarodową i zagości również w Szczecinie. Organizatorzy zapraszają na tydzień z tańcem współczesnym, w czasie którego codziennie, we wszystkich przestrzeniach Opery na Zamku odbywać się będą wydarzenia taneczne, w wykonaniu solistów i zespołów z teatrów tańca z Niemiec, Izraela, Szwecji, Szwajcarii, Holandii i Polski. Festiwal organizowany jest w ramach viaTEATRI – transgranicznej sieci zawiązanej przez niemieckie teatry w Greifswaldzie, Schwedt i Operę na Zamku w Szczecinie.

Więcej informacjihttp://tanztendenzen.de/en/

Bilety na festiwal TANZTENDENZEN Trendy Tańca 2018 można zakupic jedynie w kasie Opery na Zamku.

Bilet specjalny uprawnia do wejścia na kilka wydarzeń. Cena biletu specjalnego zalezy od kategorii miejsc:

Bilet specjalny w miejscach I – 85 zł (spektakl inauguracyjny, spektakl finałowy i jeden wybrany spektakl na sali głównej *)

Bilet specjalny w miejscach II – 75 zł (spektakl inauguracyjny, spektakl finałowy i jeden wybrany spektakl na sali głównej *)

Bilet specjalny w miejscach III – 70 zł (spektakl inauguracyjny, spektakl finałowy i jeden wybrany spektakl na sali głównej *)

Dodatkowo bilet specjalny uprawnia do zakupu biletów w promocyjnej cenie 1 zł na wydarzenia Festiwalu w Sali Kameralnej i Galerii O. (szczegóły w kasie).
________________________
* poza spektaklem szkolnym

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Szczecin: Opera na Zamku, ul. Korsarzy 34

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close