Od sześciu lat ważnym elementem Gdańskiego Festiwalu Tańcajest Solo Dance Contest, czyli międzynarodowy konkurs na solo w dziedzinie tańca współczesnego. Szansę pokazania się publiczności w Gdańsku otrzymało trzydzieści osób, a wywarcie dobrego wrażenie nie tylko na jurorach, lecz także na widzach będzie wyjątkowo ważne, ponieważ przyznana zostanie Nagroda Publiczności. Zwycięzców Solo Dance Contest wybiorą natomiast: Snježana Abramović Milković – dyrektor artystyczny Zagreb Dance Company oraz prezes Chorwackiego Związku Artystów Tancerzy; Sylwia Hefczyńska-Lewandowska – doktor sztuk teatralnych, pedagog Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie; Ismael Lorenzo – tancerz kubańskiego pochodzenia, a także fotograf specjalizujący się w wykonywaniu zdjęć związanych z tańcem; Kevin Richmond – baletmistrz, choreograf i pedagog; Ryszard Kalinowski – choreograf Lubelskiego Teatru Tańca, animator polskiej sceny tanecznej.
Wejściówki na pokazy konkursowe będą kosztować 5 zł (3 zł na Kartę Tancerza).
Pokazy preselekcyjne potrwają od 6 do 9 czerwca 2015 roku, 10 czerwca odbędzie się finał.
Pierwszego dnia wystąpią: Magdalena Radłowska, Anton Safonov, Anna Dego, Dominik Więcek, Helena Ganjalyan, Anastasia Rembetska, Joanna Nadrowska.
Czas trwania: 60 min.
Magdalena Radłowska (Polska), Aguna
Jest absolwentką Studium Tańca Współczesnego w Poznaniu, Uniwersytetu Middlesex w Londynie na wydziale Choreografii i Wydziału Tańca Współczesnego w London Contemporary Dance School, założycielką międzypokoleniowego Teatru Tańca Dawka Energii.
Anton Safonov (Ukraina), Jamais vu
Swoje doświadczenie taneczne zdobywał na stażach w litewskim Aura Dance Theatre, izraelskim Fresco Dance Company oraz na regularnych zajęciach z Batsheva Dane Company i kursie dla profesjonalistów w centrum choreografii współczesnej K3 w Hamburgu.
Anna Dego (Włochy), Maria (premiera)
Jest aktorką, tancerką, wybraną do projektu From Ritual to Dance, organizowanego przez Unię Europejską, od 2002 roku współpracuje jako tancerka z międzynarodowym zespołem wokalno-instrumentalnym l’Arpeggiata Christiny Pluhar, w swojej pracy dyplomowej zajęła się osobą Tadeusza Kantora.
Dominik Więcek (Polska), Dominique – chor. Maciej Kuźmiński (premiera)
Jest studentem czwartego roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu i finalistą międzynarodowych konkursów tańca. Zajmuje się również fotografią mody.
Helena Ganjalyan (Polska), Une femme masculine vol. 2 (premiera)
Jest aktorką i tancerką współpracującą z Teatrem Wybrzeże, Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Dada von
Bzdülöw. Zdobyła wiele nagród i stypendiów artystycznych.
Anastasiia Rembetska (Ukraina), Scope
W Kijowie studiowała balet, taniec współczesny, improwizację i kompozycję, aktualnie odbywa praktykę w izraelskim Maslool Bikurey Ha’Itim oraz pobiera lekcje GaGa w Batsheva Dance Company.
Joanna Nadrowska (Polska), Co? Pomidor (premiera)
Ukończyła z wyróżnieniem Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny na specjalizacji taniec jazzowy. Obecnie jest tancerką Sopockiego Teatru Tańca.
Program VII Gdańskiego Festiwalu Tańca
Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117
Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, tel. 58 3440573, www.klubzak.com.pl, biuro@klubzak.com.pl
Biuro Festiwalowe: gft2@klubzak.com.pl