Tarnów/III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta: „O ciszy” – pokaz po warsztatach Iwony Pasińskiej i Hege Haagenrud

Zdjęcie: Tarnów/III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta: „O ciszy” – pokaz po warsztatach Iwony Pasińskiej i Hege Haagenrud

Fot. Iwona Pasińska (z materiałów organizatorów).

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na pokaz spektaklu powstałego podczas warsztatów prowadzonych przez Iwonę Pasińską i norweską choreografkę Hege Haagenrud. Uczestnikami warsztatów byli tancerze niezawodowi, młodzi ludzie w wieku 17-24 lata.

Hege Haagenrud: „Ponieważ te warsztaty posiadają bardzo konkretny cel, jakim jest stworzenie spektaklu, z którego możemy być wszyscy dumni, będziemy musieli pracować zarówno nad odkrywaniem jak i improwizacją, ale również korzystać z materiału stworzonego przez innych. Tak właśnie powstaje wiele spektakli – najpierw poprzez sfilmowanie improwizacji, wyreżyserowanie jej, następnie wydobywanie z niej najlepszych elementów, ich naukę oraz dodanie przejść. […] [Uczestnicy] nauczą się jak improwizować w trakcie przekazanych im zadań, jak uczyć się danego materiału, wyłapywać ciekawe elementy z własnej, sfilmowanej wcześniej, improwizacji, słuchać detali w muzyce, aby nie zawsze poruszać się do oczywistego rytmu. Nauczą się jak ciężko pracować, aby dojść do precyzyjnej ekspresji razem jako grupa, tak aby równocześnie nie zniknąć jako pojedynczy tancerze. Lubię tworzyć spektakl, w którym wszystkie elementy przeciwdziałają. Fakt, iż uczestnicy nie są jeszcze zawodowymi tancerzami, nie powinien psuć wizerunku spektaklu jako wielkiego doświadczenia zarówno dla uczestników jak i publiczności. […] Widziałam fragment wywiadu z Johnem Cage’em, w którym opowiada o ciszy i o tym, co dla niego oznaczają cisza i dźwięk. Według niego cisza jest dźwiękami ruchu ulicznego, czyli np. codziennymi dźwiękami, które uważamy za coś zwyczajnego i przez to nie za bardzo je zauważamy. […] Chcę zbadać jak dźwięk oddziałuje na nas, i pracować w rożnych sytuacjach, w których dźwięk – lub cisza – wpływa na tancerzy ”.

 

 

Banerki Scena otwarta 2013 (oryginał)

 

Hege Haagenrud pochodzi z Norwegii (Oslo). Kształciła się w The National Academy of Ballet w Oslo w latach 1994 – 1997. Swoje umiejętności doskonaliła w Studio Harmonic w Paryżu. Posiada bogate doświadczenie jako tancerz, choreograf i nauczyciel tańca. Pracuje na styku tańca i teatru fizycznego, z szerokim wykorzystaniem nowoczesnych środków wyrazu w tym projekcji cyfrowych i wizualizacji. Posiada międzynarodowe doświadczenie w pracy jako nauczyciel i choreograf tańca współczesnego (The Ballet Academy w Gothenburg, The Norwegian Theatre Academy w Fredrikstad, Academy of Fine Arts w Pradze i inne). Specjalizuje się w pracy z dziećmi i młodzieżą, tworząc także filmy skierowane do najmłodszych. Prowadzi własny teatr tańca, w którym zrealizuje autorskie projekty artystyczne.

Ważniejsze realizacje:
De grenseløse* (The Limitless) – choreografia
Adventure without risk – koncept/pomysł, choreografia
Everlasting – koncept/pomysł, choreografia
This Person – choreografia
Professoren og assistenten* (The Professor and the Assistant) – kierownictwo, konsultacje artystyczne

 

Na pokaz wstęp jest wolny. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami we foher Centrum Sztuki Mościce. 

 

 

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Tarnów: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close