Warszawa: Butohpolis. 5. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh – dzień pierwszy

Zdjęcie: Warszawa: Butohpolis. 5. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh – dzień pierwszy

Na zdjęciu: Will Lopes, fot. Dino Rekanovic

Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych” i Teatr Limen Butoh zapraszają na film / performance / instalację pt. I WILL – Foreign Portrait. Jest to projekt autorstwa brazylijskiego tancerza butoh Willa Lopesa, bośniackiego fotografa Dino Rekanovića i włoskiej reżyserki filmowej Ilarii Vergani Bassi, powstały we współpracy z wiedeńskim Stowarzyszeniem Sztuki Współczesnej Ditiramb. Pokaz odbywa się w ramach piątej edycji Butohpolis. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh.

Wersja do druku

Udostępnij

I Will to multimedialna instalacja, film, wystawa fotografii, poetycki i polityczny taniec, a zarazem perfomans o imigracji, przynależności i akceptacji. Punktem wyjścia dla kreacji są osobiste doświadczenia migracyjne twórcy, a jej kulminacją – archetypowy konflikt. Czy migrowanie nie jest w rzeczywistości nieodzowną częścią bycia człowiekiem?

Główny bohater zaprasza widzów do wspólnej podróży, która odzwierciedla historię migracji gatunku ludzkiego – od poetyckiej panoramy antropologicznej, poprzez współczesne nam kwestie polityczne i społeczne, po osobiste zapiski w dzienniku artysty-imigranta, który właśnie przybył do Europy.

Bycie imigrantem. Romantyczne marzenie o lepszym życiu w nowej ojczyźnie zderza się z  rzeczywistością ustanowioną przez normy kulturowe, społeczne i polityczne. Następuje dekonstrukcja wyśnionych wcześniej, wyidealizowanych obrazów. Dochodzi do kulturowego wstrząsu. Narzucone zostają zasady, normy i prawo. Rodzi się konflikt pomiędzy nadziejami a jałowością codziennego, miejskiego życia. Procesy: Pożeranie, Asymilacja, Transformacja i Integracja. Integracja? Być i nie być, należeć i nie należeć? To tylko niektóre z pytań.

Archetyp podróżnika, pana młodego szukającego nowego miejsca, by się zakochać i stworzyć więzi na całe życie. Dekonstrukcja tego archetypu rozciąga się w przestrzeni, tworząc instalację złożoną z fragmentów marzeń, rozczarowań i równoległych rzeczywistości.

Więcej o wydarzeniu: https://fb.me/e/31NZj6B3a


Realizatorzy:

Produkcja: Ditiramb
Scenariusz, wykonanie, reżyseria: Will Lopes
Współpraca: Ilaria Vergani
Zdjęcia: Dino Rekanović, Amar Tahirović
Asystent operatora: Bojan Stekić
Asystenci: Goran Bećirčić, Thomas Gasser
Montaż i edycja filmu: Amar Tahirović

O autorach

Will Lopes – brazylijski tancerz butoh, aktor, performer i reżyser z 24-letnim stażem pracy w tych dziedzinach. Studiował teatr, taniec, teatr tańca, pantomimę, butoh, sztukę cyrkową, sztuki walki i taniec wertykalny. Trener fizyczny performerów specjalizujący się w brazylijskiej technice Integral Bambu. W 2016 roku uzyskał stopień magistra komunikacji i semiotyki w Pontifical Catholic University of São Paulo. Od lipca 2018 roku mieszka w Wiedniu, prowadząc kursy, warsztaty i prezentując spektakle. Na arenie międzynarodowej Will Lopes rozwija projekty i występuje w różnych krajach, takich jak Norwegia, Niemcy, Belgia, Francja, Włochy, Węgry, Brazylia i Kanada. Więcej: www.willopes.com

Dino Rekanović – fotograf, artysta niezależny, właściciel galerii i kurator. Od 2000 roku mieszka w Wiedniu, gdzie pracuje w obszarze zarządzania kulturą i sztuką. Jest współzałożycielem i inicjatorem wielu projektów, stowarzyszeń i inicjatyw. Od 2016 roku kieruje stowarzyszeniem fotograficzno-artystycznym ZIGUTAMVE. Na początku 2018 roku objął koordynację projektu w galerii PHOTON w Wiedniu i reprezentuje galerię na międzynarodowych targach fotografii współczesnej. Więcej: www.dinorekanovic.com

***

Festiwal jest organizowany dzięki determinacji oraz wzajemnej pomocy, bez dotacji zewnętrznych. Organizatorzy proszą o wsparcie swoich artystów tzw. cegiełkami do przygotowanych pudełek.

Wydarzenie na Facebooku: link

Organizatorzy: Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”, Teatr Limen Butoh.

Zespół organizacyjny: Sylwia Hanff (dyrektorka artystyczna), Marek Kowalski, Magdalena Jakubów, Agata Sokół, Justyna Stanisławska, Anna Chudzik-Pawlik, Anna Juniewicz

Partnerzy: Teatr Akt, Centrum Teatru i Tańca Zawirowania, Austriackie Forum Kultury, Wolskie Centrum Kultury

Patroni medialni: Strona Tańca, Taniecsubiektywnie.pl, Kwartalnik Taniec, Fundacja Perfora

Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl

Strona internetowa festiwalu: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close