Warszawa/Jubileusz 40-lecia KTO: Teatr KTO „Chór Sierot” – reż. Jerzy Zoń, chor. Eryk Makohon

Zdjęcie: Warszawa/Jubileusz 40-lecia KTO: Teatr KTO „Chór Sierot” – reż. Jerzy Zoń, chor. Eryk Makohon

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Z okazji jubileuszu 40-lecia swojego istnienia Teatr KTO zaprezentuje w Warszawie spektakl Chór Sierot w reżyserii Jerzego Zonia. Autorem choreografii i  ruchu scenicznego jest Eryk Makohon, od lat współpracujący z Teatrem KTO:

„Spektakle teatru KTO są autorskimi pracami reżysera – Jerzego Zonia. Ruch stanowi medium zaprzęgnięte do jasno postawionej koncepcji. Czasem powstają autonomiczne sceny ruchowe czy choreograficzne, które potem poddawane są montażowi i zderzane z innymi działaniami dającymi ostateczne sensy i znaczenia” – mówi Eryk Makohon.

W pracy nad choreografiami ważne dla Makohona jest „kreowanie bardziej mentalnego – fizycznego «zdarzenia»  i jego organiczności w miejsce odtwarzania konkretnej formy. Służyć ma temu odwoływanie się do indywidualnych, osobistych skojarzeń performerów (sub-partytur), stymulujących ich do działań tworzących ogólną partyturę działania. Kluczowe jest tu zatem znaczenie funkcjonalności ruchu i odwołanie do jego codziennych form w miejsce sztucznej estetyzacji czy skodyfikowanej struktury. Ma to również duże znaczenie w kontekście pracy z rekwizytem, tak charakterystycznej dla realizacji Teatru KTO.”

Spektakl prezentowany był m.in na festiwalach w Chorwacji (nagroda SPASKO dla najbardziej poruszającego spektaklu festiwalu), Słowacji, Ukrainie, Białorusi (nagroda za reżyserię dla Jerzego Zonia) i Iranie. W grudniu 2014 roku Chór Sierot został zaproszony do programu głównego festiwalu Boska Komedia, jako jedna z 15 najlepszych premier sezonu. W 2017 roku otrzymał nagrodę za najlepszy spektakl na 35. Miedzynarodowym Festiwalu Teatralnym Fadjr w Teheranie (Iran). Fotografie Adama Golca ze spektaklu zwyciężyły w kategorii „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia” w pierwszej edycji Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Najnowszy, sceniczny spektakl Jerzego Zonia, regularnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach, to bolesna, uniwersalna opowieść o ludzkiej samotności, o mechanizmach zachowań społecznych w zamkniętej grupie. Rytm i ramy czasowe, imponującej swą precyzją partytury ruchowej, wyznacza III Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego.

„Czysta, mała, krucha opowieść ulepiona z cierpkości” Paweł Głowacki, Dwójka Polskiego Radia.

 

Widoczny w spektaklu wymiar eschatologiczny pozwala spojrzeć na sieroctwo jako duchowe wygnanie. Jest to bez wątpienia siła

„Chóru Sierot”, podobnie jak istotna i warta uwagi pozostaje kompozycja przedstawienia. Aktorzy działają spójnie, są jednorodną grupą, tworzącą ciekawy układ choreograficzny. 
Justyna Biernat, Aict.art.pl

Scenariusz, opracowanie muzyczne, reżyseria: Jerzy Zoń

Ruch sceniczny: Eryk Makohon

Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka

Konstrukcje i wykonanie scenografii: Pracownia Ślusarska Robert Calikowski

Przygotowanie rytmiczne zespołu: Grzegorz Bauer

Muzyka: Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36

Asystent reżysera: Monika Kozłowska

Występują:

Karolina Bondaronek, Paulina Lasyk, Martyna Malcharek, Grażyna Srebrny-Rosa, Justyna Wójcik, Marta Zoń, Sławek Bendykowski, Bartek Cieniawa, Paweł Monsiel, Michał Orzyłowski

Premiera: wrzesień 2014 roku

Czas trwania: 52 minuty i 6 sekund

***

KTO jest teatrem w podróży, ponad półtora miliona widzów na całym świecie uczestniczyło w jego przedstawieniach. Teatr gościł w blisko 250 miastach w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. Dyrektorem teatru od 38 lat jest Jerzy Zoń.

W ramach jubileuszu 40-lecia Teatru KTO Instytut Teatralny zaprasza w dniach 22-23 kwietnia 2017 także na cztery inne spektakle tego zespołu.

Lista spektakli:

22 kwietnia  godz. 16.00: Atrament dla leworęcznych

22 kwietnia  godz. 18.00: Święci tego tygodnia

22 kwietnia  godz. 20.00:  Teatr Telewizji

23 kwietnia godz. 19. 00:  Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać

 

Więcej informacji:

http://www.instytut-teatralny.pl/aktualnosci/teatr-kto-w-instytucie-teatralnym_2017-04-21/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close