V Gdański Festiwal Tańca: Horácio Macuácua Dance Company „Smile if you can!”

Zdjęcie: V Gdański Festiwal Tańca: Horácio Macuácua Dance Company „Smile if you can!”

Fot. z materiałów ASF.

Wersja do druku

Udostępnij

Smile if you can! jest wyrazem troski o współczesne społeczeństwo; uważną obserwacją istoty ludzkiej w jej wrażliwości i przemianach, gdy jedyne co zostaje, to walka o przetrwanie. Kiedy idę ulicami miasta, widzę podniecenie, pęd z jednej strony na drugą, przesycenie, brak spokoju. Dlaczego musimy się temu poddawać? Jak postrzegamy siebie w tej zwierzęcej przemianie?! Ulice pełne są bezdomnych ludzi, ulice żebraków, biedoty i nadmiernego bogactwa, prostytucji, ulice sprzedawców orzeszków i ludzi myślących tylko o przeżyciu kolejnego dnia. Pomimo tego Mozambijczyk zawsze się uśmiecha; płacząc śmieje się, może się śmiać!… Więc śmiej się, jeśli możesz!

choreografia: Horácio Macuácua | wykonanie: Janeth Mulapha, Pak Ndjamena, Pedro Machava, Osvaldo Passirivo | światła: Caldino Alberto | tekst: Hélder Nhassengo | recytacja: Cremildo Dinis | foto: Amílton Neves, Mauro Vombe, Werner Puntigam (© pntgm) | muzyka: Paul Kalkbrenner, The Books, Madredeus, Soulbrothers, Jomalu | produkcja: Cia. Horácio Macuácua, Ana Lúcia Cruz przy wsparciu finansowym Ambasady Hiszpańskiej w Mozambiku | przy wsparciu CCFM – Franco-Mozambican Cultural Centre, CNCD – National Company of Sing and Dance | podziękowania: Elisângela Rassul, Luís Luo, Jomalu | premiera: 2.03.2013 Maputo, Mozambik | 45 minut

HORÁCIO MACUÁCUA DANCE COMPANY | MOZAMBIK

W 2009 roku grupa niezależnych tancerzy stworzyła spektakl Orobroy, Stop!, zaprezentowany po raz pierwszy na Kinani – platformie tańca współczesnego w Maputo, następnie na tournée po Afryce i Europie (Burkina Faso, Czad, Kongo, Nigeria, Holandia, Francja, Belgia, itd.), zdobył nagrody Puma Creative i pierwsze miejsce na Danse L’afrique Danse w 2010, w Mali. Inicjator pomysłu i choreograf Horácio Macuácua podjął się dyrekcji artystycznej i użyczył grupie swojego nazwiska. Tworzą projekty nie ustalając estetycznych granic, by móc znaleźć w nich miejsce dla nowych współpracowników chcących poznać i dzielić się choreograficznym językiem. Ich celem jest promocja tańca współczesnego i rozwój krajowych produkcji na skalę międzynarodową, aby dzielić się kulturą i tańcem Mozambiku.

HORÁCIO MACUÁCUA

Tancerz i choreograf urodzony w 1979 roku. Pracę jako tancerz rozpoczął w 1996 roku w zespole tańca tradycyjnego. Założyciel jednej z pierwszych grup tańca współczesnego w Mozambiku – CulturArte. Pracował z takimi choreografami jak: Panaíbra Gabriel, Frans Poelstra, Marcelo Evelin, Sello Peza, George Khumalo, Mark Tompkins, Boris Charmatz. Występował w spektaklach Shock, Soul Project i Twelve flies went at noon Davida Zambrano. Brał udział w warsztatach prowadzonych przez Paulo Henrique, Luis Lecavalier and Germaine LeBlan i innych. W 2005 roku, w Brazylii, zrealizował wspólnie z Pablo Colbertem Oca oraz wystąpił w Homens Cristiny Moura. Jako pedagog tańca współczesnego oraz techniki flying-low pracował w Brazylii, Belgii, Francji, Niemczech, Szwecji, Hiszpanii i innych.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close