Warszawa/Centrum w procesie – work in progress: Iza Szostak „Balet koparyczny”

Zdjęcie: Warszawa/Centrum w procesie – work in progress: Iza Szostak „Balet koparyczny”

Fot. Paweł Sakowicz.

Wersja do druku

Udostępnij

Iza Szostak zaprezentuje kolejną odsłonę projektu Balet koparyczny w przestrzeni ośrodka sztuki XS na warszawskim Mokotowie. Projekt jest częścią programu Centrum w procesie – pokazy work in progress w Centrum w Ruchu. Balet koparyczny stawia pytania o współzależność ciała, maszyny i przedmiotu.

W pierwszej fazie projektu, zaprezentowanej 1 października podczas XIV Międzybnarodowego Festiwalu Ciało/Umysł – w procesie poznawania motoryki koparki, oswajania się z jej bryłą i dostosowywania własnej ekspresji do języka maszyny – artystka położyła nacisk na specjalny rodzaj relacji między koparką i ciałem.

Kierunek kolejnego etapu pracy – tym razem prezentowany w przestrzeni „XS” – wyznaczą eksperymenty z kształtem i dynamiką ruchu maszyny oraz próby przepisania ruchu ciała w maszynie na choreografię samego ciała. Kostium, który otaczał ciało, wymuszał konkretną jego pracę i determinował jakość ruchu, zastanie teraz tymczasowo odrzucony.

W przestrzeni „XS” artystka zaprezentuje re-enactment: działanie skupiające się na pamięci ciała, które wcześniej zaangażowane w pracę z materią, tym razem zupełnie się jej pozbywa. Następnie widzowie zostaną zaproszeni do obejrzenia fragmentu pokazu pracy w procesie (który odbył się w ramach prezentacji podczas Festiwalu Ciało/Umysł). Po obejrzeniu dokumentacji odbędzie się otwarte spotkanie z artystką i widzami, które poprowadzi dramaturżka Baletu koparycznego Anka Herbut.

Choreografia: Iza Szostak
Muzyka: Kuba Słomkowski
Rozmowa: Anka Herbut
Koordynacja produkcji : Dominik Skrzypkowski

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy

Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)

Premiera: 8.11.2015, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie w ramach programu Maszyna choreograficzna (kuratorka: Anna Królica).

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Warszawa: Centrum w Ruchu, Przestrzeń XS, ul. Narbutta 27A.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close