Spektakle

Szczecin/Opera na Zamku: Świecie dziwny / Coming together chor. Robert Glumbek, Kevin ODay

Zdjęcie: Szczecin/Opera na Zamku: Świecie dziwny / Coming together  chor. Robert Glumbek, Kevin ODay

Wersja do druku

Udostępnij

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na dwuczęściowy spektakl baletowy Świecie dziwny / Coming together w choreografii wybitnych artystów: Roberta Glumbka i Kevina ODaya. Przedstawienie powstało do muzyki i słów piosenek Ewy Demarczyk, Marka Grechuty, Czesława Niemena i Frederica Rzewskiego.

O spektaklu Świecie dziwny / Coming together

Wszyscy znamy te teksty, jest w nich taka siła, moc. Utwór Dziwny jest ten świat, w którym mowa o tym, jak człowiekiem gardzi człowiek, można uznać jako kwintesencję tego, co obserwujemy na świecie () Zamknąłem ludzi w jednym pomieszczeniu. Zwykłych, normalnie ubranych… Niczym specjalnie się nie wyróżniają. Scenografia też jest dość oszczędna, bo chcę skupić się na międzyludzkich relacjach ale zawiera sporo symboli. () Chciałbym, żeby wszystko skończyło się dobrze. Taką też mam nadzieję. Że wyjdziemy kiedyś  z konfliktów, dojrzejemy do akceptacji. Że ludzi dobrej woli jest więcej jak śpiewał Niemen. Jestem idealistą. Wierzę w ludzi. Żyję na co dzień w Kanadzie, w kraju, w którym doszło do wielkich zmian. Każdy człowiek jest tam sobą, tym, kim chce być. Bez strachu wychodzi na ulicę, nie boi się, że coś złego go spotka za odmienność. Zatem tak, jest możliwe, że się zmienimy. W taki świat wierzę. Mam nadzieję, że uda mi się tym spektaklem dołożyć do tego swoją małą cegiełkę.

Fragmenty wywiadu z choreografem Robertem Glumbkiem.

Muzyka:

Pocałunki wyk. E. Demarczyk, muz. Z. Konieczny, sł. M. Pawlikowska-Jasnorzewska / Karuzela z Madonnami wyk. E. Demarczyk, muz. Z. Konieczny, sł. M. Białoszewski / Grande Valse Brillante wyk. E. Demarczyk, muz. Z. Konieczny, sł. J. Tuwim / Niepewność wyk. M. Grechuta, muz. J. Pawluśkiewicz, sł. A. Mickiewicz / Ocalić od zapomnienia, wyk. i muz. M. Grechuta, sł. K.I. Gałczyński / Dziwny jest ten świat wyk., muz. i sł. Cz. Niemen / Baw się w ciuciubabkę wyk. i muz. Cz. Niemen, sł. F. Walicki / Obok nas wyk. Cz. Niemen, muz. W.S. Piętowski, sł. J. Odrowąż-Wiśniewski / Niepotrzebni wyk. Cz. Niemen, muz. M.J. Zimiński, sł. M.P. Gaszyński

Projekt Coming Together opiera się na koncepcji dotyczącej realnego poczucia wspólnoty. Naszym zadaniem jest akceptacja faktu, iż jesteśmy częścią pewnej grupy. Czasem ludziom łatwo jest być razem, a czasem okazuje się to niemożliwe. Są osoby, z którymi nawiązujemy relacje lekko i bez trudu, ale spotykamy także ludzi, z którymi nie znajdujemy wspólnego języka. Współdziałanie nie zawsze się udaje. Wiemy jednak, że dążenie do zjednoczenia pozostaje najwyższą ludzką wartością. Ponadto, tworząc spektakl, pracujemy m.in. nad utworem Amerykanina o polskich korzeniach, sami będąc kreatywnymi przedstawicielami obu kultur: amerykańskiej i polskiej. Choreograficznie bazujemy zarówno na estetyce baletu współczesnego, jak i klasycznego. Nacisk na zróżnicowanie stylów tanecznych to zasługa samych tancerzy. Ta współpraca bardzo nas do siebie zbliżyła. Był to proces niezwykle osobisty zarówno dla choreografów, jak i dla tancerzy.

Fragment wypowiedzi choreografa Kevina ODaya.

Coming Together i Attica to utwory skomponowane przez Frederica Rzewskiego. Wydane w 1974 roku, pozostają ponadczasowe. Poddawane są różnorodnym interpretacjom zarówno muzycznym, jak i tanecznym. Opera na Zamku także podejmuje próbę przybliżenia publiczności tych przełomowych dzieł sztuki awangardowej, tłumacząc libretto na język polski (za zgodą kompozytora) po raz pierwszy w historii.

Muzyka:

Coming Together, Attica muz. Frederic Rzewski

Realizatorzy:

Inscenizacja i choreografia:

Świecie dziwny: Robert Glumbek

Coming Together: Kevin ODay

Kierownictwo muzyczne Coming Together: Jerzy Wołosiuk

Scenografia i kostiumy: Tijana Jovanović

Reżyseria świateł: Dawid Karolak

Obsada: 

Świecie dziwny 

Nadine De Lumé / Stéphanie Nabet

Aleksandra Głogowska / Aleksandra Januszak

Emma McBeth / Nayu Hata

Viridiana Hernandez Martinez / Chiara Belloni

Julia Safin / Olga Kuźmina-Pietkiewicz

Andrzej Śmiałek / Roger Bernad

Jeppe Jakobsen / Piotr Nowak

Pedro Rizzi Maciel / Yu Yamani

Paweł Wdówka / Patryk Kowalski

Coming Together            

Chiara Belloni / Emma McBeth

Nayu Hata / Julia Safin

Aleksandra Januszak / Aleksandra Głogowska

Olga Kuźmina-Pietkiewicz / Nadine De Lumé

Stéphanie Nabet / Viridiana Hernandez Martinez

Roger Bernad / Jeppe Jakobsen

Patryk Kowalski / Paweł Wdówka

Piotr Nowak / Pedro Rizzi Maciel

Yu Yamani / Andrzej Śmiałek

Orkiestra Opery na Zamku

Głos: Konrad Pawicki

Dyrygent: Jerzy Wołosiuk

Inspicjent: Katarzyna Berowska

Więcej informacji na stronie: https://www.opera.szczecin.pl/repertuar/swiecie-dziwny-coming-together.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close