VI Gdański Festiwal Tańca/„Rezydencja/premiera 2014”: Katarzyna Kania, Daniela Komędera, Piotr Stanek „Zrabowali mi składaka”

Zdjęcie: VI Gdański Festiwal Tańca/„Rezydencja/premiera 2014”: Katarzyna Kania, Daniela Komędera, Piotr Stanek „Zrabowali mi składaka”

Fot. Paweł Wyszomirski

Wersja do druku

Udostępnij

Młodzi polscy tancerze we współpracy z doświadczonymi artystami chorwackiego zespołu Bad.co stworzyli spektakl, który wywołał na widowni wiele wzruszeń i nagrodzony został burzą oklasków. Sednem spektaklu jest pytanie – „co to znaczy posiadać?”. Egzystencjalny temat podjęty został przez trójkę tancerzy z humorem i dystansem. Ich mocno zarysowane osobowości taneczne w bardzo ciekawy sposób kontrastują na scenie dając wielobarwny obraz, którego nieodłącznym elementem jest ciągły ruch trójmiejskiego muzyka – Olega Dziewanowskiego.

Katarzyna Kania, Daniela Komędera, Piotr Stanek: „Nie mam nic, ale rządzę swoim czasem. To, co dla Ciebie jest granicą dla mnie jest uosobieniem wolności. Nie wybrałbym życia, gdzie musiałbym udawać. Nie mogę skończyć z uzależnieniem od zabawy. Obudź fantazję i dołącz do mnie. To jest historia jednego dnia. Przed widzem odkrywa się paralelny świat absurdów i nieograniczone możliwości ludzkiej fantazji, która potrafi stworzyć osobną rzeczywistość. Spektakl ma na celu spojrzenie na ludzi bezdomnych z innej perspektywy, jako na ludzi wolnych i niezależnych.”.

Zrabowali mi składaka / Katarzyna Kania, Daniela Komędera, Piotr Stanek / współpraca artystyczna: Alesandra Janeva, Pravdan Devlahović / rezydencja / premiera 2014

koncept, choreografia, wykonanie: Katarzyna Kania, Daniela Komędera, Piotr Stanek / współpraca artystyczna: Alesandra Janeva, Pravdan Devlahović / muzyka: Oleg Dziewanowski / kostiumy: Magdalena Kowalczyk  / premiera 23.02.2014, Klub Żak, realizacja w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca 2014 / 35 min.

Katarzyna Kania – studentka piątego roku PWST, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, tancerka w spektaklach Jacka Łumińskiego. Kształciła się również w Kibbutzim Collage of Education w Tel Avivie i VSMU w Bratysławie. Od 2012 roku członkini i współzałożycielka międzynarodowej grupy Little:interference, która otrzymała Złotą Maskę – Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Śląskiego za spektakl Heimsuchung/Nawiedzenie. Spektakle były prezentowane na międzynarodowych festiwalach (Niemcy, Rosja, Węgry).

Daniela Komędara – studentka piątego roku PWST, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu; współzałożycielka Little:interference, autorka projektów Speed dates (pokazywany m.in. w Spoleto na festiwalu dei Due Mondi, nagrodzony nagrodą publiczności na festiwalu Na bosaka po trawie), Conductividad oraz Dziewczynka z zapałkami na Tanz Medien Akademie w Weimarze; tancerka w Oratorium z Powstania Warszawskiego w choreografii Macieja Florka oraz spektaklu Storm Piece w ramach Intermedia Performance Group Palindrome w Teatrze Narodowym w Weimarze. Studiowała taniec na AHE w Łodzi.

Piotr Stanek – tancerz zespołu Tańca Ludowego Złocienie, student PWST, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, siedmiokrotny uczestnik Ogólnopolskich Warsztatów Tańca Współczesnego Na Bosaka w Połczynie Zdroju oraz zwycięzca nagrody publiczności w ogólnopolskich eliminacjach konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2013′ tancerz w spektaklu Enclave 4/7 w choreografii Roberto Olivana.

WSPÓŁPRACA ARTYSTYCZNA:

Aleksandra Janeva Imfeld (Chorwacja) – stypendystka Jennifer Muller Dance Company w Nowym Jorku oraz Dance web w Wiedniu. Ukończyła szkołę tańca w Zagrzebiu oraz akademie tańca w Brugii i Lier w Belgii. Związana z zespołem BADco z Zagrzebia. Jej pierwszy spektakl – 4, wygrał Grand prix podczas Tendances w Luksemburgu.

Pravdan Devlahović (Chorwacja) – jeden z założycieli zespołu BADco z Zagrzebia. Współpracował z takimi choreografami jak Irma Omerzo (MARMOT), Sandra Banić – Naumovski, Selma Banich (OOUR). W latach 1995-1999 kształcił się w zakresie techniki Cunninghama u Kiliny Cremony. Wykłada taniec na Akademii Teatralnej w Zagrzebiu.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close