Szczecin: Opera na Zamku „Dzieci z dworca ZOO” – chor. Robert Glumbek

Zdjęcie: Szczecin: Opera na Zamku „Dzieci z dworca ZOO” – chor. Robert Glumbek

Opera na Zamku w Szczecinie „Dzieci z dworca ZOO” – chor. Robert Glumbek. Graf. Maciej Mizgalski

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na spektakl baletowy pt. Dzieci z dworca ZOO w choreografii Roberta Glumbka, powstały na kanwie znanej książki. Sugestywna narracja, ekspresyjny taniec współczesny, wspaniała muzyka z lat młodzieńczych głównej bohaterki, symboliczna undergroundowa scenografia – to wszystko tworzy dominującą w nim aurę niepokoju.

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl oparty jest na wspomnieniach młodziutkiej narkomanki zawartych w książce My, dzieci z dworca ZOO. Autorami tekstu są Kai Hermann i Horst Rieck, dziennikarze niemieckiego Sterna. Po raz pierwszy książkę wydano w 1978 roku w Niemczech. Szybko stała się światowym bestsellerem. Historia dzieje się w Berlinie, jednak miejsce dla szczecińskich realizatorów ma nieco mniejsze znaczenie. Najważniejsze są tu emocje, dojmujące, często bolesne, uniwersalne. Inscenizacja, kostiumy – jak oczywiście i problem narkomanii nastolatków, którzy szukają w szarym życiu kolorów – pokazane są w ponadczasowy sposób.

Autorem scenariusza, choreografii i inscenizacji jest wybitny choreograf Robert Glumbek, który za tę oraz poprzednią realizację w Operze na Zamku (wieczór nowych choreografii Ogniwa) otrzymał Nagrodę Teatralną im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy choreograf” (2014 i 2018) oraz „Bursztynowy Pierścień 2014” w kategorii najlepszy spektakl sezonu. Dramaturgię spektaklu dopełniają niezapomniana muzyka Davida Bowiego i alternatywne kompozycje islandzkiego twórcy Valgeira Sigurðssona oraz eksperymentalne utwory z The Chopin Project Ólafura Arnaldsa i Alice Sary Ott.

Taniec współczesny jako środek wyrazu potrafi opowiedzieć tę opowieść z innej strony i pokazać to, co do tej pory być może umknęło uwadze odbiorców. Izolacja, ucieczka od rzeczywistości, staczanie się na dno młodych ludzi Robert Glumbek postanowił przedstawić jako życie w symbolicznych podziemiach. W podziemiach tych zagubione dzieci zdobywają narkotyki, umierają z przedawkowania, walczą ze sobą, decydują się na odwyk, cierpią, ale i marzą, by przestać brać, marzą o dobrej, zwykłej przyszłości. Wspaniała gra tancerzy, silne emocje, wyrażane przez doskonale zaprojektowany choreograficznie ruch ich ciał – i w ekstazie po zażyciu heroiny, i w bólu, gdy jej brakuje – nie pozwalają nam przejść obok tego spektaklu obojętnie.

To spektakl dla młodych, starszych i najstarszych. Spektakl-alert, który skłania do zastanowienia się, czy na pewno warto spróbować choć „tylko” raz sztucznie unieść się w niebo złudnego szczęścia. Spektakl nakazujący dorosłym bliżej, dokładniej przyglądać się swoim dzieciom i ich problemom.

UWAGA  – w spektaklu wykorzystywany jest stroboskop!

Choreograf Robert Glumbek:

O narkomanii powinno się mówić cały czas. Bo my, ludzie, wciąż powtarzamy swoje błędy. Trzeba mówić dzieciom, jakie są konsekwencje, bo wiedzą tylko, że gdy są na haju, jest super. Musimy im mówić, co potem może się dziać z człowiekiem, dokąd ta droga prowadzi. Chciałem pokazać dzieci zmieniające się w czasie, i to, jak z życia pełnego wigoru przechodzą w pustkę, beznadziejność, zmieniają się nawet wizualnie. Tu wszystko powiązane jest nićmi. I sytuacja rodzinna, i polityczna. A dzięki narkotykom najszybciej wszystko, co złe, się zapomina. Momentalnie. (…)

Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku, o Robercie Glumbku:

To, co wydaje mi się najbardziej intrygujące to to, że zestaw jego ruchów, gestów, które wprowadza do choreografii, nie trąci pretensjonalnością, manierą charakterystyczną dla wielu baletów, w których na przykład muzyka jest współczesna, a taniec klasyczny. Tutaj jest gigantyczna spójność. My nie mamy wrażenia, że artyści tańczą, nie odnosi się wrażenia, że oglądamy balet. Właściwie oglądamy poruszającą nas bez reszty historię opowiedzianą ruchem. Mnie to bardziej przypomina – przy całej odmienności warsztatu – pantomimę Henryka Tomaszewskiego, którego zawsze interesowały opowieści. Tu mamy fabułę, bardzo jasną, czytelną. To też jest siła tego spektaklu, że nie musimy sobie nadmiernie dużo wyobrażać. Możemy podziwiać to, co piękne w postaci tańca, muzykę i niezwykle sugestywną scenografię. To jedno z najciekawszych przedstawień baletowych ostatniej dekady – nie boję się tego powiedzieć.

Realizatorzy:
Choreografia i inscenizacja: Robert Glumbek
Scenografia: Wacław Ostrowski
Kostiumy: Tijana Jovanović
Reżyseria świateł: Dawid Karolak

Obsada:
Christiane – Emma McBeth
Detlef – Paweł Wdówka
Fatum – Kazutora Komura
Matka –  Ksenia Naumets (4.02), Aleksandra Głogowska (5.02)
Ojciec – Giulio Refosco
Siostra Christiane – Stephanie Nabet
Babsi – Nayu Hata
Stella – Aleksandra Januszak-Kacperska
Bernt – Patryk Kowalski
Axel – Piotr Nowak
Policjanci – Anton Mladenov, Yu Yamani
Grupa – Angela Albonetti, Chiara Belloni, Olga Kuźmina-Pietkiewicz, Nadine De Lumé, Rena Miyamoto, Boglarka Novak, Roger Bernad Paretas, Damiano Maffeis

Inspicjentka: Marta Miklińska

Czas trwania: ok. 2 godz. (w tym jedna przerwa)

Program spektaklu: https://tiny.pl/wlj4h

Spektakl zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2018

IMIT (miniaturka)

Więcej informacji: Dzieci z dworca ZOO | Opera

Robert Glumbek, „Dzieci z dworca ZOO”. Fot. Piotr Gamdzyk ©Opera na Zamku

Robert Glumbek, „Dzieci z dworca ZOO”. Fot. Piotr Gamdzyk ©Opera na Zamku

Robert Glumbek, „Dzieci z dworca ZOO”. Fot. Piotr Gamdzyk ©Opera na Zamku

Robert Glumbek, „Dzieci z dworca ZOO”. Fot. Piotr Gamdzyk ©Opera na Zamku

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Szczecin: Opera na Zamku, ul. Korsarzy 34

godz. 18:00

Szczecin: Opera na Zamku, ul. Korsarzy 34

godz. 10:00

Szczecin: Opera na Zamku, ul. Korsarzy 34

godz. 13:00

godz. 19:00

inne wydarzenia

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close