Warszawa/CTiTW: „Choreografując Siebie. How To Be Real?” – warsztat choreograficzny z Martą Ziółek

Zdjęcie: Warszawa/CTiTW: „Choreografując Siebie. How To Be Real?” – warsztat choreograficzny z Martą Ziółek

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Teatru i Tańca w Warszawie zaprasza na sześciodniowy warsztat choreograficzny z Martą Ziółek Choreografując Siebie. How To Be Real?.

Warsztat zaprojektowany jest jako laboratorium dla zamkniętej grupy uczestników, z którymi Ziółek będzie dzieliła się narzędziami performatywnymi stosowanymi we własnej praktyce choreograficznej, a także dramaturgicznymi – traktowaniem tekstu jako fizyczności, biografii jako materiału i mówienia jako praktyki. Sześciodniowy cykl spotkań zakończy się otwartym pokazem pracy z udziałem publiczności.

O warsztacie:

Odwołując się do formuły solowego występu, warsztat Choreografując Siebie. How To Be Real? proponuje różne metody autoinscenizacji, wystawiania własnej tożsamości, fizyczności jako performansu.

Czym jest autentyczność performansu w czasach symbiotycznych zależności między sferą cyfrową i przestrzenią fizyczną? Co czyni występ sceniczny realnym? Co to znaczy grać naprawdę? Jak autentyczność występu może stać się efektem choreograficznej praktyki, bazującej na kompozycji, formie oraz tożsamości twórcy? Co czyni performera autentycznym? Gdzie jest granica między „byciem sobą” a „nie-sobą” jednocześnie? Jak wytworzyć personę sceniczną w ruchu? 

W procesie warsztatowym będziemy badać relację między procesem somatyzacji a wizualizacji (wewnętrznym doświadczeniem siebie w ruchu a doświadczeniem siebie jako obrazu). Będziemy odnosić się do trzyczęściowego modelu dotyczącego pojęcia „obrazu ciała”(Body Image) autorstwa Päivi Pylvänäinen. Model ten adresuje w ruchu trzy obszary doświadczenia: ciało-siebie (Body-Self), fizyczne właściwości ciała (Body Image-Body Properties) oraz pamięć ciała (Body Memory).

Pokaz oraz rozmowa z uczestnikami warsztatów i Martą Ziółek odbędą się ostatniego dnia cyklu o godz. 19.00.

Warsztaty przeznaczone są dla profesjonalistów: aktorów, performerów, choreografów i wszystkich praktyków zainteresowanych tańcem i ruchem. Grupa jest zamknięta i nie będzie można do niej dołączyć w trakcie cyklu warsztatowego.

Koszt:

350 zł przy płatności do 28 czerwca; 450 zł cena regularna, płatna najpóźniej do 6 lipca.

Zapisy, informacje: biuro.ctit@gmail.com

Centrum Teatru i Tańca działa według wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Marta Ziółek – choreografka, reżyserka i performerka mieszkająca w Warszawie. Zanim rozpoczęła studia na wydziale choreografii w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie, studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej pracy skupia się badaniu nowych form ekspresji i ucieleśnień; operuje językiem nowych technologii i popkultury; interesują ją nowe rytuały i performatyka tożsamości. W 2011 roku była stypendystką Dance Web na ImpulsTanzFestival w Wiedniu. Rok później uczestniczyła w europejskiej platformie „Europe in Motion”, przeznaczonej dla młodych wschodzących choreografów. W roku 2013 została stypendystką the Amsterdam Fund for the Arts. Jej praca Zrób Siebie została wyróżniona nagrodą za reżyserię na Festiwalu Interpretacje w Katowicach, a magazyn „Teatr” uznał ją za jeden z najlepszych spektakli tanecznych/choreografii w sezonie 2016.

Stworzyła również choreografię Black on Black (wyprodukowaną przez Teatr Het Veem w Amsterdamie, koprodukcja z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, STUK w Leuven), PIXO (Komuna//Warszawa), 5 rzeczy albo kilka twierdzeń o choreografii czy PAMELA, która była wystawiana w Zachęcie oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, ostatnio zaś prezentowana w La Casa Encendida w Madrycie.

Ziółek bada granice pomiędzy teatrem, sztukami wizualnymi, performansem, filmem i choreografią, której obszar konsekwentnie stara się poszerzać w swoich projektach. W 2017 roku współpracowała z Sharon Lockhart i stworzyła choreografię do jej filmu, prezentowanego w Polskim Pawilonie na Biennale w Wenecji. Na początku roku 2018 stworzyła choreografię dla Netflixa do serialu Altered Carbon, którą prezentowała w Galerii Etos w Warszawie. Ponadto brała udział w wystawach, takich jak Inne tańce w CSW, Lepsza Ja w Zachęcie, Let’s dance w galerii Art Stations Foundation. Współpracowała z Krzysztofem Skoniecznym przy serialu Ślepnąc od świateł oraz spektaklu Magnolia. W ostatnim czasie stworzyła spektakl z Polskim Teatrem Tańca zatytułowany Trucizna. Aktualnie pracuje nad nowym projektem ONE WOMAN SHOW w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie oraz Wenus z kijem w Teatrze Studio. Oba projekty będą miały premierę w 2020 roku w Warszawie.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 11:00

Warszawa: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, ul. Belwederska 20/22; godz. 11.00-17.00

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close