Warszawa: „Embodying The Spirit (Ucieleśnianie ducha)” – warsztaty butoh z Joan Laage

Zdjęcie: Warszawa: „Embodying The Spirit (Ucieleśnianie ducha)” – warsztaty butoh z Joan Laage

Na zdjęciu: Joan Laage. Fot. Andrzej Janikowski.

Wersja do druku

Udostępnij

Butohsfera (Fundacja Pompka) we współpracy z Teatrem Limen Butoh zaprasza na warsztaty butoh  Embodying the Spirit, które poprowadzi Joan Laage. „Ucieleśnianie ducha” to zgłębianie odwiecznego pytania: Czym jest życie? Jaka jest kondycja ludzkości? Czym jest ciało? Jak możemy doświadczać nieskończoności wewnątrz ciała/umysłu?

Warsztat Joan Laage to poszukiwanie ciała fizycznego, ciała elementarnego, ciała eterycznego, to budzenie nieskończoności w ciele. Program obejmuje ćwiczenia energetyzujące, ćwiczenia budzenia pamięci komórkowej, a także doświadczanie podróży poprzez „wymazywanie” i odtwarzanie ciała oraz ciągłą transformację w prowadzonej improwizacji.

„Wymazywanie” fizycznego ciała i redukcja „ja-ego” są dla butoh fundamentalne. Uczestnicy warsztatów będą koncentrować się na obrazach z estetyki butoh oraz jedności ciała i umysłu w procesie jednoczesnego odkrywania i kreowania ciała. Rozpoznając ciało, jako nosiciela starożytnej historii i świadomości komórkowej, poszukiwać będą „ja” indywidualnego i uniwersalnego, przeplatających się i równoważących się ze sobą. Ciało zostaje zdekonstruowane, by odsłonić uniwersalne „ja” i ujawnić pierwotne korzenie dzięki uwydatnieniu ciała naturalnego. „Ja” następnie zostaje odtworzone podczas ożywiającej podróży indywiduacji.

Joan Laage (Kogut butoh) – pionierka i jedna z najbardziej znanych zachodnich tancerek butoh, założycielka DAIPANbutoh Collective, Seattle/USA. Studiowała butoh u mistrza Kazuo Ohno i Yoko Ashikawy w Tokio, a także na warsztatach takich artystów i zespołów, jak Min Tanaka, Sankai Juku, Akira Kasai, Masaki Iwana; pod koniec lat 80. występowała z Gnome – grupą prowadzoną przez Ashikawę. W 1990 osiadła w Seattle i założyła Dappin’ Butoh. W czasie gdy mieszkała w Polsce, przyjęła artystyczny pseudonim Kogut Butoh. W latach 2006-2007 podróżowała po Azji, tworząc tam projekty butoh. W maju 2011, twórczość Joan była omawiana na sympozjum butoh w UCLA. Występowała na festiwalach butoh w Nowym Yorku, Chicago, Portland, Boulder, Seattle i Paryżu. Jej doktorat (Ph.D. in Dance & Related Arts, Texas Woman’s University, 1993), dotyczył ciała w tańcu butoh. Joan została opisana w książkach Sondry Fraleigh – Tańcząc w stronę mroku. Butoh, zen, i Japonia oraz Butoh: Metamorphic Dance and Global Alchemy. Często tworzy prace site-specific. Jest również nauczycielką Tai Chi i posiada certyfikat z Analizy Labana. Jej najnowsze projekty to Suitcases Project, 4Culture Historical Site(s)-Specific Project. The Engendering Project częściowo wspierany przez City of Seattle Office of Arts & Cultural Affair, oraz  Borderlines: The Dead Class Revisited inspirowany Teatrem Śmierci Tadeusza Kantora. Często podróżuje po Europie, występując w wielu miastach w różnych krajach.

www.seattlebutoh-laage.com www.daipanbutoh.com


ORGANIZACJA/ZAPISY
:

Zapisy mailem wraz z potwierdzeniem dokonania przelewu (przedpłata bezzwrotna 120 zł) na konto Fundacji Pompka (darowizna) 42 1440 1387 0000 0000 0940 3442 lub

PUBLINK 14 1240 1053 1111 0000 0504 6931 (147,60 z VAT-em, faktura)

BUTOHSFERA, azdrojewska@publink.com.pl; współorganizator: Teatr Limen Butoh.

Podczas swojego pobytu w Polsce Joan Laage  wystąpi równiez w spektaklach:

Beksiński_Butoh. Dekonstrukcja – wspólnie z Sylwią Hanff i Robertem Jędrzejewskim, Służewski Dom Kultury, 6 kwietnia

Więcej informacji

 

Fort Butoh, Fort Mokotów, 8 kwietnia

Inspiracją dla tego wydarzenia jest Fort Mokotów – jego historia, atmosfera, zabytkowe budynki, teren, a nawet roślinność porastająca ruiny.  Fort M – schowany na warszawskim Mokotowie. Tragiczne wydarzenia ukryte w pamięci miejsca, budynków, ziemi. Ważne dla tego miasta i dziejów Polski. A jednocześnie nowe, współczesne życie, które powstaje w tym miejscu: biznes, sztuka, rozrywka. I jeszcze korzenie drzew splecione z ruinami Fortu – Natura i jej niepokonana moc odradzającego się życia…

Więcej informacji

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Warszawa: PUBLINK, ul. Narbutta 46/48 lok.51, w godz. 14.00-18.00.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close