Warszawa: Marta Ziółek „LARVA”

Zdjęcie: Warszawa: Marta Ziółek „LARVA”

Marta Ziółek "LARVA". Projekt plakatu: Paulina Woźniczka.

Teatr Komuna Warszawa zaprasza na spektakl LARVA w choreografii Marty Ziółek.

Wersja do druku

Udostępnij

tancerka (zwłaszcza w wymiarze kolektywnym)
była i nadal uważana jest za zagrożenie dla systemu
jej głos potencjalnie mógł przenikać wzdłuż i w poprzek starych struktur;
tancerka nie sprzeciwia się patriarchatowi, ale go rozmontowuje lub uzdrawia.
Katye Coe

LARVA to koncert ciała, punkowa celebracja samospalenia, śmierci, która staje się uwerturą wokalizacji scenicznej persony — kobiecego klowna. To taniec skoncentrowany na mocy wokalizacji i jej politycznych implikacjach, badający zdolność ciała do wyrażania lęków i zaburzania zastanych porządków. To hołd oddanym kobiecym drapieżcom, akt zrodzonym z ziemi, ognia i popiołu.

LARVA to manifest feministyczny, który jest bezwstydny, głośny, surowy. To rodzaj osobistej, politycznej wypowiedzi, piosenki o mocy wrzasku wnętrzności ciała, o płynnej seksualności, o erotyce wyślizgującej się nadzorowi władzy. To hołd złożony punkowym artystkom takim jak Patti Smith, Diamanda Galas czy Kim Gordon.

W LARVIE scena wykorzystana jest jako przestrzeń przecięcia różnych kanałów doświadczania: kina, teatru, koncertu i obrzędu. Integralnym elementem spektaklu jest video nawiązujące do tradycji feministycznej erotyki, która sprzeciwia się patriarchalnym i mizoginistycznym obrazom kobiecej seksualności i przyjemności.

Czerpiąc z kultury punka i hip-hopu, poprzez wibracje, oddech, spojrzenie, gest, LARVA animuje i reanimuje ciało w częściach, staje się wybuchową cielesną błazenadą, parodią nieodpowiednich zachowań, gestów i wypowiedzeń. Przełamuje cielesną formę, tworząc nowe pas.

LARVA to maska-widmo, które ze sceny teatralnej czyni przestrzeń transgresji.

W swoich rozważaniach nad postacią Pulcinelli Agamben zwraca uwagę na związek między światem umarłych a teatrem. W odczytaniu tym scena staje się portalem, bramą, przejściem. W LARVIE punkowa figurowa kobiecej tricksterki przemienia to, co ludzkie w coś nie-do-końca ludzkiego, coś nie na miejscu, zakłócającego prawidłowe reguły performowania.

LARVA przywołuje subwersywną moc spektaklu, maskarady i farsy.

Jako model ucieleśnienia maska uwalnia heterogeniczny potencjał persony i upolitycznia jej wypowiedź: daje wyraz wielości, ambiwalencji i zmienności, a także społecznemu, cielesnemu i wokalnemu wymiarowi ja. Głos ma płeć, klasę, rasę, jest usytuowany i naznaczony, jest fonicznym ja, które rozciąga ciało i spaja je z tym, co polityczne.

LARVA porusza kwestię kobiecej sprawczości w jej relacji do wolności słowa, ekspresji ciała, seksualności i przyjemności.

Przez lata kobiety, zamiast scalać się z erotyczną siłą wokalizacji, pozbawiane były prawa głosu. Kobiecy głos stanowił realne zagrożenie dla systemu, co ucieleśnia mitologiczna figura śpiewającej syreny, w swym krzyku przemieniającej „kobiecy głos” w zabójcze zaklęcie.

LARVA bada sposoby, w jakie kobieca cielesna ekspresja i nienormatywna wokalizacja może przekształcać horyzont tego, co społeczne.

LARVA to ciało społeczne w działaniu.

Koncepcja, choreografia, performans: Marta Ziółek
Dramaturgia: Teresa Fazan
Film: Adam Zduńczyk
Maski: Mateusz Bidziński
Muzyka: Wojciech Blecharz, współpraca: Natan Kryszk
Perkusja: Bartosz Szabłowski
Kostiumy: Joanna Hawrot
Grafika na kostium i materiał: Marcin Domański
Scenografia: Natan Kryszk i Pola Czunikin-Krasowicka
Światło: Aleksandr Provaliński
Praca z głosem i wsparcie w procesie: Agata Bargiel

Uwaga! Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.

Premiera spektaklu LARVA Marty Ziółek realizowana była w ramach programu HUB Kultury KW, którego hasło przewodnie brzmiało: „Hello Darkness My Old Friend”. Kuratorem roku był szwedzki reżyser Markus Öhrn.

Marta Ziółek "LARVA". Fot. Katarzyna Bielska

Marta Ziółek "LARVA". Fot. Pat Mic

Marta Ziółek "LARVA". Fot. Pat Mic

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Szkoła. ul. Emilii Plater 31

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close