Szczecin: Opera na Zamku „Świecie dziwny / Coming together” – chor. Robert Glumbek, Kevin O’Day

Zdjęcie: Szczecin: Opera na Zamku „Świecie dziwny / Coming together” – chor. Robert Glumbek, Kevin O’Day

Opera na Zamku w Szczecinie „Świecie dziwny / Coming together” – chor. Robert Glumbek, Kevin O’Day. Fot. P. Gamdzyk

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na dwuczęściowy spektakl baletowy Świecie dziwny / Coming together w choreografii Roberta Glumbka i Kevina O’Daya. Przedstawienie powstałe do muzyki i słów piosenek Ewy Demarczyk, Marka Grechuty, Czesława Niemena i Frederica Rzewskiego to opowieść o tolerancji, akceptacji inności, pogardzie i stereotypach.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu Świecie dziwny / Coming together:

Wszyscy znamy te teksty, jest w nich taka siła, moc. Utwór Dziwny jest ten świat, w którym mowa o tym, jak człowiekiem gardzi człowiek, można uznać jako kwintesencję tego, co obserwujemy na świecie (…) Zamknąłem ludzi w jednym pomieszczeniu. Zwykłych, normalnie ubranych… Niczym specjalnie się nie wyróżniają. Scenografia też jest dość oszczędna, bo chcę skupić się na międzyludzkich relacjach – ale zawiera sporo symboli. (…) Chciałbym, żeby wszystko skończyło się dobrze. Taką też mam nadzieję. Że wyjdziemy kiedyś  z konfliktów, dojrzejemy do akceptacji. Że ludzi dobrej woli jest więcej – jak śpiewał Niemen. Jestem idealistą. Wierzę w ludzi. Żyję na co dzień w Kanadzie, w kraju, w którym doszło do wielkich zmian. Każdy człowiek jest tam sobą, tym, kim chce być. Bez strachu wychodzi na ulicę, nie boi się, że coś złego go spotka za odmienność. Zatem tak, jest możliwe, że się zmienimy. W taki świat wierzę. Mam nadzieję, że uda mi się tym spektaklem dołożyć do tego swoją małą cegiełkę.

Fragmenty wywiadu z choreografem Robertem Glumbkiem.

Muzyka:

Pocałunki: wyk. E. Demarczyk, muz. Z. Konieczny, sł. M. Pawlikowska-Jasnorzewska,
Karuzela z Madonnami: wyk. E. Demarczyk, muz. Z. Konieczny, sł. M. Białoszewski,
Grande Valse Brillante: wyk. E. Demarczyk, muz. Z. Konieczny, sł. J. Tuwim,
Niepewność: wyk. M. Grechuta, muz. J. Pawluśkiewicz, sł. A. Mickiewicz,
Ocalić od zapomnienia: wyk. i muz. M. Grechuta, sł. K.I. Gałczyński, Dziwny jest ten świat: wyk., muz. i sł. Cz. Niemen,
Baw się w ciuciubabkę: wyk. i muz. Cz. Niemen, sł. F. Walicki,
Obok nas: wyk. Cz. Niemen, muz. W.S. Piętowski, sł. J. Odrowąż-Wiśniewski,
Niepotrzebni: wyk. Cz. Niemen, muz. M.J. Zimiński, sł. M.P. Gaszyński

Projekt Coming Together opiera się na koncepcji dotyczącej realnego poczucia wspólnoty. Naszym zadaniem jest akceptacja faktu, iż jesteśmy częścią pewnej grupy. Czasem ludziom łatwo jest być razem, a czasem okazuje się to niemożliwe. Są osoby, z którymi nawiązujemy relacje lekko i bez trudu, ale spotykamy także ludzi, z którymi nie znajdujemy wspólnego języka. Współdziałanie nie zawsze się udaje. Wiemy jednak, że dążenie do zjednoczenia pozostaje najwyższą ludzką wartością. Ponadto, tworząc spektakl, pracujemy m.in. nad utworem Amerykanina o polskich korzeniach, sami będąc kreatywnymi przedstawicielami obu kultur — amerykańskiej i polskiej. Choreograficznie bazujemy zarówno na estetyce baletu współczesnego, jak i klasycznego. Nacisk na zróżnicowanie stylów tanecznych to zasługa samych tancerzy. Ta współpraca bardzo nas do siebie zbliżyła. Był to proces niezwykle osobisty zarówno dla choreografów, jak i dla tancerzy.

Fragment wypowiedzi choreografa Kevina O’Daya.

Coming Together i Attica to utwory skomponowane przez Frederica Rzewskiego. Wydane w 1974 roku, pozostają ponadczasowe. Poddawane są różnorodnym interpretacjom — zarówno muzycznym, jak i tanecznym. Opera na Zamku także podejmuje próbę przybliżenia publiczności tych przełomowych dzieł sztuki awangardowej, tłumacząc libretto na język polski (za zgodą kompozytora) po raz pierwszy w historii.

Czas trwania: ok. 1 godz. 40 min (w tym jedna przerwa)
Data premiery: 02.07.2021

Więcej informacji: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Szczecin: ul. Korsarzy 34

godz. 19:00

Szczecin: Opera na Zamku w Szczecinie, ul. Korsarzy 34

godz. 18:00

Szczecin: Opera na Zamku w Szczecinie, ul. Korsarzy 34

godz. 19:00

Szczecin: Opera na Zamku w Szczecinie, ul. Korsarzy 34

godz. 18:00

Szczecin: Opera na Zamku w Szczecinie, ul. Korsarzy 34

inne wydarzenia

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close