Szczecin/IX Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote pointy” 2016: Międzynarodowa Gala Gwiazd Baletu z okazji 25-lecia działalności Fundacji Balet

Zdjęcie: Szczecin/IX Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote pointy” 2016: Międzynarodowa Gala Gwiazd Baletu z okazji 25-lecia działalności Fundacji Balet

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

W Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się IX Międzynarodowy Konkurs Baletowy „ZŁOTE POINTY”, Jubileuszowa XV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego o tytuł „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce” oraz Międzynarodowa Gala Gwiazd Baletu z okazji 25-lecia działalności Fundacji Balet.

Podczas Gali wystąpią finaliści konkursu „ZŁOTE POINTY” oraz gwiazdy światowego baletu – goście i laureaci poprzednich edycji: Wiesław Dudek – pierwszy Polak,  który wystąpił gościnnie z baletem Teatru Bolshoi w Moskwie w partii Oniegina w balecie Oniegin w choreografii Johna Cranko, Shoko Nakamura – I solistka Opery Wiedeńskiej, Staatsballett w Berlinie i Opery Narodowej w Budapeszcie, Ida Nowakowska – tancerka, aktorka, jurorka 9. edycji You can dance – Po prostu tańcz, Viktoria Nowak – zwyciężczyni Eurowizji dla Młodych Tancerzy w 2015 roku, Anna Sąsiadek, Monika Maciejewska, Gintautas Potockas – I soliści Teatru Wielkiego w Łodzi, Matěj Šust – solista Baletu Narodowego w Pradze, Marek Ludwisiak, Stephanie Nabet, Mary Carmen Catoya i Herman Montenegro z Arts Ballet Theatre of Florida. Międzynarodową Galę Gwiazd Baletu wyreżyseruje Paulina Andrzejewska.

„ZŁOTE POINTY” to jedyny międzynarodowy konkurs baletowy dla absolwentów w Polsce. W tym roku oprócz tancerzy z polskich szkół baletowych, swoich sił spróbują artyści z Węgierskiej Akademii Tańca i Konserwatorium Tańca w Pradze. Uczestnicy będą oceniani przez Międzynarodowe Jury pod przewodnictwem Ewy Głowackiej – I solistki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Po raz dwudziesty trzeci zostanie także przyznany tytuł „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce”. W konkursie o roczne stypendium artystyczne Fundacji Balet wystartuje 11 uczniów polskich szkół baletowych.

Program:

19 kwietnia 2016

17.30 – OPERApress: Polowanie na czarownice w Europie

19.00 – Inauguracja konkursu spektaklem baletowym Opery na Zamku w Szczecinie Polowanie na czarownice w choreografii Cathy Marston

 

20 kwietnia 2016

I Dzień Konkursowy – Taniec klasyczny

12.00 – konferencja prasowa

17.00 – konkurs

 

21 kwietnia 2016

II Dzień Konkursowy – Taniec współczesny

17.00 – konkurs

 

22 kwietnia 2016

19.00 – Finał Konkursu: Międzynarodowa Gala Gwiazd Baletu z okazji jubileuszu 25-lecia Fundacji Balet

Organizatorami konkursu są: Fundacja Balet i Opera na Zamku w Szczecinie, przy współpracy Centrum Edukacji Artystycznej i Związku Artystów Scen Polskich i Instytutu Muzyki i Tańca.

Honorowy Patronat objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Szczecina i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Paulina Andrzejewska – tancerka, choreografka, reżyserka i pedagożka. W 1999  roku ukończyła Państwową Szkołę Baletową im. Romana Turczynowicza w Warszawie. W 2005 roku uzyskała stopień magistra sztuki na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Wydział Edukacji Muzycznej, specjalność Pedagogika Baletu. Od 2003 roku uczy tańca współczesnego.

Współpracowała m.in. z warszawskim Teatrem Muzycznym Roma (przy musicalach: Les Misérables, Upiór w operze, Aladyn jr i spektaklach: Morfina, Berlin 4 rano), z Teatrem Rampa (Latający cyrk Monty Pythona), Teatrem Polonia (Klaps! 50 twarzy Greya, Czerwony kapturek) i Teatrem Studio (Oniegin), Teatrem Lalki i Aktora w Lublinie (musical Przygody pszczółki Mai), Teatrem Polskim w Szczecinie (spektakle muzyczne Opera za trzy grosze, Bal manekinów, Magia obłoków), Teatrem Muzycznym w Poznaniu (Evita, Jekyll & Hyde). Jest autorką choreografii do spektakli zagranicznych m.in.: Aladyn jr w Teatrze Komedii Muzycznej w Petersburgu i Tadas Blinda w Wilnie. Obecnie pracuje nad choreografią musicalu Jesus Christ SuperStar, którego premiera odbędzie się w Poznaniu z okazji obchodów Chrztu Polski.

Fundacja Balet

Fundacja Balet działa od 1990 roku w Szczecinie pod kierownictwem Marii Andrzejewskiej. Stowarzyszenie współpracuje ze znanymi choreografami, tancerzami i pedagogami. Celem jest edukacja baletowa, finansowe wsparcie uzdolnionych dzieci i młodzieży oraz promowanie osiągnięć artystycznych uczniów baletu w Polsce i za granicą. Fundacja Balet od 2002 roku organizuje Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote Pointy” dla najbardziej utalentowanych absolwentów szkół baletowych oraz od 2007 roku prowadzi Studio Taneczno-Musicalowe, kształcące dzieci w wieku od 4 lat.

Więcej informacji: www.fundacjabalet.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Szczecin: Opera na Zamku, Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close