Szczecin: IX Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote pointy” 2016

Zdjęcie: Szczecin: IX Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote pointy” 2016

„Glamour”. Fot. Materiały Krakowskiego Teatru Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 19-22 kwietnia 2016 roku w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się IX Międzynarodowy Konkurs Baletowy „ZŁOTE POINTY 2016”, a także Jubileuszowa XV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego o tytuł „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce 2016” oraz Międzynarodowa Gala Gwiazd Baletu  Jubileusz 25-lecia działalności Fundacji Balet. Fundacja Balet działa w Polsce od 25 lat na rzecz dzieci i młodzieży artystycznie uzdolnionej, jest pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu baletowego z udziałem najlepszych absolwentów polskich i europejskich szkół baletowych „Złote Pointy” (od 2002 roku konkurs ogólnopolski, zasięg międzynarodowy uzyskał w roku 2008).

Historia przyznawanego przez Fundację Balet tytułu „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce” sięga 1994 roku. Po raz 23. będzie przyznany tytuł  dla młodych adeptów sztuki baletowej, którzy wchodzą w życie zawodowe. Uczestnicy zgłaszani są przez dyrektorów i grono pedagogiczne szkół baletowych, zgodnie z regulaminem konkursu i prezentują się podczas dni konkursowych w choreografiach klasycznych i współczesnych.  W tym roku będziemy mieli okazję oglądać zmagania 20 uczestników konkursu „Złote Pointy”. Oprócz polskich szkół baletowych, swoich sił spróbuje Węgierska Akademia Tańca i Konserwatorium Tańca w Pradze. Uczestnicy oceniani są przez Międzynarodowe Jury w składzie: Ewa Głowacka I solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie (przewodnicząca), Rosa Olimpia Estrella – tancerka, choreograf, pedagog flamenco (Hiszpania), Beata Książkiewicz – profesor Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, tancerka, pedagog; Barbara Sier-Janik – wykładowca tańca klasycznego na Wydziale Teatru Tańca w PWST; Vladimir Issaev – baletmistrz i dyrektor Arts Ballet Theatre of Florida (USA); Wiesław Dudek – tancerz, wieloletni I solista w Stuttgart Ballet i Staatsoper w Berlinie, obecnie pedagog w K-ballet Company w Tokio; Jacek Przybyłowicz – tancerz, choreograf, pedagog; Piotr Nardelli – tancerz baletu XX Wieku Maurice’a Béjarta, pedagog, współtwórca największych baletowych dzieł Maurice’a Béjarta, m. in. Bolera z udziałem Moskiewskiego Baletu Bolszoj; Dominik Muśko – Kierownik Baletu Teatr Wielki w Łodzi, Małgorzata Borowiec  – Przedstawiciel CEA – obserwator – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W konkursie o stypendium artystyczne Fundacji Balet wystartuje 11 uczniów polskich szkół baletowych. Roczne stypendia artystyczne przyznaje Kapituła Fundacji Balet w składzie: Maria Andrzejewska – Prezes Zarządu Fundacji Balet, Warcisław Kunc – prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu, Grzegorz Kotek – wieloletni solista baletu w Szczecinie, Uran Azymov – pedagog baletu – Teatr Wielki w Łodzi, Zofia Rudnicka – tancerka, choreograf.

Od trzech lat spośród uczestników konkursów Vladimir Issaev – baletmistrz i dyrektor Arts Ballet Theatre of Florida, jako fundator, przyznaje dodatkowe nagrody w postaci miesięcznych warsztatów baletowych na Florydzie. Zadaniem Międzynarodowego Konkursu Baletowego „Złote Pointy 2016” jest prezentacja osiągnięć artystycznych absolwentów polskich i europejskich szkół baletowych, ich promowanie, a także pomoc uzdolnionym młodym tancerzom w rozpoczęciu kariery zawodowej. Jest to jedyny międzynarodowy konkurs baletowy dla absolwentów w Polsce.

Program:

19 kwietnia 2016

17.30 – OPERApress: Polowanie na czarownice w Europie

19.00 – Inauguracja konkursu spektaklem baletowym Opery na Zamku w Szczecinie Polowanie na czarownice w choreografii Cathy Marston

 

20 kwietnia 2016

I Dzień Konkursowy – Taniec klasyczny

12.00 – konferencja prasowa

17.00 – konkurs

 

21 kwietnia 2016

II Dzień Konkursowy – Taniec współczesny

17.00 – konkurs

 

22 kwietnia 2016

19.00 – Finał Konkursu: Międzynarodowa Gala Gwiazd Baletu z okazji jubileuszu 25-lecia Fundacji Balet

Organizatorami konkursu są: Fundacja Balet i Opera na Zamku w Szczecinie, przy współpracy Centrum Edukacji Artystycznej, Związku Artystów Scen Polskich i Instytutu Muzyki i Tańca.

Honorowy Patronat objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Szczecina i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Wydarzenie finansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Patronat medialny: TVP Kultura, TVP 3, Radio WAWA, Radio ESKA, Kurier Szczeciński

Więcej informacji na temat historii konkursu i działalności Fundacji Balet znajduje się na stronie www.fundacjabalet.pl

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

19.04.2016 Wtorek

godz. 17:30

Szczecin: Opera na Zamku, Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34

20.04.2016 Środa

godz. 17:30

Szczecin: Opera na Zamku, Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34

21.04.2016 Czwartek

godz. 17:30

Szczecin: Opera na Zamku, Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34

22.04.2016 Piątek

godz. 17:30

Szczecin: Opera na Zamku, Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close