Warszawa: III U:New Dance Wave Festival

Zdjęcie: Warszawa: III U:New Dance Wave Festival

III U:New Dance Wave Festival. Plakat: materiały własne organizatorów

Fundacja Rozwoju Teatru NOWA FALA i HOTELOKO movement makers zapraszają na trzecią edycję U:New Dance Wave Festival. Portal taniecPOLSKA.pl wspiera medialnie ten Festiwal.

Wersja do druku

Udostępnij

W programie zobaczymy m.in. dwie prace choreograficzne organizatora festiwalu, kolektywu HOTELOKO movement makers – spektakl w koncepcji Agaty Życzkowskiej – SOLARPUNK/In.To.Da.Te oraz duet LUXA w wykonaniu Kariny Szutko i Agaty Życzkowskiej. Ponadto w programie znajdą się prace zrealizowane we współpracy z artystkami i artystami z Polski, Węgier, Meksyku, Włoch, Austrii, ze Słowacji, z Francji, Holandii, Białorusi i USA. Będą to zarówno spektakle, jak i krótkie etiudy choreograficzne oraz pokazy wideo dance, m.in. spektakl LOVE (H)U-MAN’S LOVE w wykonaniu Zappulla DMN Company z Sycylii, solo tono, które wykona Elisa Medina Hudgins z Meksyku, spektakl z Węgier: Collodion-archiv 120. – László Gálos i Fanny Müller oraz film Believe in Ilussion w wykonaniu Niki&Martin Duo z Wiednia.

Trzecia edycja festiwalu kontynuuje założenia dwóch pierwszych odsłon: U:NEW Dance Wave Festival ma na celu popularyzację tańca w jego nowych formach oraz wzmocnienie współpracy polskich artystek i artystów z partnerami zagranicznymi. Festiwal jest też spotkaniem kolektywu HOTELOKO movement makers z warszawską publicznością. To wydarzenia i działania społeczno-kulturalne w dziedzinie tańca współczesnego, nowego tańca, eksperymentalnej choreografii, performansu. Istotnym punktem programu festiwalu jest prezentacja prac zrealizowanych przez młode artystki i artystów jako promocja nowych wizji młodych ludzi, a także wsparcie koncepcji rozwoju młodej widowni tańca. Jest to wydarzenie taneczne organizowane przez Fundację Rozwoju Teatru NOWA FALA, która zdecydowała się na transformację nazwy festiwalu z International Movement Festival U:NEW na U:NEW Dance Wave Festival.

Działania odbędą się w trzech różnych miejscach w Warszawie – w trzech dzielnicach: Praga-Południe, Śródmieście i Mokotów.

Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego – IT – https://www.instytut-teatralny.pl/

Centrum Promocji Kultury Praga-Południe – CPK – https://cpk.art.pl/home/

Ośrodek Kultury Ochoty OKO – https://www.oko.com.pl/

***

Dlaczego U:NEW?

To efekt fali nowego spojrzenia na sztukę tańca współczesnego w Polsce, w Europie i na świecie. U:NEW Dance Wave Festival to przepływ akcji, które dotykają naszej tożsamości. To zbiór obrazów, muzycznych i ruchowych pocztówek, które prezentują dynamiczne w ostatnich latach zmiany socjologiczne i filozoficzne naszej rzeczywistości. To próba zrozumienia szybkości rozwijających się technologii i znalezienia swojego miejsca w tej nowej przestrzeni. To absurdalne, komiczne i autentyczne działania łączące jednostki poszukujące. To szczere wyznania, manifesty społeczne i postulaty artystyczne. To interaktywny obraz małych i dużych miast. To dialog i głos w dyskusji na temat przyszłości Europy i świata.

Up New Empathy Wave

Urban New Ecofeminism Wave

United New Environment Wave

Urgent New Education Wave

Unity New Earth Wave

Unique New Eating Wave

 

Wybierz własny U:NEW

Kuratorka i dyrektorka festiwalu: Agata Życzkowska
Współpraca: Karina Szutko, Adriana Liwara
Produkcja i organizacja: Fundacja Rozwoju Teatru NOWA FALA / HOTELOKO movement makers

Festiwal finansuje HELIDARSTEA Agata Życzkowska oraz Fundacja Rozwoju Teatru NOWA FALA.

Spektakl LUXA jest realizowany w ramach Stypendium Artystycznego Miasta Stołecznego Warszawy 2023.

Projekt Innovative Tools For Dance Teachers (spektakl SOLARPUNK/In.To.Da.Te.) jest finansowany przez Komisję Europejską w programie Erasmus+.

Patronat medialny: TVP Kultura, TANIEC, e-teatr, teatr dla wszystkich
Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl
Partnerzy: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, Ośrodek Kultury Ochoty OKO, Austriackie Forum Kultury, L’espace – centro choreographico / Palermo

 ***

PROGRAM FESTIWALU:

28 września 2023, godz. 19.00 / Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego

LUXA / Agata Życzkowska & Karina Szutko – kolektyw HOTELOKO movement makers / Polska / spektakl 30 minut / po spektaklu spotkanie w kręgu

https://www.facebook.com/events/211499091921925

Collodion-archiv 120. / László Gálos / Fanny Müller / Węgry / 17 min.

PRESENCE GOT BITTER / Alicja Cieryt/Chloé Chardevel/Rodia Vomvolou / Polska/Francja/Holandia / film wideo / 7’37’’

Wstęp wolny / rezerwacja bezpłatnych wejściówek: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl

 

29 września 2023, godz. 19.00 / NOC TAŃCA/FALA TAŃCA / Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego

Choreografie na żywo:

Watermelon / Karina Szutko / Zoe Marston / Polska / USA / PREMIERA

Battleground / Ola Komarnicka / Julia Buczynska / Polska / PREMIERA

ITER / Zuzanna Kopeć / Polska / PREMIERA

Letter from Virginia / Marta Pieczul / Polska

Przepraszam, w twojej zupie wiśniowej jest serce / Wojciech Rybicki / Julia Hnatów / Polska

tono / Elisa Medina Hudgins / Meksyk

Filmy wideo:

My non-relative fullness / Uladzimir Slizhyk / Białoruś/Polska

Little Dance / Ola Komarnicka / Polska

Believe in Illusion / Niki&Martin Duo / Austria/Polska/Słowacja

Wstęp wolny / rezerwacja bezpłatnych wejściówek: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl

 

30 września 2023, godz. 19.00 / Centrum Promocji Kultury

Little Dance / Ola Komarnicka / Polska

SOLARPUNK / kolektyw HOTELOKO movement makers / Polska

Agata Życzkowska, Mirek Woźniak, Karina Szutko, Maciej Feliga, Weronika Floraszek, Hanna Moroch, Marta Paleczna, Katarzyna Powalska, Albert „Szon”

Wstęp wolny / rezerwacja bezpłatnych wejściówek: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl

 

1 października 2023, godz. 17.00 / Ośrodek Kultury Ochoty OKO /ul. Radomska 13/21

LUXA / Agata Życzkowska & Karina Szutko – kolektyw HOTELOKO movement makers / Polska / spektakl 30 min. / po spektaklu spotkanie w kręgu

Wstęp płatny, szczegóły: link

1 października 2023, godz. 20.00 / Centrum Promocji Kultury

LOVE (H)U-MAN’S LOVE / Zappulla DMN Company / Sycylia/Włochy

Wstęp wolny / rezerwacja bezpłatnych wejściówek: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl

***

O Festiwalu:

Festiwal U:NEW narodził się w pandemii w 2021 r. Mimo tego, że wtedy wydawało się to niemożliwe lub mało prawdopodobne, w grudniu do Warszawy przyjechali twórcy i twórczynie z Europy: Norwegii, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Francji. Publiczność zarówno na żywo, jak i online mogła zobaczyć najnowsze trendy młodych artystek i artystów tańca z Warszawy i Europy.

W latach 2021 i 2022 dwie pierwsze edycje festiwalu odbyły się dzięki finansowaniu  z Komisji Europejskiej, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytutu Cervantesa, m.st. Warszawy – dzielnicy Praga-Południe, Fundacji NOWA FALA i firmy HELIDARSTEA. Było to w sumie: 10 dni / 26 spektakli i etiud choreograficznych / 12 filmów tanecznych. Pokazały one, że Warszawie potrzebny jest nowy festiwal taneczny, uwzględniający szczególnie potrzeby młodych osób, promujący debiuty, kładący nacisk na nowy taniec i nową choreografię, dotykający tematów bliskich młodemu pokoleniu.

W roku 2023 organizująca wydarzenie Fundacja NOWA FALA zdecydowała się na zmianę nazwy festiwalu z International Movement Festival U:NEW na U:NEW Dance Wave Festival. Festiwal nadal w założeniu pozostanie wydarzeniem realizowanym na skalę międzynarodową, ale dla uproszczenia komunikacji i upowszechniania informacji na temat tanecznego święta zostaje  przekształcona nazwa. Obecnie następuje połączenie marki Fundacji NOWA FALA (NEW WAVE Foundation) z wieczorami Fala Tańca (DANCE WAVE), czyli wydarzeniami w dziedzinie tańca, które w latach 2020–2022 organizowała fundacja. Były to wieczory prezentujące formy choreograficzne – od kilkuminutowych solo po spektakle grup i kolektywów tanecznych z różnych stylach, m.in. taniec współczesny, nowa choreografia eksperymentalna, taniec jazzowy (modern jazz dance). Trzecia edycja festiwalu kontynuuje założenia dwóch pierwszych odsłon: U:NEW Dance Wave Festival skierowany jest szczególnie do młodych artystek i artystów tańca oraz do młodej publiczności (licealiści i licealistki, studenci i studentki oraz młodzi dorośli).

Opisy spektakli: link

***

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Warszawa: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, Ośrodek Kultury Ochoty OKO

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close