Warszawa/26. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych Rozdroże 2022: Helena Ganjalyan „Comfort Zone”

Zdjęcie: Warszawa/26. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych Rozdroże 2022: Helena Ganjalyan „Comfort Zone”

26. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych Rozdroże 2022

W ramach festiwalu Rozdroże 2022 odbędzie się kilkutygodniowa rezydencja artystyczna zwieńczona dwoma pokazami pracy w procesie Comfort Zone Heleny Ganjalyan – wyróżniającej się reżyserki i choreografki z Warszawy.

Wersja do druku

Udostępnij

Punktem wyjścia do pracy nad Comfort Zone jest postać Kaspara Hausera, tajemniczego chłopca niewiadomego pochodzenia, poddanego edukacji i przystosowaniu do życia w społeczeństwie Norymbergi w 1828 roku. Kaspar Hauser to figura Obcego, symbol postaci nie potrafiącej się odnaleźć ani w stanie dzikości ani w świecie zastanej kultury. Ważną rolę w spektaklu gra muzyka skomponowana przez Stefana Wesołowskiego – młodego twórcę nominowanego do nagrody Paszporty Polityki.

Po pierwszym pokazie spektaklu planowane jest spotkanie artystki z publicznością.

Reżyseria, choreografia, przestrzeń: Helena Ganjalyan
Wykonanie: Helena Ganjalyan
Muzyka: Stefan Wesołowski
Sound design: Bartosz Szpak
Kostiumy: Julia Kościeńska
Charakteryzacja: Ali Kosoian-Koźbielska
Głosy: Bren Cukier, Wiktoria Wolańska, Bartosz Szpak
Kurator: Janusz Marek
Produkcja: Marta Grytczuk

Helena Ganjalyan – absolwentka Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jest autorką spektakli teatralnych wykorzystujących ruch i tekst, spektakli tanecznych i dzieł filmowych. Jej solowa choreografia LADY Ł – UNICUT otrzymała drugą nagrodę na międzynarodowym konkursie „Solo Dance Contest 2012” w Gdańsku, była też prezentowana w ramach konkursów tańca w Kolonii i w Budapeszcie. Monodram MELT otrzymał wyróżnienie na 20. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2016 roku. Wspólnie z Koriną Kordovą stworzyła duet Une femme masculine, remiks twórczości belgijskiej choreografki Ann van den Broek. Artystka współpracowała między innymi z włoskim reżyserem Romeo Castelluccim i brazylijskim choreografem Guilherme Botelho. Jest współzałożycielką kolektywu twórczego „b.sides” działającego głównie w Warszawie. Artystka uczestniczy też w wielu projektach filmowych – obecnie pracuje nad pełnometrażowym debiutem fabularnym, w którym jest reżyserką i współautorką scenariusza. Otrzymała wiele stypendiów artystycznych, w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej rezydencja twórcza w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski potrwa 7 tygodni.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Sala im. W. Krukowskiego w budynku Laboratorium

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close