
Fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska.
Fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska.
Tańcząc w głąb siebie – warsztaty improwizacji i tańca butō dla osób dorosłych
Prowadzenie: Aleksandra Capiga-Łochowicz
Warsztaty są przeznaczone dla osób, które:
Ideą warsztatów jest praca w głębokim kontakcie z własnym ciałem i emocjami. Poprzez rozgrzewkę (tzw. nonbiri sutoretchi) i relaksację przygotowujemy się do twórczych poszukiwań zakresów ruchu, napięć umiejscowionych w ciele i sposobów ich rozładowywania, emocji i tematów, które chcemy zgłębić i wyrazić ruchem. Próba dotarcia do własnego ja stanie się celem podróży, w którą dzień po dniu będzie zabierać nas butō. Będziemy w niej korzystać z kształtów i ułożeń ciała proponowanych przez tancerzy japońskich, z niepowtarzalnych dźwięków i rytmów płynących z nas samych oraz z muzyki skomponowanej specjalnie na to spotkanie. Praca z ciałem przy założeniu, że wszystko jest tańcem, pozwoli nam dostrzec ruchy minimalne i docenić znaczenie bezruchu.
Mierząc się z nieoczywistym podejściem butō, w którym główną zasadą jest brak norm poprawności ruchu, będziemy wnikać tańcem coraz głębiej…
Taniec butō narodził się w Japonii w latach pięćdziesiątych. Był odpowiedzią na powojenny kryzys tożsamości Japończyków i owocem poszukiwań sposobu na wyzwolenie ciała. Z czego? Z narzuconych przez techniki taneczne standardów poprawności, z uświęconych kryteriów piękna, z przyjętych przez ogół konwencji ruchu. Tatsumi Hijikata, twórca podwalin butō, ujmował w tańcu ciało w całości: z jego pięknem i ułomnościami. Był zdania, że tańczyć może każdy, kto jest gotowy na spotkanie z własnym ja. Właśnie to spotkanie stanowi sedno butō. Jego warunkiem jest odwaga by wejść w siebie, by poznać własną siłę, ale także zmierzyć się z własną słabością – dotknąć jej i oswoić. Butoh jest tańcem-poszukiwaniem, opowieścią o własnej autentyczności, dlatego każdy tańczy je dla siebie i robi to w unikalny sposób.
Zajęcia odbywają się w kazdy czwartek:
16 lutego: w godzinach 18.00-21.00, koszt 60zł.
23 lutego w godzinach 18.30-20.30, koszt 40zł.
W marcu w dniach 1, 8, 15, 29, w godz. 18.30 – 20/30, koszt 40zł