Warszawa: „Milczące Ciało” – Międzynarodowe Prezentacje Teatru Sztuki Mimu

Zdjęcie: Warszawa: „Milczące Ciało” – Międzynarodowe Prezentacje Teatru Sztuki Mimu

Plakat spektaklu „Gniazdo” Stefana Niedziałkowskiego z zespołem Studia Mimów „Teatr Sztuki Mimu /Mime Art Theatre”

Czym jest milczenie i jak go użyć w artystycznej ekspresji? Jak w niewerbalny sposób komunikować głębokie stany emocjonalne? W Mazowieckim Instytucie Kultury odbędą się Międzynarodowe Prezentacje Teatru Sztuki Mimu „Silence of the Body/Milczące Ciało”. Zaproszeni artyści przekażą swoją wiedzę na temat sposobów i umiejętności zobrazowania skomplikowanych stanów milczenia. Tego wieczoru zaplanowano pemierę nowego spektaklu Gniazdo przygotowanego przez Stefana Niedziałkowskiego wraz z zespołem Studia Mimów „Teatr Sztuki Mimu /Mime Art Theatre”. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Lina do Carmo – choreografka i tancerka, od wielu lat mieszkająca w Niemczech i Brazylii. Pantomimy uczyła się w Paryżu u Marcela Marceau. Za pomocą swojego ciała przekłada emocje i historie zaczerpnięte z jej rodzimej kultury na język sztuki tańca. Lina do Carmo zaprezentuje cztery utwory solowe, własne lub z repertuaru Marcela Marceau (1923-2007) i Valeski Gert (1892-1978).

Wersja do druku

Udostępnij

Przywołując tych niezwykłych arty­stów, którzy inspirują ją jako performerkę i choreografkę, Lina zachęci publiczność do myślenia o gestach, które poruszają nasze własne ciała, ale także nawiąże do motywu powtórzeń. Prezentowane utwory to: Biała twarz (White Face, Lina do Carmo, 2021); Śmierć (The Death, Valeska Gert, 1925); Ręce (The Hands, Marcel Marceau, 1968); Pasja (Passion, Lina do Carmo, 2018).

Doświadczenie taneczne Liny opiera się z jednej strony na badaniach akademickich nad kultami, rytuałami i sztuką naskalną stanowisk archeologicznych, a z drugiej –na jej warsztacie różnych technik teatral­nych i tanecznych, zwłaszcza w kontekście sztuki gestów mistrza pantomimy Marcela Marceau.

Tego samego wieczoru zobaczymy także prezentacje Fatum  w wykonaniu Junko Komy z Japonii oraz Ona Małgorzaty Zdrojek-Toniszewskiej.

O spektaklu Gniazdo:

Gniazdo jest domem bezdomnego ale wolnego i szczęśliwego człowieka.
Stefan Niedziałkowski

Rozmyślania bezdomnych artystów powodują, że śmietnik, w którym żyją, staje się oazą sztuki. Wspominając sukcesy artystyczne, przeżywają emocje, których nigdy wcześniej nie doświadczyli z taką intensywnością i klarownością. Traktują śmietnik jak scenę w teatrze, galerię sztuki czy salę koncertową. Przede wszystkim jest on dla nich laboratorium do pracy nad sobą. Tutaj piękno staje się piękniejsze, a prawda rodzi się w odnajdywaniu w sobie ducha, który istnieje również we wszystkim, co żyje. Uniwersalny duch jako źródło natchnienia i mocy twórczej daje artystom poczucie wyjątkowego szczęścia, które odnajdują w sztuce. Na śmietniku tworzy się specyficzna więź między bezdomnymi. Dzięki niej rodzą się wspaniałe emocjonalne przeżycia, które nadają głęboki sens istnieniu człowieka odmienionego poprzez sztukę. Gniazdo jest domem bezdomnego ale wolnego i szczęśliwego człowieka.

Scenariusz, choreografia i reżyseria: Stefan Niedziałkowski
Muzyka: Mieczysław Litwiński
Scenografia i kostiumy: Anna Rudzińska
Występują: Stefan Niedziałkowski, Aneta Rajner, Sławomir Sewerynowicz, Artur Toniszewski

Międzynarodowe Prezentacje Teatru Sztuki Mimu „Silence of the Body/Milczące Ciało” są ukierunkowane na badanie i doskonalenie sztuki Milczącego Aktora, której istotą i źródłem jest sam Człowiek.  Wydarzenie ma charakter spotkań artystów z publicznością. Jest to także okazja bliższego poznania artysty i jego kreacji teatru pantomimy czy teatru ruchu.

Informacja o biletach dostępne są na stronie www.mik.waw.pl

Lina do Carmo. Fot. Gert Weigelt

Lina do Carmo. Fot. Gert Weigelt

Stefan Niedziałkowski. Fot. z archiwum artysty

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 18:00

Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close