Tarnów/V Festiwal Scena Otwarta: Scena OFF: KIJO „Wszystko to, z czym się (nie) urodziliśmy”, Agnieszka Jania „Zrozumieć ciszę”, spektakl warsztatowy

Zdjęcie: Tarnów/V Festiwal Scena Otwarta: Scena OFF: KIJO „Wszystko to, z czym się (nie) urodziliśmy”, Agnieszka Jania „Zrozumieć ciszę”, spektakl warsztatowy

Fot. Laura Vanseviciene

Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA w  Tarnowie stawia sobie za cel prezentację aktualnych trendów w sztuce tańca współczesnego i baletu. Na przestrzeni lat SCENA OTWARTA umocniła swój interdyscyplinarny charakter. Otwarta na inne obszary sztuki – nawiązujące do tańca – jak fotografia, literatura, film czy sztuki plastyczne, inspirowała twórców i budziła ciekawość publiczności zafascynowanej tańcem.

W ramach festiwalu obędą się prezentacje Sceny OFF. W programie: Wszystko to z czym się (nie) urodziliśmy Grupy KIJO, Zrozumieć ciszę Agnieszki Jani, oraz spektakl warsztatowy uczestników warsztatów CSM (chor. Ryszard Kalinowski).

Wszystko to, z czym się (nie) urodziliśmy

Tematem zainteresowań twórczych Grupy KIJO w prezentowanym spektaklu jest ludzkie ciało. Ciało jako forma i treść jednocześnie, ciało będące obszarem badania i odkrywania psychicznych i fizycznych granic swoich i drugiego człowieka. Ciało wystawione na ból, ciało odczłowieczone, ciało pozbawione wymiaru seksualności, ciało odestetyzowane. Problem centralny polaryzuje również wynikające z niego zagadnienia: manipulowanie i jednoczesne bycie manipulowanym oraz powstającą w wyniku tego niejednoznaczność w przestrzeni, w ruchu, w relacjach; przenikanie się ciekawości dziecka z okrucieństwem, czułości z przemocą; zamykanie się w formie, by za chwilę ją przekroczyć. Ostateczna wymowa performansu ma charakter uniwersalny, skłania do refleksji, że droga każdego z nas to podejmowanie ryzyka bliskości, nieraz całkowitego obnażenia, wyjścia w nieznane, a to z kolei naraża nas na konflikt pomiędzy własnymi potrzebami, pragnieniami a oczekiwaniami innych wobec nas. Wszystko to, z czym się (nie) urodziliśmy to próba odszukania granic tożsamości człowieka w cielesności i fizjologii, dostarczająca doznań nieoczekiwanych, nie zawsze w pełni świadomych, ale zawsze skrajnie intensywnych.

choreografia: Michał Ratajski, Adrian Bartczak, Małgorzata Lipczyńska

KIJO to platforma artystyczna stanowiąca przestrzeń dla spotkania, wymiany doświadczeń, współpracy i działania. W procesie twórczym poszukuje rozwiązań na gruncie improwizacji, Kontakt Improwizacji, tańca współczesnego, teatru fizycznego czy sztuk walki. Wynika to z przekonania, że ruch jest językiem, specyficznym sposobem porozumiewania się.

Zrozumieć ciszę

Zrozumieć ciszę to spektakl, będący wynikiem spotkania Agnieszki Jani – studentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu oraz Agaty Mikuły, Anety Tadel i Kamila Rozkuszki – trojga osiemnastolatków, którzy od dzieciństwa zmagają się z różnymi dysfunkcjami słuchu, na co dzień uczniów Zespołu Szkół dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Tarnowie.

Spektakl wprowadza widza w świat magiczny, w świat tańczących dłoni, których ruch niesie ze sobą wyjątkowe znaczenia. Cisza w sposób naturalny staje się narzędziem służącym podtrzymywaniu dramatycznego napięcia i paradoksalnie wiele mówi – odkrywa przed nami tajemnice osób wrażliwych i odważnych, często nierozumianych, dla których codzienne czynności niejednokrotnie stają się nie lada wyzwaniem. Zrozumieć ciszę jest próbą wprowadzenia widza do świata osób niesłyszących, pozwalającą budować postawę tolerancji i otwartości, przyczyniającą się do wzrostu świadomości społecznej i przełamywania barier nie tylko komunikacyjnych, a co najważniejsze, stwarzającą możliwość wypowiedzi twórczej osobom niesłyszącym.

 

Choreografia i koncept: Agnieszka Jania
Wykonanie: Agata Mikuła, Aneta Tadel, Kamil Rozkuszka
Muzyka: Matteo Lai, Nine Inch Nails, Queen

Spektakl warsztatowy

Od pierwszej edycji Scena Otwarta jest miejscem dla rozwoju młodych tancerzy. Warsztaty teatru tańca dają szansę uczenia się wymagającej sztuki tanecznej od najlepszych. W poprzednich edycjach festiwalu, prowadzili je znani i cenieni tancerze i choreografowie: Eryk Makohon, Marta Pietruszka, Janusz Skubaczkowski, Iwona Pasińska, Hege Haagenrud. Niektórzy uczestnicy warsztatów dziś studiują na Wydziale Tańca PWST w Bytomiu lub są jego absolwentami. Tegoroczne warsztaty prowadzi tancerz, choreograf i pedagog, od lat związany z Lubelskim Teatrem Tańca – Ryszard Kalinowski, który poszukuje w ciele ludzkim indywidualnego sposobu ruchu, który w procesie ćwiczeń staje się ruchem tanecznym. Oto co mówi o swoich poszukiwaniach:„Najbardziej interesuje mnie naturalność w ruchu. Ta naturalność dla każdego jest inna. Mechanika będzie nas interesować, sposób poruszania się. Ale nie pod tym kątem jakby człowiek chciał się poruszać, tylko pod kątem tego, jak ciało indywidualne, osobne to umożliwia.”.

Wstęp wolny!

***

Ambasadorami V edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA są Ewa Wycichowska, Jacek Przybyłowicz i Witold Jurewicz.

 

Do pobrania:

PROGRAM
ULOTKA

 

Dodatkowe info na: www.csm.tarnow.pl 

Szczegółowe informacje na stronie Festiwalu: www.scenaotwarta.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Tarnów: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close