Teatr Wielki – Opera Narodowa: „Bajadera” – chor. Natalia Makarowa wg Mariusa Petipy

Zdjęcie: Teatr Wielki – Opera Narodowa: „Bajadera”  – chor. Natalia Makarowa wg Mariusa Petipy

Fot. Ewa Krasucka

Wersja do druku

Udostępnij

Piękna hinduska baśń o miłości, której siła przekracza granice śmierci. Tytułowa tancerka świątynna Nikija pokochała z wzajemnością szlachetnego wojownika Solora. Jednak wszechwładny Radża upatrzył sobie dzielnego młodzieńca na zięcia, więc Solor musi podporządkować się jego woli. Aby uwolnić córkę Gamzatti od konkurentki, Radża podstępnie naraża bajaderę na ukąszenie jadowitej żmii. Nikija umiera ze złamanym sercem, a Solor jak Orfeusz wędruje we śnie za ukochaną do Królestwa Cieni. Ale Gamzatti odbiera swą zdobycz i wiedzie zbolałego narzeczonego do ślubu. Jednak bogowie pomszczą śmierć swojej kapłanki – niszczą świątynię i unicestwiają uczestników ceremonii. Dopiero teraz dusze Nikiji i Solora jednoczą się w zaświatach na całą wieczność.

Legendarna gwiazda baletu Natalia Makarowa zrealizowała w Teatrze Wielkim Bajaderę według najlepszych wzorów petersburskich. Z pietyzmem odtworzyła i oszlifowała pierwotną wersję choreograficzną wielkiego Mariusa Petipy z 1877 roku, zachowując jednak w oryginale jego niedoścignioną choreografię sceny Królestwo Cieni – jeden z fenomenów klasycznej spuścizny baletowej. Stworzyła swoją Bajaderę najpierw dla American Ballet Theatre w Nowym Jorku, a potem powtarzała ją kilkakrotnie z najlepszymi zespołami tańca klasycznego. To barwne, romantyczne widowisko urzeka rozmachem, wzrusza do głębi i pozostawia niezatarte wrażenie. Pełne jest popisów solistycznych i wspaniałych scen zespołowych. Doskonały sprawdzian kunsztu akademickiego każdego zespołu baletowego. Także Polskiego Baletu Narodowego, który w tym sezonie wykona Bajaderę także w hiszpańskiej Sewilli.

Balet w trzech aktach (1877)
Libretto: Marius Petipa, Siergiej Chudiekow
Prapremiera: Teatr Bolszoj, Sankt Petersburg, 4 lutego 1877
Premiera tej inscenizacji: American Ballet Theatre, Nowy Jork, 21 maja 1980
Premiera polska: Teatr Wielki – Opera Narodowa, 15 maja 2004

czas trwania spektaklu: 2 godz. 55 min., w tym: 2 przerwy

Inscenizacja i choreografia: Natalia Makarowa według Mariusa Petipy
Dyrygent: Tadeusz Wojciechowski
Asystentki choreografa: Cynthia Harvey i Susan Jones
Scenografia i kostiumy: Jadwiga Jarosiewicz
Światła: Stanisław Zięba

Wersja American Ballet Theatre i Royal Ballet Covent Garden

Polski Balet Narodowy i Orkiestra Opery Narodowej

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Wielki – Opera Narodowa, pl. Teatralny 1

godz. 18:00

Warszawa: Teatr Wielki – Opera Narodowa, pl. Teatralny 1

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Wielki – Opera Narodowa, pl. Teatralny 1

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close