Warszawa/Centrum w Ruchu: Izabela Chlewińska i Tomasz Bergmann „DP1” – work in progress

Zdjęcie: Warszawa/Centrum w Ruchu: Izabela Chlewińska i Tomasz Bergmann „DP1” – work in progress

Fot. z materiałów Centrum w Ruchu.

Wersja do druku

Udostępnij

DP1 to projekt artystyczny, który bada i obserwuje mechanizm obronny zwany dehumanizacją. Choreografka i tancerka Izabela Chlewińska oraz artysta mutimedialny i muzyk Tomek Bergmann tworzą spektakl,  w którym ruch, muzyka, video, instalacja, tekst równorzędnie funkcjonują na scenie. Artyści zainspirowani japońską cywilizacją, w której ludzie wypracowali szereg fascynujących technik przetrwania w zbyt ciasnym i sejsmicznie wibrującym kraju, postanowili zrealizować część projektu w Tokio. Japońska premiera DP1 odbędzie się 19 czerwca w Teatrze X w Tokio natomiast polska premiera –  w pierwszej połowie października w Klubie Żak w Gdańsku. Projekt jest realizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.

Partnerami projektu są:

Fundacja Burdąg, Urząd Dzielnicy Wawer, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Tokio, Teatr X, Tokyo Wonder Site

O spektaklu:

Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że postęp cywilizacyjny, manipulowanie zasobami natury, jak i silna ingerencja systemów finansowych w życie człowieka, doprowadzają do zdehumanizowania jednostki ludzkiej, która nie może zrealizować elementarnych potrzeb takich jak szczęście, poczucie godności czy bezpieczeństwa, a także swobodny rozwój osobisty.

 

Aldous Huxley, autor Nowego Wspaniałego Świata, zwrócił uwagę na to, że człowiek jest gatunkiem dzikim i takim pozostanie aż do momentu okiełznania przez inny wyższy gatunek. Do tego momentu będzie eksperymentował na samym sobie. Czy ideologie takie jak transhumanizm postulujące użuwanie techniki i nauki do ulepszenia jednostki ludzkiej doprowadzi do stworzenia „new singularity”  –  nowej osobliwości, będącej połączeniem człowieka z maszyną? 

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

20.05.2013 Poniedziałek

godz. 19:00

WSTĘP WOLNY

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close