
Fot. Michał Kursa.
Fot. Michał Kursa.
W ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 w Domu Kultury Kadr w cyklu Morze możliwości odbędzie się wykład performatywny Ruch uchwycony w wykonaniu Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej.
O wykładzie:
Podobnie jak system nutowy pozwala uchwycić muzykę, kinetografia – czyli system notacji i analizy ruchu Labana-Knusta – zatrzymuje na papierze taniec. Prosty i logiczny system o przejrzystych zasadach pozwala na zapis każdego ruchu, niezależnie od techniki, w jakiej jest wykonywany. W kinetogramie można więc uchwycić taniec, ruch sportowy, ruch codzienny… wszelkie formy, jakie może stworzyć wyobraźnia. Prezentacja Ruch uchwycony łączy formę wykładu, pokazu i prowadzonego na żywo eksperymentu. Pokaz w Domu Kultury KADR jest zadedykowana zmarłemu w tym roku wybitnemu polskiemu choreologowi, prof. dr. hab. Roderykowi Langemu, nauczycielowi kinetografii i znanemu na całym świecie badaczowi tańca. Ponieważ sezon badawczy 2017/2018 w Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej poświęcony jest badaniu relacji ciała i obiektów, w czasie prezentacji mogą pojawić się nietypowe rekwizyty, takie jak instrumenty muzyczne, parasolki, sztylety świetlne.
koncepcja: Hanna Raszewska-Kursa
badaczki-performerki: Aleksandra Kleinrok, Anna Opłocka, Hanna Raszewska-Kursa, Małgorzata Skoczelas Raczkowska
współpraca merytoryczna: Zuzanna Kupidura
współpraca logistyczna: Michał Kursa
produkcja: Fundacja „Myśl w Ciele”
trailer: https://vimeo.com/239237824
Po spektaklu organizatorzy zapraszają na spotkanie artystów z widzami.
Spotkanie poprowadzi Julia Hoczyk.
Bilety 10 zł / dostępne w Domu Kultury Kadr i na stronie internetowej: http://www.dkkadr.waw.pl/
***
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 to inicjatywa 18 warszawskich organizacji pozarządowych, skupiających ponad 70 artystów i artystek, którzy przez 3 lata będą prezentowali swoją twórczość w ramach jednego miejsca. Dyrektorkami CST będą Paulina Święcańska (Fundacja Artystyczna PERFORM) i Agata Życzkowska (Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’). W ramach programu prezentacji, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, będzie przedstawiać szerokie spektrum tańca współczesnego. W 2017 roku spektakle będą się odbywały w każdy poniedziałek od września do grudnia. W kolejnych latach program będzie rozbudowywany o inne działania, takie jak edukacja, animacje, teoria i krytyka tańca.
Program w 2017 roku podzielony jest na dwa cykle: Morze możliwości oraz Oko cyklonu.
Morze możliwości
Prezentacje przedstawiane w tym cyklu będą obrazowały różne praktyki i różne podejście do tańca współczesnego. Spektakle z tego cyku będą prezentowały propozycje z różnym podejściem do technik tańca współczesnego, także premiery, spektakle artystów debiutujących w dziedzinie tańca współczesnego i performansu lub artystów uznanych współpracujących z artystami z krótszym stażem, spektakle i instalacje dla dzieci.
Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Partner projektu: Dom Kultury Kadr
Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Patronat medialny: taniecPOLSKA.pl, e-teatr, TVP Kultura, RDC, teatr dla was.pl, miesięcznik TEATR
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Program na kolejne miesiące oraz więcej informacji dostępne na stronach: