Warszawa/Instytut Teatralny: Spotkanie z Bożeną Kociołkowską

Zdjęcie: Warszawa/Instytut Teatralny: Spotkanie z Bożeną Kociołkowską

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zaprasza na spotkanie z Bożeną Kociołkowską, jedną z najwybitniejszych polskich artystek baletu wokół jej książki Pierwsza dama warszawskiego baletu i rzeźby W hołdzie polskim artystom baletu. Uroczyste odsłonięcie rzeźby Zbigniewa Stanucha odbyło się 8 października 2016 roku. Rzeźba jest hołdem dla całego środowiska baletowego – znakiem pamięci i szacunku. Stanęła ona vis-à-vis Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza i dopełniła znaczeniowo otoczenie gmachu, w którym współistnieją Teatr Narodowy, Opera Narodowa i Polski Balet Narodowy. Postać tancerki w miejscu kulturalnego centrum stolicy podkreśla estetyczne znaczenie jednej z muz i zaznacza obecność tańca jako sztuki par excellence eleganckiej, inspirującej i uwrażliwiającej. Rzeźba powstała z inicjatywy Bożeny Kociołkowskiej, prezes Fundacji Sztuki Tańca i niegdyś pierwszej solistki warszawskiego baletu, we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową i Grupy Mazurkas. Rozmowę poprowadzi Mike Urbaniak.

Chciałabym pokazać, że w takim życiu, poświęconym sztuce tańca, też można znaleźć spełnienie i radość życia. Może kogoś zainteresuje ta cząstka mojego życia, jak coś, nad czymś warto będzie się zadumać, o czym warto będzie pomyśleć. To spotkanie z Czytelnikiem może nam obydwojgu dostarczyć refleksji.
Bożena Kociołkowska

Biografia czołowej powojennej powojennej artystki baletu stanowi frapującą i pasjonującą lekturę (…). Biografie artystów baletu należą do rzadkości, tym większa zatem radość, ze pani Bożena Kociołkowska zechciała się podzielić swymi wspomnieniami z Czytelnikami. Nikt, kto weźmie tę książkę do ręki, nie będzie nią znudzony. Wręcz przeciwnie – ulegnie fascynacji światem baletu oraz bogata osobowością głównej bohaterki.
Tomasz M. Lerski

Bożena Kociołkowska jedna z najwybitniejszych polskich artystek baletu w latach 70. i 80. minionego wieku. Była wielokrotnie nagradzana za swoje kreacje baletowe przez publiczność i krytykę. Stworzyła niezapomniane baletowe kreacje takie, jak: Odetta-Odylia, Kitri, Mirta, Panna Julia, Aegina, Fedra. Przygotowując wieczór baletów w Teatrze Wielkim w Warszawie, słynny Serge Lifar stwierdził, że Bożena Kociołkowska jest najznakomitszą tancerką w Polsce. Artystka została uhonorowana nagrodami i odznaczeniami w kraju i za granicą. Była dyrektorem baletu kilku teatrów, dyrektorem artystycznym szkół baletowych, pomysłodawczynią projektów promujących sztukę tańca w kraju i zagranicą, m.in: Festiwal Dance of the World, I Kongres Tańca w San Francisco, Spotkania Młodych Tancerzy w Europie, Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Młodych. W ramach promocji sztuki tańca zorganizowała wiele działań, m.in.: Rzeźba w hołdzie polskim artystom baletu; Taniec w malarstwie; Zatańcz i Ty – pierwszy krok w tańcu, pierwszy krok w kulturę; Taniec w oczach dzieci. Była członkinią Międzynarodowych Warsztatów Tanecznych ITW w Bonn, przewodniczącą sekcji tańca w ZASP i sekcji choreografów w ZAiKS. Założyła Fundację Sztuki Tańca, której jest prezeską.

Więcej o artystce: www.encyklopediateatru.pl/osoby/3466/bozena-kociolkowska

Wstęp wolny!

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close