Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych” i Teatr Limen Butoh zapraszają na Butohpolis. 5. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh. Odbędzie się on w dniach 13-23 kwietnia 2023 roku w Warszawie. Portal taniecPOLSKA.pl wspiera medialnie ten festiwal.

 

Wersja do druku

Udostępnij

O butoh

Butoh jest szczególną formą sztuk performatywnych. Nazywane niekiedy post-tańcem, teatrem tańca, teatrem ruchu/ciała – jest zjawiskiem charakterystycznym i odmiennym od pozostałych form współczesnej, szeroko pojętej sztuki ruchu. Rewolucyjne pod względem środków wyrazu i przekraczające granice gatunków, wnosi nowe spojrzenie na ekspresję sceniczną.
Butoh powstało na styku kultury Wschodu i Zachodu, stanowiąc przykład transkulturowości współczesnych sztuk performatywnych. Pierwsze spektakle powstały w Japonii, zainspirowanej awangardą Zachodu, i były jak kamyk wrzucony do wody – kręgi inspiracji nieustannie rozchodzą się na całym świecie, tworząc coraz to nowe formy butoh jako sztuki transnarodowej. Butoh jest prezentowane na najważniejszych scenach tańca, takich jak Sadlers Wells w Londynie, i na największych światowych festiwalach teatru i tańca, jak Umbrella i ImpulsTanz. Międzynarodowe festiwale butoh odbywają się w Europie, w Azji, w Australii i w obu Amerykach. Od kilkudziesięciu lat butoh wywiera wpływ na sztuki performatywne na całym świecie, a do jego metody sięga wiele zespołów teatralnych i tanecznych. Kolejne pokolenia zajmują się tą formą ruchu, poszukując własnych dróg artystycznej ekspresji. Od kilku lat zaobserwować można nową fazę, w którą wkroczyła ta sztuka – poszukiwania tzw. „nowego butoh.

Butoh w Polsce i w Warszawie

Butoh jest obecne w Polsce od ponad 40 lat. Sztuka ta była prezentowana w Warszawie i w innych miastach Polski, na festiwalach, takich jak: Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji „Rozdroże, Skrzyżowanie Kultur czy Sztuka Ulicy, a także w znaczących ośrodkach kultury, takich jak: Ośrodek Teatralny Akademia Ruchu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Teatr Mały, Scena Tańca Studio, Instytut Teatralny, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Stary Browar, Teatr Kana, Klub Żak czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Niezależni menedżerowie kultury, w tym od 21 lat Sylwia Hanff, zapraszają zagranicznych artystów do prezentacji spektakli i prowadzenia warsztatów. O niesłabnącym zainteresowaniu sztuką butoh w Polsce świadczy liczba uczestników czterech edycji  Festiwalu Butohpolis w Warszawie, które odbyły się w latach 2019-2022.

Festiwal Butohpolis

Butohpolis. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh odbywa się w Warszawie od 2019 roku i jest jedynym tego rodzaju wydarzeniem nie tylko na mapie Warszawy, ale całej Polski. Przez cztery lata konsekwentnie rozwijanego programu i promocji także za granicą, Festiwal Butohpolis zdobył znaczącą pozycję w kraju oraz na forum światowym. Świadczy o tym zaproszenie Sylwii Hanff – kuratorki i dyrektorki artystycznej Butohpolis – do udziału w międzynarodowym spotkaniu kuratorów najbardziej reprezentatywnych festiwali butoh, zorganizowanym w grudniu 2022 roku przez Hybrid Butoh Vienna Art Festival.

Butohpolis to projekt ukazujący butoh w kontekście poszukiwań nowych praktyk performatywnych i eksperymentów artystycznych przekraczających granice gatunków, otwartych na rozmaite odmiany sztuki współczesnej, łączących butoh ze sztukami wizualnymi, nową muzyką, mediami, sound artem czy performansem przestrzeni. Program prezentuje butoh jako zjawisko o wymiarze międzynarodowym, kształtowane w reakcji na nowe idee i trendy. Celem projektu jest wspieranie rozwoju polskich artystów – zarówno tych z dorobkiem, jak i nowych talentów – wzmacnianie ich potencjału twórczego oraz budowanie tożsamości polskich tancerzy butoh. Butohpolis służy także prezentacji najlepszych zawodowych artystów butoh z całego świata, ukazujących najnowsze kierunki poszukiwań artystycznych w tej dziedzinie. Festiwal stanowi platformę dla dialogu twórczego oraz inkubatora tzw. „nowego butoh”.

Ze względu na szczególną sytuację na świecie tegoroczna edycja festiwalu Butohpolis skupi się wokół trzech ważnych tematów: emigracji, wojen i spraw kobiet.

Program:

13 kwietnia (czwartek), godz. 19.00, Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

I WILL – Foreign Portret, Will Lopes (Brazylia/Austria)

20 kwietnia (czwartek), godz. 19.00, Otwarta Kolonia / Wolskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 15

 • Dandelion. Wieczne serce, Magdalena Jakubów,
 • Unmasking, Anna Juniewicz,
 • oto ciało MOJE, Anna Chudzik-Pawlik (performance art),
 • krótkometrażowe filmy butoh:
  Rafael Hernandez Ramos (Meksyk), Katarzyna Orowiecka, Anna Juniewicz

21 kwietnia (piątek), Centrum Teatru i Tańca Zawirowania, godz. 19.00, ul. Bruna 9

 • Medea Fiam, Elisabeth Damour (Francja),
 • Wojny. Święta krew Śniących, Sylwia Hanff,
 • O kompozycji: część I – Kompozytorzy (film), część II – Wdzięk, Thomas A. Bradley (Australia/Francja) – premiera.

Rozmowę z Thomasem A. Bradleyem poprowadzi Justyna Stanisławska

22 kwietnia (sobota), Teatr Akt, godz. 18.00, ul. Łaziebna 9

 • Kuroshio Hu Chia (Taiwan),
 • Tańcząc ku korzeniom, teatr naturalny: Anna Ługowska i Katarzyna Markowska, Marek Kowalski, Bartosz Ługowski (muzyka),
 • Krwawy księżyc, Agata Sokół,
 • LifeLocation, Joanna Sarnecka

23 kwietnia (niedziela), Teatr Akt, godz. 12.00, ul. Łaziebna 9

 • Warsztaty (wstęp płatny),
 • Butoh i sztuki walki Taiwanu, Hu Chia (2,5 godziny),
 • Ankoku butoh, Thomas A. Bradley (2,5 godziny)

***

Festiwal jest organizowany dzięki determinacji oraz wzajemnej pomocy, bez dotacji zewnętrznych. Organizatorzy proszą o wsparcie swoich artystów tzw. cegiełkami do przygotowanych pudełek.

Wydarzenie na Facebooku: link

Organizatorzy: Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”, Teatr Limen Butoh.
Zespół organizacyjny: Sylwia Hanff (dyrektorka artystyczna), Marek Kowalski, Magdalena Jakubów, Agata Sokół, Justyna Stanisławska, Anna Chudzik-Pawlik, Anna Juniewicz

Partnerzy: Teatr Akt, Centrum Teatru i Tańca Zawirowania, Austriackie Forum Kultury, Wolskie Centrum Kultury

Patroni medialni: Strona Tańca, Taniecsubiektywnie.pl, Kwartalnik Taniec, Fundacja Perfora

Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl

Strona internetowa festiwalu: link

Na zdjęciu: Agata Sokół, fot. Agata Hudomięt

Na zdjęciu: Anna Chudzik-Pawlik, fot. Anna Owsiany

Na zdjęciu: Anna Juniewicz, fot. Siostry Bui

Na zdjęciu: Elisabeth Damour, fot. Photo Lot

Na zdjęciu: Hu Chia, fot. Claude Hofer

Na zdjęciu: Joanna Sarnecka, fot. Archiwum Teatru im. Wandy Siemaszkowej

Na zdjęciu: Magdalena Jakubów, fot. Sylwia Zawadzka

Na zdjęciu: Rafael Hernandez Ramos, fot. Ivan Maracho

Na zdjęciu: Sylwia Hanff, fot. Claude Hofer

Na zdjęciu: Teatr Naturalny, fot. PŁęcki

Thomas Bradley collage by Thomas Bradley

Na zdjęciu: Will Lopes, fot. Dino Rekanovic

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close