Warszawa/II Przegląd Nowego Tańca: Florentina Holzinger i Marta Ziółek „Stick”

Zdjęcie: Warszawa/II Przegląd Nowego Tańca: Florentina Holzinger i Marta Ziółek „Stick”

Fot. Katarzyna Szugajew

Wersja do druku

Udostępnij

Stick jest choreograficznym kontraktem pomiędzy dwoma performerkami, kontraktem  w którym zwykły przedmiot taki jak „patyk” (Stick z angielskiego; kij, patyk, pałeczka) funkcjonuje jako narzędzie transformacji i manipulacji. Dwie performerki badają i wzajemnie tresują na sobie  pozycje, gesty, zachowania przynależące do  dominacji i poddania. 

 

Czy możliwe jest zawłaszczenie i rekonfiguracja tych zachowań ? Co byłoby tu gestem zawłaszczenia? Kto miałby manipulować kogo? 

Florentina Holzinger – ukończyła architekturę w Wiedniu. Tam też tańczyła i pracowała z belgijskim Theatercompany Kopergieterey. Następnie przeniosła się do Amsterdamu, gdzie obecnie studiuje choreografię w School for New Dance Development (SNDO). Lekcje kompozycji, choreografii oraz tańca pobierała u takich tancerzy i pedagogów jak: Deborah Hay, Robert Steijn, La Ribot, Benoit Lachambre. W 2008 i 2010 otrzymała prestiżowe stypendium Dance Web na ImpulsTanz Festiwal w Wiedniu. Jak tancerka i performerka pracowała z takimi twórcami jak: Deborah Hay, Rob List, Ann Liv Young, Jeremy Wade i Benoit Lachambre. Swoje prace prezentuje w Holandii, Belgii, Niemczech, Austrii i Nowym Jorku. Otrzymała rezydencję artystyczną na: Workspace Brussels, Frascati Amsterdam czy IMPACT Zollverein. Obecnie jest w trakcie europejskiego tourne ze swoją pracą dyplomowa Kein Applaus fuer Scheisse. W październiku 2012, odbędzie się premiera jej najnowszego spektaklu Spirits.

  

Marta Ziółek – ukończyła Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Po skończeniu studiów wyjechała do Amsterdamu, gdzie obecnie uczy się choreografii w School for New Dance Development (SNDO). Brała udział wielu warsztatach i projektach. Współpracowała między innymi z Deborah Hey, Robertem Steijn, Marią La Ribot, Felixem Ruckertem, Julyenem Hamiltonem. W 2011 była stypendystką prestiżowego stypendium Dance Web, na ImpulsTanz Festival w Wiedniu. Swoje pracę wystawia na międzynarodowych festiwalach takich jak: Korean Experimental Arts Festival (K.E.A.F), The Performance festival  Diverse Universe IV w Estonii, Inter-auto-prese-turbance-docu-formativity-Live Art w Helsinkach, Springdance Festival w Ultrecht oraz The Lucky Trimmer Festival w Berlinie.

 

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:30

Studio Teatralne Koło, Soho Factory, ul. Mińska 25, 03-808 Warszawa

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close