Warszawa: „Choreografia improwizacji” – cykl lekcji z Marią Stokłosą

Zdjęcie: Warszawa: „Choreografia improwizacji” – cykl lekcji z Marią Stokłosą

fot. Jakub Wittchen

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Burdąg zaprasza na cykl lekcji Choreografia improwizacji, który poprowadzi Maria Stokłosa. Choreografia improwizacji to hybrydowy trening dla osób zajmujących się tańcem współczesnym lub pragnących rozwinąć swoje możliwości w tej dziedzinie. Dwugodzinna lekcja będzie łączyła techniki release i movement research, czyli prowadzone, indywidualne poszukiwania ruchowe, oraz improwizacje.

O warsztatach:

Techniki release i movement research oferują narzędzia do bezpiecznego poruszania się i działania bez nadmiernego wysiłku, także przy zwiększaniu prędkości czy wchodzeniu w kontakt z innymi ciałami. Motywacje do ruchu łączą z ćwiczeniem uważności wobec ciała i otoczenia. Wsparciem dla tej pracy są także systemy związane z ciałem – zachodnia anatomia i fizjologia czy wschodnie koncepcje ośrodków energetycznych w ciele. Ważną rolę w poszukiwaniu ruchu odgrywa również praca z wyobraźnią, a poprzez pracę z dotykiem, techniki release ugruntowują ruch w odczuwaniu i w przyjemności.

Kiedy wprowadzimy ciało w ruch, będziemy szukać wolnego, odważnego i autorskiego podejścia do choreografii. Improwizację potraktujemy jako sztukę alchemii – pomiędzy klarownością w podejmowaniu decyzji, znajomością elementów kompozycji, zauważaniu tego, co jest, mówieniu „TAK” temu, co się pojawia, byciu z niewiadomym i w ciągłej transformacji. Tańcząc, zwrócimy uwagę na intencjonalne i przypadkowe tożsamości tańczącego ciała oraz tańca jako sztuki.

Ważnym elementem na sali będzie troska o bezpieczną przestrzeń wsparcia i wymiany pomiędzy uczestnikami.

Cykl obejmuje 15 lekcji (wtorki, począwszy od 15 września) – we wtorki, godz. 20.15-22.15

Cena za cykl: 750 zł

Możliwa płatność w 3 ratach po 250 zł w terminach:

1 rata: 10 września

2 rata: 10 października

3 rata: 10 listopada

Zgłoszenia na adres: kontakt@fundacjaburdag.com. Liczba miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. Dokonanie płatności całej kwoty lub pierwszej raty do 10 września gwarantuje miejsce na warsztacie. W przypadku braku płatności na to miejsce zapraszana jest osoba z listy rezerwowej.

Wydarzenie: FB

O prowadzącej:

Maria Stokłosa ukończyła School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Jej praca Wychodząc od działania była prezentowana w 40 różnych wersjach w galeriach, niezależnych domach kultury, a także na dużych scenach teatrów. Łączy zainteresowanie choreografią eksperymentalną z wieloletnią praktyką improwizacji tańca, kwestionując zarówno formę przedstawienia, jak i rolę performera oraz widza. Jest także autorką spektakli prezentowanych na festiwalach sztuk performatywnych w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii, Finlandii, Francji, Rosji i USA, takich jak: Intercontinental, MaMa Perform, Wylinka, Złote Demony, Królowa Wody i inne. Współpracuje z wieloma artystami, między innymi z choreografami Meg Foley czy Peterem Pleyerem, a także z reżyserem Wojtkiem Ziemilskim. Występowała w spektaklach takich twórców jak Lisa Nelson, Maija Reety Raumanni, Sara Shelton Mann, Min Tanaka czy Jeremy Wade. Stokłosa jest zaangażowana w liczne inicjatywy na rzecz rozwoju tańca eksperymentalnego – jako inicjatorka projektów edukacyjnych i nauczycielka, a także jako prezeska Fundacji Burdąg i współzałożycielka kolektywu choreografów – Centrum w Ruchu, gdzie prowadzi m.in. roczny kurs choreografii eksperymentalnej Choreografia w Centrum. Była kuratorką projektu Aktywizm Tańca, przestrzenie choreografii w MCK Nowy Teatr w Warszawie, a także przewodniczącą Rady Programowej Instytutu Muzyki i Tańca. Obecnie działa w zarządzie ogólnopolskiego stowarzyszenia Forum Tańca.

Organizator:

Fundacja Burdąg: www.fundacjaburdag.com

Kontakt:

Aleksandra Zdunek: kontakt@fundacjaburdag.com

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:15

Warszawa: Studio Oddaj Ciężar, ul. Twarda 42

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close